Wciornastki w uprawie truskawek pod osłonami

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Wciornastki w uprawie truskawek

Wciornastki to gatunki polifagiczne, które atakują różne gatunki roślin. W tym roku masowo pojawiły się także w uprawie truskawki pod osłonami. Owady te mogą dać się we znaki szczególnie plantatorom uprawiającym odmiany truskawek powtarzających owocowanie. Na temat wciornastków mówiła dr hab. Edyta Górska-Drabik UP w Lublinie, w trakcie wykładu na Berry Tech 2021.

dr hab. Edyta Górska-Drabik

dr hab. Edyta Górska-Drabik UP w Lublinie

Opis i objawy żerowania szkodnika

Uprawy truskawek atakowane są przez wciornastka różówka i wciornastka zachodniego. Wciornastek różówek preferuje rośliny z rodziny różowatych – nie tylko truskawki ale także malinę i jeżynę. Wciornastek zachodni stanowi bardzo poważne zagrożenie w uprawach ozdobnych i warzyw, ponieważ jest bardzo trudny do zwalczenia i ma wysoką odporność na działanie środków chemicznych.

Oba gatunki wciornastków są do siebie bardzo podobne. Różnią się zabarwieniem ciała, które może być jasnożółte lub jasnobrązowe, aż do brunatnego. Barwa owada zależy od źródła pożywienia i temperatury na plantacji. Osobniki dorosłe to drobne owady o wydłużonym ciele, wielkości do 2 mm. Mają wąskie, błoniaste skrzydła złożone wzdłuż ciała. Larwy zwykle są nieco mniejsze, jasno zabarwione (w kolorze białym do żółtawego), bez skrzydeł. Jaja są składane głównie na rośliny. Kolejne stadia rozwojowe to larwa i poczwarka. W ciągu roku zwykle występują 2-3 pokolenia wciornastków. W sprzyjających warunkach pod osłonami może być to nawet kilkanaście pokoleń.

Szkodniki wysysają ściany komórkowe roślin. Stadia larwalne żerują na liściach. Pierwsze objawy widoczne są w postaci drobnych, kanciastych plamek, które początkowo są srebrzyste. W miejscach żerowania na liściach widoczne są czarne punkty, odchody wciornastka.  Plamy z czasem brązowieją i zasychają.  Osobniki dorosłe uszkadzają głównie paki kwiatowe i kwiaty. Owady ukrywają się w kwiatach powodując poważne szkody. Przy dużej liczebności może dochodzić do usychania znamion i pylników. Uszkodzenie kwiatów w konsekwencji wpływa na słabsze zawiązywanie owoców. Uszkodzone owoce są gorszej jakości handlowej – są zwykle mniejsze, brązowieją, pękają i tracą trwałość. Objawy żerowania na starszych owocach widać to w postaci siateczkowatych plam.

Monitoring plantacji

Lustracje przeprowadzamy raz w tygodniu, od pojawienia się paków kwiatowych do zbioru owoców. Do monitorowania obecności wciornastków wykorzystywane są przede wszystkim niebieskie tablice lepowe. Do tego celu można stosować także żółte tablice lepowe ale w okresie mocnej ekspozycji świetlnej nie do końca się sprawdzają – informowała prelegentka. Z praktycznego punktu widzenia lepsze są tablice z podziałką, ponieważ ułatwią liczenie owadów. Umieszcza się je około 30 cm nad wierzchołkami roślin.  Do wykrywania szkodników, zaleca się stosowanie pięciu tablic na każde 1000 m². Do tablic można dołączyć atraktaty (działają bez względu na płeć) lub feromony (działają na samce) w formie zawieszek lub dyspenserów, które powoli uwalniają substancje wabiące owady do tablic. Dodatkowe elementy wystarczy umieścić na 1/4 łącznej ilości tablic.

Monitoring plantacji to także szczegółowe sprawdzanie roślin. Wciornastki dostrzegalne są gołym okiem ale trudno je zauważyć, ponieważ nie żerują na powierzchni roślin. Owady bardzo szybko przemieszczają się i zmieniają miejsce żerowania. Na liściach widoczne są czarne odchody szkodnika. Należy sprawdzać dokładnie kwiaty. W późniejszym okresie na roślinach widoczne są przede wszystkim objawy uszkodzeń.

Wciornastki mogą być zawleczone do uprawy razem z sadzonkami. Należy wystrzegać się zakładania plantacji przy terenów zachwaszczonych, w pobliżu produkcji warzyw i roślin ozdobnych pod osłonami.

Zwalczanie szkodnika….

zostanie omówione w oddzielnym artykule.

Czytaj także:  Berry Tech 2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet