Dalia ‘Sincerity’ rynkową „gwiazdą”, czyli wynik konkursu o FleuroStar Award 2020

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Dalia ‘Sincerity’ rynkową „gwiazdą”, czyli wynik tegorocznego konkursu o FleuroStar Award

18 czerwca, podczas gali finałowej ogłoszono w Lisse (Holandia) wyniki 12. edycji konkursu o marketingową nagrodę FleuroStar, który od 2009 r. organizowany jest przez międzynarodowe zrzeszenie Fleuroselect. Spośród pięciu tegorocznych propozycji z nowego asortymentu gatunków balkonowo-rabatowych, zgłoszonych do oceny przez firmy hodowlane, które są członkami tej organizacji, jury wyłoniło zwycięzcę. „Gwiazdą” sezonu 2020/2021 została Dahlia ×hybrida ‘Sincerity’ z przedsiębiorstwa Syngenta Flowers, która zdystansowała 4 inne kandydatki do tej nagrody.

Dalię 'Sincerity', o efektownych kwiatostanach wyróżniono w tym roku nagrodą FleuroStar, fot. Fleuroselect

Dalię 'Sincerity', o efektownych kwiatostanach wyróżniono w tym roku nagrodą FleuroStar, fot. Fleuroselect

Online oraz na żywo – w roku z koronawirusem

 Tegoroczne wybory i finał konkursu o FleuroStar Award były – ze względu na pandemię koronawirusową – nietypowe: głosowanie przeprowadzono przeważnie online, a wieczór finałowy, choć odbył się w „realu” (w foyer kinoteatru Floralis w Lisse), miał kameralny charakter – oprócz prowadzących, na uroczystości „fizycznie” zjawili się tylko reprezentanci pięciu firm hodowlanych, których odmiany kandydowały do tytułu FleuroStar 2020. Pozostali przedstawiciele branży mogli śledzić FleuroStar Evening w streamingu – na żywo, ale zza ekranu swojego komputera lub urządzenia mobilnego.

W poprzednich latach wybory balkonowo-rabatowej „gwiazdy” odbywały się podczas FlowerTrials®, które zawsze przypadają w 24. tygodniu roku. W trakcie tych Dni Otwartych w Holandii i w Niemczech, w dziewięciu lokalizacjach prezentowano rośliny (nowe odmiany), które zostały wcześniej zgłoszone jako kandydatki do nagrody FleuroStar, a jurorzy na podstawie własnych obserwacji tych roślin oddawali głosy. Finał konkursu również był zwyczajowo jednym z wydarzeń FlowerTrials®, a finałowa gala gościła w siedzibie jednej z firm uczestniczących w FT.

Tym razem, pomimo odwołania FlowerTrials 2020, dotrzymano terminu – ponad 30 jurorów, reprezentujących różne kraje i rozmaite ogniwa łańcucha marketingowego – oceniało rośliny również w 24. tygodniu. Były one wyeksponowane w szklarni przedsiębiorstwa Takii Europe w De Kwakel w Holandii. Większość jurorów – poza dziesięcioma holenderskimi – oglądała je za pośrednictwem aplikacji Zoom).

Roślinnymi kandydatkami do nagrody FleuroStar są nowe odmiany, które postrzegane są jako przyszłe przeboje rynkowe. Mają wywoływać efekt „Wow!”, a więc łatwo przykuwać wzrok klientów detalicznych, którzy w efekcie dokonają zakupu pod wpływem impulsu. Zarazem są cenne z punktu widzenia hodowców – nie tylko jako potencjalne gwiazdy handlu detalicznego.

Michael Kester, szef firmy Syngenta Flowers i prowadząca FleuroStar Evening Simone von Trier, po ogłoszeniu tegorocznego wyniku (galę, która odbyła się w Holandii można było śledzić w streamingu), fot. A. Cecot

FleuroStar 2020

Dalia ogrodowa (Dahlia ×hybrida) ‘Sincerity’ wyróżnia się dużymi rozmiarami pełnych różowo-białych dekoracyjnych kwiatostanów (osiągają średnicę nawet ponad 20 cm) oraz roślin, które jednak mają zgrabną budowę i dobrze się krzewią od samego dołu. Nadają się więc znakomicie do uprawy nie tylko w ogrodzie, ale także w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Jak podkreślił Ronald Snijder, hodowca z firmy Syngenta Flowers, to pierwsza dalia o tak zwartej, rozkrzewionej budowie i zarazem gigantycznych kwiatostanach. Dodał, że odmiana ‘Sincerity’ jest łatwa w produkcji, którą zaczyna się od ukorzenionych sadzonek. Syngenta Flowers opisuje tę dalię jako również niezawodną w uprawie u klienta finalnego – odporną i bardzo obficie kwitnącą przez całe lato.

Inne tegoroczne kandydatki do nagrody FleuroStar  

Koleus (Solenostemon, syn. Coleus) Main Street Hollywood Boulevard to odmiana hodowli firmy Dümmen Orange. Ma atrakcyjnie zabarwione, trzykolorowe liście i zgrabną budowę roślin. Jak podkreślił Alexander van der Kooij z tego przedsiębiorstwa, koleus to modna roślina balkonowo-tarasowa (ceniona m.in. jako element mieszanych, wielogatunkowych kompozycji), a także pokojowa – ostatnio popyt na nią co roku się zwiększa. Dodał, że odmianę Main Street Hollywood Boulevard cechuje bardzo dobra trwałość w punktach sprzedaży, a następnie niezawodny świetny wygląd u finalnego klienta.

Naparstnica (Digitalis ×hybrida) Panther to przełomowa kreacja hodowlana firmy Takii – pierwsza sterylna odmiana rozmnażana z siewu (heterozyjna), a więc długotrwale kwitnąca, nawet do listopada, jak powiedział szef marketingu w Takii Europe, Harm Custers. Ma zwarty, rozkrzewiony pokrój, toteż dobrze prezentuje się w doniczkach, w których jest sprzedawana, oraz później – w pojemnikach balkonowo-tarasowych (średnia wysokość roślin to 60 cm). Wytwarza liczne pędy kwiatostanowe, przykuwając uwagę klientów. Wabi pszczoły i inne owady zapylające. Odmiana wprowadzona została na rynek pod nazwą ‘Pink Panther’ i jako taka była już oceniana w paru wcześniejszych konkursach nowości odmianowych: https://www.podoslonami.pl/nowa-odslona-targow-plantarium/, https://www.podoslonami.pl/konkurs-roslin-nowosci-wystawy-zielen-zycie-2019/.

Petunia ogrodowa (Petunia ×hybrida) Mystical® Midnight Gold. To odmiana hodowli japońskiej firmy Miyoshi, zgłoszona do konkursu przez przedsiębiorstwo Florensis, które ma w Europie wyłączność na rozmnażanie tej petunii. Jest mnożona z sadzonek i ma kaskadowy pokrój. Wyróżnia się pełnymi, różyczkowatymi dużymi kwiatami o oryginalnym ubarwieniu – podstawowym kolorem jest ciemny fiolet, z  którym kontrastuje cytrynowożółta obwódka. Jak poinformowała przedstawicielka firmy Florensis Marjolein Kuyucu-Lodder, rośliny intensywnie się rozkrzewiają, co zapewnia bardzo dobry efekt w wiszącym pojemniku lub na rabacie. Odmiana ta powinna zwrócić uwagę wszystkich, którzy szukają modnych, nietuzinkowych roślin ozdobnych.

Petunia ogrodowa (Petunia ×hybrida) Shock Wave® Purple Tie Dye to z kolei odmiana rozmnażana z nasion, hodowli przedsiębiorstwa PanAmerican Seed. Jej oryginalną cechą jest fakt, że dwubarwne, fioletowo-białe kwiaty zmieniają się w trakcie rozwoju (tym samym zmienia się wygląd całej rośliny) – proporcja barw zależy od temperatury i ilości światła. Kwiaty są stosunkowo niewielkie, ale bardzo liczne, co daje mocny efekt wizualny. Rośliny są odporne na deszcz – szybko się po nim regenerują, jak zapewniał Jeroen Star reprezentujący firmę PanAmerican Seed. Dodał, że nazwę odmiany wybrano w wyniku powszechnego głosowania przeprowadzonego w mediach społecznościowych. Rośliny polecane są głównie do wiszących pojemników, mieszanych kompozycji w donicach tarasowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet