Groźne roztocza atakujące plantacje truskawki pod osłonami i w gruncie

PODosłonami.pl

OSRAM - FLUENCE - czerwiec

Zabiegi przeciwko roztoczom w uprawach truskawki

Podczas webinarium 22 kwietnia dr hab. Zbigniew Jarosz (Doradca Jagodowy), Albert Zwierzyński (Doradca Jagodowy) oraz Paweł Jesiotr (Belchim) i Justyna Wasiak (Sumi Agro) udzielali wskazówek na temat zwalczania roztoczy. Do tej grupy szkodników należą przędziorki oraz roztocz truskawkowiec. Oba gatunki potrafią wyrządzić bardzo duże straty na plantacjach truskawek.

Czytaj dalej...

Przędziorek chmielowiec - osobniki dorosłe i jaja (fot. CSIRO, CC-BY-3.0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:CSIRO_ScienceImage_23_Adult_and_Egg_Two_Spotted_Spider_Mites.jpg

Przędziorki w uprawach truskawki

Należy regularnie prowadzić lustrację liści truskawki na obecność przędziorka chmielowca. Jak zwróciła uwagę Justyna Wasiak szkodnik na spodniej stronie liści gromadzi się w skupiskach  (tzw. gniazdach) pokrytych pajęczyną, do której często przykleja się kurz i piasek. W związku z tym należy szczególnie zwrócić uwagę na miejsca, które są „przybrudzone”. Bez powiększenia najłatwiej można rozpoznać osobniki dorosłe (charakterystyczne plamki po bokach), szczególnie samice zimujące  (w kolorze czerwonym). Jak podkreślał Albert Zwierzyński (Doradca Jagodowy) pozostałe stadia rozwojowe są trudne do zauważenia bez binokularu. Jaja i pierwsze nimfy mają zielonooliwkowy kolor, który podobny do barwy liści.

W zależności od warunków, cykl rozwojowy jednego pokolenia przędziorka trwa od 5 do 20 dni – skraca się wraz ze wzrostem temperatury i spadkiem wilgotności. – Niekiedy robimy lustrację dopiero w momencie pojawiają się delikatnych, mozaikowatych, żółtych przebarwień na liściach. W takiej sytuacji na pewno na liściach mamy wszystkie stadia rozwojowe – mówiła J. Wasiak.

Doradcy Jagodowi  około 3 lat temu prowadzili lustrację na plantacji truskawki z odmianą ‘Marmolada’, gdzie na liściach widoczne były przebarwienia w kolorze fioletowo-purpurowym. Zdaniem ogrodnika wskazywało to na objawy niedoboru fosforu. Po przeprowadzeniu lustracji okazało się, że były tam przędziorki. – W wyniku intensywnego żerowania przędziorków chlorofil w liściach zaczyna się rozpadać. Roślina w wyniku reakcji obronnej wytworzyła antycyjany, które zmieniły barwę liści na purpurową – wyjaśniał dr hab. Zbigniew Jarosz (Doradca Jagodowy).

Uprawy truskawki coraz częściej zaczyna atakować także przędziorek owocowiec, który żeruje przede wszystkim na gatunkach sadowniczych. W przeciwieństwie do przędziorka chmielowca nie gromadzi się w skupiskach.

Roztocz truskawkowiec

W uprawach truskawki dużym problemem jest także roztocz truskawkowiec (Phytonemus pallidus). Szkodnik najszybciej rozmnaża się przy wysokiej temperaturze i dużej wilgotności powietrza. Takie warunki panują pod płaskimi okryciami (folia perforowana, agrowłóknina) i sprzyjają także rozwojowi szarej pleśni.

Roztocz truskawkowiec żeruje na najmłodszych liściach – liście są zdeformowane, jaśniejsze w porównaniu do innych. Trudno jednoznacznie zidentyfikować objawy występowania tego szkodnika. – Jasny kolor najmłodszych liści może być cechą odmianową (np. ‘Alba’). Deformacja liści może być efektem, np. przymarznięcia szyjki korzeniowej – informował dr hab. Z. Jarosz. Roztocza truskawkowca można zidentyfikować pod binokularem o bardzo dużym powiększeniu (np. pod mikroskopem).

Monitoring obecności roztocza truskawkowca polega na pobieraniu 4 prób po 25 liści (tj. 100 liści) z ok. 1 ha plantacji. Lustracje należy wykonywać na początku sezonu, kiedy pojawiają się najmłodsze liście. Próg zagrożenia wynosi 1 osobnik na jednym listku liścia złożonego.

Zwalczanie roztoczy na plantacji truskawek

Wszyscy prelegenci podkreślali, że szkodniki bardzo szybko i łatwo uodparniają się na substancje aktywne. Należy wykonywać zabiegi przemiennie stosując środki ochrony roślin z różnych grup chemicznych.

Na etykiecie środka ochrony roślin podana jest dawka na 1 ha i przedział ilości wody do sporządzenia cieczy roboczej. Zalecanej dawki nie należy modyfikować. – W przypadku akarycydów zawsze dopasowujemy dawkę cieczy roboczej do masy liściowej. We wczesnej fazie rozwoju wystarczy 600 l wody. Po zbudowaniu przez roślinę masy wegetatywnej, na etapie kwitnienia można zastosować 1000-1200 l cieczy roboczej – doradzał dr hab. Z. Jarosz. Ciecz robocza powinna dokładnie pokryć całą roślinę. W związku z tym zabieg należy wykonać opryskiwaczem ze wspomaganiem strumienia powietrza (z nadmuchem) lub belką typu fragaria.

Justyna Wasiak do zwalczania przędziorków polecała Ortus 05 SC (fenpiroksymat – zwalcza osobniki dorosłe i wszystkie stadia ruchome) i  Nissorun Strong 250 SC (heksytiazoks – zwalcza jaja, larwy i nimfy). Można stosować je przez cały okres wegetacji. Jeżeli na roślinie są obecne zarówno stadia ruchome, jak i jaja przędziorka, warto zastosować mieszaninę Nissorun Strong 250 SC + Ortus 05 SC. Preparat Kanemite (acekwinocyl – zwalcza wszystkie stadia rozwojowe przędziorków) polecany jest do wykonania zabiegu po zbiorach owoców, w celu zwalczenia samic przędziorków szykujących się do przezimować.

Ortus 05 SC zarejestrowany jest w uprawach małoobszarowych do zwalczania roztocza truskawkowca.

Paweł Jesiotr polecał preparat Milbecknock 10 EC, który mibemektynę – substancja pochodzenia naturalnego (z fermentacji grzybów glebowych). Zwalcza wszystkie stadia rozwojowe przędziorków oraz roztocza truskawkowca. Środek stosować przed kwitnieniem  i/lub po zbiorach owoców.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Antraknoza maliny i jeżyny

Antraknoza jest jedną z najgroźniejszych chorób grzybowych maliny i jeżyny. Objawy występują na wszystkich nadziemnych częściach rośliny. Najbardziej szkodliwe jest porażenie pędów, które w wyniki infekcji mogą całkowicie zamierać. W efekcie wystąpienia choroby dochodzi [...]

Florensis_Dianthus
TSW 23
HortiAdNet