Walka z szarą pleśnią w okresie kwitnienia truskawek

PODosłonami.pl

Seminis Britanos 2

Walka z szarą pleśnią w okresie kwitnienia truskawek

Prognozy meteorologiczne wskazują, że tegoroczny kwiecień będzie jednym z najzimniejszych na przestrzeni ostatnich 30 lat. Ze względu na panujące warunki pogodowe truskawki pod płaskimi osłonami (agrowłóknina, folia perforowana) szczególnie narażone są na występowanie szarej pleśni. Otwarte kwiaty truskawki są najbardziej podatne na infekcję przez Botrytis cinerea. Podczas webinarium 22 kwietnia dr hab. Zbigniew Jarosz (Doradca Jagodowy), Albert Zwierzyński (Doradca Jagodowy) oraz Paweł Jesiotr (Belchim) i Justyna Wasiak (Sumi Agro) mówili o działaniach jakie należy podjąć w walce z szarą pleśnią, m.in. w okresie kwitnienia.

Czytaj dalej...

fot. pixabay

Warunki sprzyjające rozwojowi szarej pleśni

Grzyb Botrytis cinerea, sprawca szarej pleśni, może infekować różne części rośliny, ale najbardziej wrażliwe i podatne na infekcje są otwarte kwiaty. Dlatego tak ważna jest ochrona plantacji truskawek przed szarą pleśnią w czasie kwitnienia. Pierwsze symptomy choroby można dostrzec na ogonkach liściowych i podstawie pędów kwiatostanowych. Widoczne jest brązowienie i zasychanie pąków kwiatowych oraz rozwiniętych kwiatów. Na wczesnym etapie rozwoju szarą pleśń można pomylić z objawami antraknozy truskawki powodowanej przez grzyby z rodzaju Colletotrichum. Do pierwotnych infekcji roślin może dochodzić w miejscach uszkodzonych przez przymrozki.

Istotnym czynnikiem decydującym o porażeniu roślin przez B. cinerea jest wilgotność powietrza (powyżej 80%) i temperatura w zakresie 10-25°C (optymalnie 18-25°C). Pod osłonami płaskimi i w tunelach panują idealne warunki do rozwoju szarej pleśni. Ze względu na przymrozki rośliny przykrywane są dodatkową warstwą agrowłókniny także w tunelach.

Ochrona przed szarą pleśnią

W zapobieganiu szarej pleśni wykorzystywane mogą być preparaty zawierające pożyteczne mikroorganizmy. Powinny być one stosowane zapobiegawczo, od początku wznowienia wegetacji. Najskuteczniej działają w podłożu o temperaturze 12-25°C. Należy unikać silnego nasłonecznienia podczas zabiegów. Preparaty biologiczne stosować przemiennie ze środkami chemicznymi, z zachowaniem co najmniej 7-dniowego odstępu pomiędzy zabiegami.

Opryskiwania zapobiegawcze przed szarą pleśnią z wykorzystaniem środków ochrony roślin należy rozpocząć od początku kwitnienia (10% rozwiniętych kwiatów) i kontynuować je do końca kwitnienia. – Jeżeli dobrze obronimy kwiaty przed infekcją pierwotną, to potem jest znacznie mniejszy stopień porażeń wtórnych – informował Paweł Jesiotr. W warunkach sprzyjających rozwojowi B. cinerea skraca się cykl rozwojowy patogenu i infekcja gwałtownie rozprzestrzenia się w wyniku infekcji wtórnych. Wtedy działają tylko preparaty interwencyjne, które podane odpowiednio szybko są w stanie zahamować rozwój choroby. Środki ochrony roślin należy stosować w rotacji z preparatami z różnych grup chemicznych, o innym mechanizmie działania.

– Preparat Kenja 400 SC (izofetamid, boksalid) należy stosować zapobiegawczo na początku, w pełni i pod koniec kwitnienia. Zabiegi zabezpieczają rośliny przed infekcjami pierwotnymi – doradzał Paweł Jesiotr (Belchim). Preparat można użyć także w okresie dojrzewania i zbiór owoców.

Justyna Wasiak (Sumi Agro) polecała środek Botrefin (cyprodynil, fludioksonil) do zabiegów zapobiegawczych (na początku i końcu kwitnienia) oraz Frupica 440 SC (mepaniprim) do zabiegów interwencyjnych (od początku do końca fazy kwitnienia).

W wielu regionach naszego kraju w kwietniu pojawił się problem z szarą pleśnią, rozwijającą się u podstawy karp. W tym przypadku nie ma oczywistego rozwiązania w walce z patogenem. W niskiej temperaturze (poniżej 10°C) nie działają skutecznie środki ochrony roślin. – Po wystąpieniu choroby u podstawy karp w pierwszej kolejności można wykonać zabiegi wysuszające z wykorzystaniem preparatu Miligard (sole potasowo-fosforowe) oraz regularnie wietrzyć tunele – doradzał dr hab. Zbigniew Jarosz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Antraknoza w uprawach truskawki

Sprawca antraknozy (grzyby z rodzaju Colletotrichum) poraża wiele gatunków roślin uprawnych i dzikorosnących. W uprawach truskawki najgroźniejszy jest w okresie kwitnienia oraz przed zbiorami. Choroba wywołuje masowe gnicie owoców, a tym samym doprowadza do znacznych [...]

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet