Berry Tech 2021 - praktyczne porady i wyniki doświadczeń prowadzone w uprawach jagodowych

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Berry Tech 2021

W dniach 31.07.-1.08. odbyła się druga edycja projektu badawczo-wdrożeniowego Berry Tech dotyczącego optymalizacji technologii uprawy roślin jagodowych. Pomysłodawcą projektu jest Doradca Jagodowy. Berry Tech realizowany jest w Stacji Badawczo-Rozwojowej firmy Boryna razem z firmą Osadkowski – partnerem głównym oraz z innymi firmami dostarczającymi technologie uprawy. Projekt został objęty honorowym patronatem Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Założenia projektu

Pierwsza edycja projektu Berry Tech odbyła się 2020 roku. Początkowe założenia obejmowały optymalizację technologii gruntowej uprawy maliny i jeżyny w tunelach wysokich oraz truskawki i poziomki na zagonach foliowych w otwartym gruncie. W edycji 2021 rozszerzono doświadczenia o uprawę maliny i truskawki w technologii bezglebowej. Plantacje biorące udział w projekcie położone są w województwie mazowieckim w okolicach m.in. Czerwińska nad Wisłą.

W ramach Berry Tech Doradca Jagodowy zapewnił kompleksowe doradztwo agrotechniczne i badawcze. Niezbędną technologię dostarczyli partnerzy projektu: Ascrop, Basf, Bio Agris, Boryna, Calfert, Ceres, Cosmocel, Eko Wap, FMC, Haygrove, Osadkowski, UPL, Sumi Agro.

Berry Tech 2021 podzielono na 2 części: część konferencyjną i warsztaty polowe.

Wykłady w trakcie konferencji

W pierwszym dniu Berry Tech 2021, w Dworku Marzenie (Przyborowice Górne) odbyła się seria wykładów poświęconych kompleksowej uprawie roślin jagodowych pod osłonami i w polu. Kilka z nich wygłosili pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Prezentacja dr hab. Edyta Górska-Drabik dotyczyła występowania i zwalczania wciornastków w uprawie truskawek i malin. Na temat jesiennych zabiegów ograniczających wiosenną presję szkodników glebowych w uprawach jagodowych mówiła dr hab. Katarzyna Golan. Dr Dariusz Paszko przedstawił analizę porównawczą ekonomicznej opłacalności uprawy roślin jagodowych w otwartym gruncie i w tunelu.

Techniki zarządzania klimatem w uprawie tunelowej omówił Konrad Kozakiewicz (Haygrove). Wybrane odmiany maliny i truskawki polecał Adam Borzęcki (firma Boryna). Albert Zwierzyński (Doradca Jagodowy) omówił zagadnienie związane z nawadnianiem plantacji truskawki. Zalecenia dotyczące fertygacji w poszczególnych fazach rozwoju truskawki podał Jarosław Barszczewski (Calfert). Dr hab. Zbigniew Jarosz (Doradca Jagodowy) przedstawił korzyści z nawożenia i biostymulacji plantacji jagodowych za pomocą fertygacji.

W Dworku Marzenie można było także odwiedzić stoiska firma współpracujących.

Teoria w praktyce

Wyniki wszystkich doświadczeń prowadzonych w ramach projektu Berry Tech 2021 uczestnicy spotkania mogli oglądać w trakcie warsztatów polowych.

W gospodarstwie Raf-Berry Rafała Popławskiego, w miejscowości Wychodźc omówiono bieżące problemy agrotechniczne na plantacjach truskawki „klasycznej” i powtarzającej owocowanie, uprawianej w glebie na zagonach foliowych pod tunelami. Zaprezentowano także technologię uprawy truskawek w matach kokosowych na rynnach w tunelu wysokim oraz bez osłon.

W Stacji Badawczo-Rozwojowej firmy Boryna (Stare Olszyny, gmina Czerwińsk nad Wisłą) omówiono wyniki badań prowadzonych w tunelowej uprawie maliny i jeżyny w gruncie. W tym roku dodatkowo przeprowadzono doświadczenia w uprawie maliny doniczkowanej w podłożu kokosowym i na bazie węgla brunatnego. W wysokich tunelach zblokowanych prowadzono badania i testy w kilku technologiach:

 • „Zero pozostałości”,
 • Nawożenie upraw roślin jagodowych w gruncie – od przygotowania stanowiska do końca wegetacji,
 • Nawożenie dolistne i biostymulacja,
 • Uprawa malin w podłożu kokosowym i na bazie węgla brunatnego,
 • Ochrona przed chorobami i szkodnikami,
 • Ocena odmian produkcyjnych i testowych maliny i jeżyny, w tym malin uprawianych na podwójny zbiór z przeznaczeniem do sprzedaży w sieciach handlowych.

Podano także kilka praktycznych porad jak ochronić plantację przed muszką plamoskrzydłą (Drosophila suzukii).

W Stacji Badawczo-Rozwojowej firmy Boryna można było także odwiedzić stoiska firm dostarczających rozwiązania agrotechniczne do uprawy roślin jagodowych.

1 komentarz do “Berry Tech 2021

 1. Robert
  / Odpowiedź

  Miałem okazję uczestniczyć w tych warsztatach – ogrom praktycznej wiedzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet