Wskazówki dotyczące postępowania w obliczu zapowiadanych przymrozków

PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Nadchodzą przymrozki – wskazówki dla plantatorów truskawki

Prognozy pogody na nadchodzące noce wskazują możliwość wystąpienia na terenie całej Polski przymrozków. Spadki temperatury są niebezpieczne nie tylko dla plantacji polowych ale także dla wczesnych odmian truskawki w uprawie tunelowej. Dr Zbigniew Jarosz (Doradca Jagodowy) i Albert Zwierzyński (Doradca Jagodowy) w trakcie spotkania online udzielili kilka cennych rad na temat działań, jakie plantatorzy powinni podjąć w tej sytuacji.

Czytaj dalej...

fot. pixabay

Wskazówki agrotechniczne

W uprawach tunelowych truskawki odmiany wczesne truskawki, będące obecnie w fazie kwitnienia, należy dodatkowo okryć agrowłókniną. W obliczu zapowiadanych wysokich spadków temperatury warto nałożyć na rośliny dwie warstwy agrowłókniny.

Niektórzy plantatorzy stosują dodatkowo specjalne piecyki (opalane brykietem z prasowanego torfu lub z prasowanego węgla brunatnego) oraz nagrzewnice olejowe. Wykorzystywane są one głównie w tunelach z malinami.  Jak informował dr Zbigniew Jarosz jest to skuteczne rozwiązanie pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności. W tunelu są materiały łatwopalne. Obaj prelegenci podkreślali, że przede wszystkim trzeba zadbać o bezpieczeństwo i zachować przepisy przeciwpożarowe.

Wilgotna gleba lepiej kumuluje i oddaje ciepło niż gleba sucha. W związku z tym przed przymrozkiem warto zastosować fertygację nawozem o wysokiej zawartości potasu (najlepiej wieloskładnikowym z dodatkiem mikroelementów), który zagęści cytoplazmę w komórkach. Zastosowanie samej wody powoduje rozwodnienie soku komórkowego i tym samym zmniejsza mrozoodporności roślin.



Słoma jest izolatorem, który chroni glebę przed nagrzaniem ale należy się wstrzymać z rozkładaniem jej w międzyrzędziach roślin do końca okresu wystąpienia przymrozków.

Osłony (włóknina polipropylenowa, folia perforowana) w otwartym gruncie należy rozkładać z odpowiednim wyprzedzeniem przed zapowiadanymi przymrozkami, na suche rośliny.

Dodatkowe zabiegi stymulujące wzrost roślin

Na rynku znajdują się w sprzedaży stymulatory zapobiegające wystąpieniu stresu oksydacyjnego, który występuje w trakcie przymrozków. W wyniku stresu uwalniają się wolne rodniki tlenowe, które niszczą komórki roślin.  – Na 24-36 godzin przed zapowiadanym spadkiem temperatury warto dolistnie zastosować preparat Asahi (antyoksydant) w połączeniu z produktem wzmacniającymi metabolizm roślin (np. Maxi Grow, Shigeki) – doradzał dr Z. Jarosz. Dzięki temu zabiegowi rośliny łatwiej zniosą stres wywołany przymrozkami.

Po ustąpieniu przymrozków warto zastosować stymulatory (na bazie aminokwasów, alg), które pomogą zregenerować się roślinie po wystąpieniu stresu. Preparaty polepszają wzrost i rozwój roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uprawa truskawki pod osłonami – nowe możliwości

Konferencja Truskawkowa zorganizowana w Jasieńcu przez firmę Agrosimex wraz z partnerem – firmą FMC zapewniła sporo ważnych tematów dla plantatorów truskawek. Głównymi tematami wystąpień prelegentów były technologia produkcji i ochrona truskawki, w tym nowe zagrożenia [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet