PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Rośliny balkonowo-rabatowe – nowości firmy Syngenta Flowers na sezon 2021/2022

W 24. tygodniu, w tradycyjnym terminie FlowerTrials® – które w tym roku odwołano – firmy hodowlano-nasienne w różny sposób prezentowały i promowały nowości na kolejny sezon. Syngenta Flowers zaprosiła swoich klientów na webinaria, podczas których jej przedstawiciele z poszczególnych krajów przedstawiali nowe, najbardziej interesujące dla danego rynku odmiany. Polskim odbiorcom zaproponowano dwa takie spotkania online. Tematem pierwszego były rośliny jednoroczne (balkonowo-rabatowe), a drugiego – byliny.

Wśród nowości firmy Syngenta Flowers na najbliższy sezon znajdują się ciemnolistne odmiany pelargonii (tu: Calliope® M Dark Red Dark leaf), fot. Syngenta Flowers

Wśród nowości firmy Syngenta Flowers na najbliższy sezon znajdują się ciemnolistne odmiany pelargonii (tu: Calliope® M Dark Red Dark leaf), fot. Syngenta Flowers

Rośliny rozmnażane wegetatywnie, na czele z pelargoniami

Podczas webinarium poświęconego uprawom jednorocznym Bartłomiej Pierzchalski, specjalista ds. technicznych w firmie Syngenta Flowers zwrócił szczególną uwagę na 5 rodzajów roślin rozmnażanych wegetatywnie.

Przypomniał zalety międzygatunkowych mieszańców pelargonii, które kilkanaście lat temu okazały się przełomowym produktem na rynku roślin balkonowo-rabatowych. Chodzi o grupę Calliope® i należącą do niej światową liderkę sprzedaży w tym segmencie, odmianę Calliope® L Dark Red. Nowością, która wzbogaci asortyment Syngenty w sezonie 2021/22, jest Calliope® M Dark Red Dark leaf – ciemnolistna kreacja o średniej sile wzrostu i o bardziej wzniesionym pokroju niż klasyczna L Dark Red.

Pelargonia Calliope w artykule

Premierę w 2021 r. ma inna grupa międzygatunkowych mieszańców (o przewadze cech Pelargonium zonale) – Mojo. Charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi, które nie wykazują tendencji do żółknięcia, i wzrostem oraz pokrojem zbliżonym do najbardziej okazałych odmian pelargonii rabatowej z grupy Tango. Spośród pięciu odmian B. Pierzchalski wyróżnił Cranberry Splash, o dwubarwnych kwiatach.

Petunie „wegetatywne” – wysyp nowości 

Przedsiębiorstwo Syngenta Flowers poszerzyło ofertę o zupełnie nową grupę odmian gatunku Petunia ×hybrida – Fun House. Prace hodowlane nad tymi petuniami, które odznaczają się nietuzinkowymi barwami kwiatów, prowadził Dick van Kleinwee. Jego ulubiona kreacja to Ruby Glow, a najoryginalniejsza jest Potpourri, która była zgłoszona do tegorocznego konkursu o nagrodę FleuroStar. Omawiając grupę Fun House, B. Pierzchalski wyróżnił dodatkowo odmianę Mango Punch o dużych, pastelowo zabarwionych kwiatach.

Przypomniał następnie grupę Dekko (o mniejszych kwiatach), podkreślając że cechuje ją wyjątkowa wśród petunii odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wzbogacono ją o odmianę Sorbet (melanż barw brzoskwiniowej i morelowej). Bartłomiej Pierzchalski poinformował, że ciekawą dwubarwną odmianę Shortcake Blueberry wyłączono z grupy Dekko i stanowi ona odrębny, wyjątkowy produkt.

Z kolei Aurora to nazwa kolekcji, która obejmuje różne wyjątkowe odmiany (m.in. ‘Deep Blue’), które nie pasują do innych serii.

Najpopularniejsza grupa petunii z oferty firmy Syngenta, czyli Sanguna, została uzupełniona o parę nowości (w tym 2 ulepszenia) i obecnie składa się już z prawie 20 kreacji. Premierę w 2021 r. miały Star Pink (biała z ciemnoróżowymi plamami tworzącymi serca i z kremowożółtą gardzielą) oraz Banana Candy.

„Petunia inna niż wszystkie, o dużym potencjale” – tak B. Pierzchalski scharakteryzował grupę Itsy, która ma drobne kwiaty. Nowa, biała odmiana White polecana jest jako alternatywna wobec sutery („bakopy”), kwitnąca bez okresowych przerw i charakteryzująca się tolerancją na upały.

Inne rośliny rozmnażane wegetatywnie

Uczep, czyli Bidens   

W obrębie gatunku Bidens ferulifolia, Syngenta Flowers wprowadziła nową grupę – kolekcję odmian pod nazwą Brazen. Bartłomiej Pierzchalski wymienił następujące ich cechy: dość zwarty, zaokrąglony pokrój roślin (których nie trzeba retardować podczas produkcji), duże kwiatostany o intensywnych barwach.

Okazałe, atrakcyjne dalie

Po ubiegłorocznym międzynarodowym sukcesie dalii (Dahlia ×hybrida) Sincerity – która polecana jest do sprzedaży latem, w segmencie produktów premium – Syngenta proponuje zestaw kolejnych ekskluzywnych odmian (duże, pełne i atrakcyjnie zabarwione kwiatostany, silny wzrost roślin). Zebrano je w grupie Collection, w której znajduje się 8 kreacji, m.in. Amora o kwiatostanach w intensywnie czerwonym kolorze.

Mandewila (dipladenia) Rio

To kolejny produkt firmy Syngenta Flowers, z którym hodowca ten wiąże duże nadzieje, zwłaszcza w realiach ocieplania się klimatu, a więc zwiększającej się (m.in. w Polsce) popularności tej południowoamerykańskiej rośliny. Z czterech „podgrup” największe znaczenie ma standardowa Rio, o średnio silnym wzroście, którą wzbogacono o odmianę Appleblossom.

W zwartej „podgrupie” Rio Petite przybyła odmiana Pink, którą B. Pierzchalski chwalił za bardzo dobre krzewienie się roślin i obfite kwitnienie.

Rośliny rozmnażane z nasion

Begonie

Bartłomiej Pierzchalski podkreślił zalety odmian z grupy Limitless begonii bulwiastej (Begonia ×tuberhybrida). Wskazał, że mają one o 10-20% większe kwiaty w porównaniu z kreacjami standardowymi. Ponadto wyróżniają się szerszą gamą kolorystyczną (w tym  niepowtarzalnymi barwami) oraz kwitną nawet o 7 dni wcześniej. Choć w br. nie wprowadzono żadnej nowości do obecnie dostępnego asortymentu dwunastu odmian begonii Limitless, zapowiadane jest jego poszerzenie.

Begonia ×tuberhybrida Limitless Sorbet, fot. Syngenta Flowers

Begonia ×tuberhybrida Limitless Sorbet, fot. Syngenta Flowers

 

Petunie 

FotoFinish to grupa 8 odmian rozmnażanych z nasion, polecanych do uprawy w wiszących pojemnikach („pendula”), bardzo wczesnych i obficie kwitnących, wyrównanych we wzroście i rozwoju. Bartłomiej Pierzchalski określił je jako „nie gorsze niż petunie rozmnażane wegetatywnie”.

FlashForward – ta grupa również charakteryzuje się kaskadowym pokrojem roślin, ale ich kwiaty są miniaturowe („milliflora”); wyróżnia się ona dużym wyrównaniem poszczególnych odmian, których jest 11.

Rośliny przyjazne pszczołom – Bee Loved

Justyna Sawuła z firmy Syngenta Flowers zwróciła uwagę na gatunki i odmiany, które przedsiębiorstwo to poleca do – poszukiwanych przez klientów – zestawów roślin wabiących owady zapylające. W najnowszym katalogu tego hodowcy odmiany, które sprawdzono pod kątem szczególnej atrakcyjności dla owadów zapylających, oznaczone są ikonką w formie pszczoły.

W zestawieniu znalazły się rośliny, które kwitną od kwietnia do września (okres kwitnienia wspólny dla nich wszystkich to VI-IX), takie jak: Begonia ×hybrida Tophat White i Pink,  Bidens ferulifolia Solaire M Star i L Horizon, Dahlia ×hybrida Dahlegria Pink Flame i White, Pentas lanceolata Starcluster Red, White i Lavender, Salvia farinacea Velocity Blue, Sutera ×hybrida Cabana Jumbo White.

Palety Xcarrier

Prowadząca webinarium Ewa Langer, menedżer ds. sprzedaży, zaprezentowała nowe, wprowadzone przez firmę Syngenta Flowers palety do ukorzeniania i dystrybucji sadzonek – Xcarrier. Wyjaśniła, że są to palety proekologiczne, wielokrotnego użytku, pozwalające ograniczyć zużycie plastiku. Istotą nowego systemu jest to, że z paletą idzie w parze ramka transportowa, która umożliwia układanie palet w sterty (tzw. sztaplowanie) i wyeliminowanie wózków CC z procesu dystrybucji materiałów wyjściowych.

Ewa Langer wyjaśniła jednocześnie, że dla sadzonek pelargonii ukorzenianych w Polsce wciąż będą stosowane palety jednorazowe, które pakuje się do kartonów, a te następnie umieszcza na wózku CC.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet