Konkurs FleuroStar 2022/23 – siedem odmian powalczy o nagrodę marketingową

PODosłonami.pl

De Ruiter_TATEMARU MUCHO

Konkurs FleuroStar 2022/23 – siedem odmian powalczy o nagrodę marketingową

Międzynarodowa organizacja Fleuroselect zaprezentowała 7 kandydatek do nagrody FleuroStar 2022/23. Nowe – ale już dostępne na rynku – odmiany roślin balkonowo-rabatowych (i bylin), zgłaszane do tego konkursu przez firmy hodowlane, mają się wyróżniać wyjątkowymi cechami, ważnymi na etapie detalicznej sprzedaży. Wyniki Konkursu FleuroStar 2022 zostaną ogłoszone 16 czerwca w Holandii, podczas FlowerTrials®.

Czytaj dalej...
Siedem kandydatek do nagrody FleuroStar 2022, fot. Fleuroselect

Siedem kandydatek do nagrody FleuroStar 2022/23, fot. Fleuroselect

Potencjalne przeboje rynkowe – po raz czternasty

Zadaniem – powołanego w 2009 r. przez Fleuroselect – konkursu jest coroczne wyłanianie i promowanie potencjalnych hitów balkonowo-rabatowych z nowego asortymentu firm, które są członkami tej organizacji.

Odmianami-kandydatkami do tytułu FleuroStar, czyli „rynkowej gwiazdy”, są – z założenia – kreacje wizualnie atrakcyjne, które przykuwają wzrok – wywołują u klientów efekt „Wow!” – i skłaniają do spontanicznych zakupów (pod wpływem impulsu). Konkurs pomaga ciekawym nowościom, a zwłaszcza tej zwycięskiej, zdobyć szybką międzynarodową popularność.

Finał Konkursu FleuroStar 2022/23 – w trakcie FlowerTrials

Konkurs FleuroStar 2022/23 odbędzie się podczas tegorocznych FlowerTrials® w 24. tygodniu, które – po dwóch latach przerwy – wracają do tradycyjnej formuły dni otwartych „na żywo”, z dużym udziałem międzynarodowej publiczności.

Rośliny odmian zgłoszonych do konkursu są uprawiane przez firmy w nim uczestniczące i w br. zostaną dostarczone oraz zaprezentowane w ośmiu lokalizacjach FT w dniach 14-17 czerwca.

Niezależne jury, złożone z ekspertów w dziedzinie hodowli, produkcji i handlu detalicznego, a także dziennikarzy branżowych i specjalistów ds. marketingu, wybierze, w drodze indywidualnego głosowania, FleuroStar 2022/23. Wynik  zostanie ogłoszony 16 czerwca w siedzibie przedsiębiorstwa Dümmen Orange w De Kwakel (Holandia).

Kandydatki do tytułu FleuroStar 2022/23

W bieżącym roku w finale znalazło się 7 odmian, czyli najwięcej od początku istnienia Konkursu FleuroStar (w ub. r. były tylko 4 kandydatki, a zazwyczaj zgłaszano ich 5 lub 6).

Alstroemeria Colorita® Claressa

Nowa odmiana hodowli przedsiębiorstwa Royal Van Zanten, kolejna kreacja z grupy („serii”) Colorita® – alstremerii do uprawy balkonowo-tarasowej i ogrodowej, które podczas produkcji mają niewielkie wymagania termiczne.

Alstroemeria Colorita Claressa, fot. Fleuroselect

Claressa, o białych dużych kwiatach (Ø 6 cm) określana jest jako elegancka odmiana, która wyróżnia się też liśćmi z białokremowymi przebarwieniami. Jest rozmnażana wegetatywnie, metodą kultur tkankowych i ma regularny, zwarty pokrój. Rośliny są łatwe w uprawie u klienta finalnego. Kwiaty, które pojawiają nieprzerwanie do jesieni, wabią owady zapylające.

Begonia rex SpaceStar Maia

To propozycja z oferty firmy Beekenkamp. Efektowna odmiana begonii królewskiej – gatunku, który tradycyjnie wykorzystywany był jako roślina pokojowa o ozdobnych liściach, a ostatnio zyskał dodatkowe oblicze, stosowany również w sezonowej uprawie na zewnątrz.

Begonia rex SpaceStar Maia

Begonia rex SpaceStar Maia, fot. Fleuroselect

Odmiana SpaceStar Maia ma srebrzyste liście o atrakcyjnym wzorze, różowym podbarwieniu oraz lekko pofalowanych brzegach. Jest rozmnażana z sadzonek, ma zwarty, kopulasty pokrój. Dobrze prezentuje się w doniczkach, wiszących koszach i na rabatach. Ta begonia może być uprawiana w niższej temperaturze, co jest zaletą dla producenta. Sprzedawcy detaliczni docenią jej uniwersalność oraz fakt, że roślina ta – oferowana w segmencie balkonowo-rabatowym – długo zachowuje walory dekoracyjne.

Calibrachoa ×hybrida Fancy Francy

Nowość hodowli firmy Selecta one, charakteryzująca się szczególną kolorystyką kwiatów, które oferują pastelowy melanż.  Środek kwiatu jest żółty, a brzegi zmieniają barwę wraz ze wzrostem temperatury – z intensywnie różowej na różową i białą. Rośliny intensywnie się krzewią, są odporne na mączniaka, nie wymagają stosowania regulatorów wzrostu i dobrze rozwijają się podczas gorącej pogody.

Odmiana Fancy Francy jest wczesna i kwitnie przez całe lato.

Calibrachoa ×hybrida Fancy Francy, fot. Fleuroslect

Calibrachoa ×hybrida Fancy Francy, fot. Fleuroslect

Dahlia ×hybrida Hypnotica® Rose Swirl

Rozmnażana z sadzonek odmiana dalii, hodowli firmy Dümmen Orange. Ma liczne, mocno zbudowane, dwubarwne kwiatostany o średnicy do 10 cm. Dolna powierzchnia kwiatów języczkowatych („płatków”) jest różowa, a górna – białokremowa, co daje interesujący efekt. Rośliny dobrze się krzewią i są wyrównane podczas produkcji. U klienta finalnego – na balkonie, tarasie lub w ogrodzie – kwitną do jesiennych przymrozków.

Dalia Hypnotica® Rose Swirl może być stosowana jako pojedyncza ozdoba albo wykorzystywana w  mieszanych kompozycjach – w pojemnikach bądź na rabatach.

Dahlia ×hybrida Hypnotica® Rose Swirl, fot. Fleuroselect

Iberis ×hybrida Mermaid Lavender

W przeciwieństwie do wczesnowiosennego ubiorka wiecznie zielonego, Iberis ×hybrida Mermaid Lavender kwitnie latem, i to w kolorze lila. Jest to mieszaniec międzygatunkowy – przełomowa kreacja hodowlana firmy Syngenta Flowers, ze względu na porę kwitnienia i barwę kwiatów.

Rośliny są rozmnażane wegetatywnie i nie wymagają jaryzacji, by zakwitły – polecane do uprawy wiosenno-letniej (na sprzedaż od późnej wiosny do pełni lata). Długość produkcji tego ubiorka, z uszczykiwaniem (rozpoczynanej od doniczkowania ukorzenionych sadzonek) wynosi 8-12 tygodni. Inna zaleta odmiany Mermaid Lavender to zwarty, wyprostowany pokrój roślin.

Iberis ×hybrida Mermaid Lavender, fot. Fleuroselect

Iberis ×hybrida Mermaid Lavender, fot. Fleuroselect

Lantana ×hybrida Tropic Lantana Ibis

Propozycja firmy Brandkamp, która prowadzi hodowlę balkonowo-rabatowych odmian lantany pod marką Tropic Lantana. Ibis to kolejna kreacja z tej grupy, mająca zwarty, kulisty i wyrównany pokrój oraz pomarańczowo-żółte kwiatostany o średnicy 5 cm. Wyróżnia się ponadto mocną, intensywnie rozkrzewioną budową roślin oraz ich odpornością zarówno na suszę, jak i deszcz. Kwitnienie jest wczesne i długie – kwiaty są sterylne, trwałe i atrakcyjne dla owadów.

Lantana ×hybrida Tropic Lantana Ibis, fot. Fleuroselect

Lantana ×hybrida Tropic Lantana Ibis, fot. Fleuroselect

Petunia ×hybrida Bee’s Knees

Nowość zgłoszona do Konkursu FleuroStar 2022/23 przez firmę Florensis. Rozmnażana wegetatywnie odmiana Bee’s Knees, o żółtych kwiatach została już doceniona w USA – wyróżniona prestiżową amerykańską nagrodą branżową All-America Selections.

Jest odporna na wysoką temperaturę, sprawdza się też podczas deszczowej pogody, kwiaty zachowują atrakcyjny kolor przez całe lato. Rośliny intensywnie się krzewią, dobrze wypełniają pojemniki, obficie kwitną.

Petunia ×hybrida Bee's Knees, fot. Fleuroselect

Petunia ×hybrida Bee’s Knees, fot. Fleuroselect

 

Źródło: informacje prasowe Fleuroselectu

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet