PODosłonami.pl
Nowatorskie środki produkcji i rozwiązania – nominacje do GreenTech Innovation Awards
Wystawcy międzynarodowych targów techniki i technologii szklarniowej GreenTech Amsterdam 2022 zgłosili prawie 40 nowości do tegorocznej edycji konkursu „ GreenTech Innovation Awards”. Do finału jurorzy wybrali 5 spośród tych produktów lub rozwiązań. Wyniki zostaną ogłoszone, i nagrody przyznane w pierwszym dniu targów, które odbędą się 14-16 czerwca 2022 roku.
Czytaj dalej...
W finale tegorocznego konkursu " GreenTech Innovation Awards " są nowości, które wykorzystują cyfrowe dane i sztuczną inteligencję (tu: robot BERRY do zbioru truskawek w uprawach pod osłonami); fot. GreenTech
Innowacje, które idą z duchem czasu
Konkurs o nagrody targów GreenTech Amsterdam – GreenTech Innovation Awards, po raz kolejny towarzyszy temu wydarzeniu. Zgłaszane do niego, a następnie wyróżniane, produkty czy rozwiązania należą do dwóch kategorii – „Koncepcja” i „Innowacja”.
Wśród 38 tegorocznych zgłoszeń zwracają uwagę m.in. nowości z dziedziny autonomicznej uprawy pod osłonami, wykorzystujące cyfrowe dane i sztuczną inteligencję (robotyzacja, monitoring), a także kolejne rozwiązania dotyczące doświetlania LED-owego czy produkcji przyjaznej środowisku („zrównoważonej”).
Finałowa piątka konkursu „GreenTech Innovation Awards 2022”
Berry
Zgłaszający: Organifarms GmbH
Data wprowadzenia na rynek: 1.10. 2022 r.
BERRY to robot do zbioru truskawek. Jak podaje niemiecki producent tego urządzenia, kluczowym elementem sprzętu jest oprogramowanie służące do rozpoznawania obrazu, wykrywania pozycji (usytuowania), dojrzałości oraz jakości owoców. BERRY może wykryć dokładny stopień dojrzałości każdego owocu, bezpiecznie go zebrać i umieścić bezpośrednio w pojemniku, w którym truskawki są następnie ważone i oferowane do sprzedaży.
Gronos
Zgłaszający: Certhon
Planowana data wprowadzenia na rynek: 14.06. 2022 r.
Gronos to autonomiczny system z dziedziny sztucznie doświetlanych upraw w pomieszczeniach zamkniętych („Indoor Farming”), w którym pomidory i inne rośliny mają optymalne warunki do wzrostu i rozwoju. Rośliny pomidora są tak przygotowane i prowadzone, aby osiągały mniejszą (niż w szklarniowej uprawie) wysokość i dawały gotowy do zbioru plon owoców w ciągu 15 tygodni. Według informacji firmy Certhon, w systemie Gronos uzyskuje się wyższe i stałe plony smacznych pomidorów przez cały rok, bez konieczności stosowania środków ochrony roślin.
- System Gronos dotyczy uprawy pomidorów w pomieszczeniach bez dostępu naturalnego światła, fot. GreenTech
HortiFootprint Calculator
Zgłaszający: LetsGrow.com B.V.
Data wprowadzenia na rynek: 22.03. 2022 r.
HortiFootprint Calculator, opracowany przez MPS (skrót od Milieu Programma Sierteelt) i firmę LetsGrow.com, to innowacyjne oprogramowanie, które pozwala mierzyć ślad węglowy dotyczący produktów ogrodniczych i pomaga wybierać rozwiązania bardziej przyjazne środowisku („zrównoważone” – sustainable).
- HortiFootprint Calculator służy do obliczania śladu węglowego, jakim obciążone są produkty ogrodnicze (fot. GreenTech)
Micromus-System
Zgłaszający: Biobest Group N.V.
Data wprowadzenia na rynek: 28.02. 2022 r.
Micromus angulatus – wrzecionek mszycojad jest drapieżnikiem, który żeruje na wszystkich gatunkach mszyc występujących w uprawach pod osłonami, takich jak: warzywa, rośliny jagodowe i ozdobne oraz konopie lecznicze. W ochronie biologicznej wykorzystywane są zarówno larwy, jak i osobniki dorosłe tego pożytecznego owada z rzędu sieciarek.
- Wrzecionek mszycojad (Micromus angulatus) – owad dorosły sieciarki wykorzystywanej w ochronie biologicznej roślin w uprawach szklarniowych (fot. Biobest)
Trap-Eye
Zgłaszający: Biobest Group N.V.
Planowana data wprowadzenia na rynek: 21.03. 2023 r.
Za pomocą niedrogich kamer Trap-Eye w pełni automatyzuje monitorowanie organizmów odłowionych na żółtych lub niebieskich tablicach samoprzylepnych, powszechnie stosowanych pod osłonami. Tworzy bezprzewodową sieć wizyjną o zagęszczeniu 40 jednostek/ha, która gromadzi i zlicza obrazy – szkodniki oraz owady pożyteczne. Trap-Eye dostarcza codzienne, dokładnych i licznych danych, które umożliwiają ogrodnikowi – bez potrzeby wchodzenia do obiektu produkcyjnego – optymalizację integrowanej ochrony roślin.
- Zasady działania systemu Trap-Eye, fot. GreenTech
Wstęp na targi – bezpłatna rejestracja do 6 czerwca
Organizatorzy targów GreenTech 2022 w Amsterdamie, które odbędą się w dniach 14-16.06., przypominają, że wstęp na tę imprezę jest bezpłatny, pod warunkiem zarejestrowania się do 6 czerwca na stronie www.greentech.nl. Przy rejestracji w okresie od 6 do 13 czerwca trzeba będzie uiścić opłatę w wysokości 69,99 € od osoby, natomiast bilet w dniach 14, 15 i 16 czerwca, bez uprzedniej rejestracji kosztuje 99,99 €.
Źródło: materiały prasowe targów GreenTech Amsterdam

Gardenia 2023 – o XVII Międzynarodowych Targach Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w Poznaniu
W dniach 23-25 listopada w trzech pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się Gardenia 2023. W wydarzeniu tym wzięło udział prawie 300 wystawców oraz około 12 500 zwiedzających. Organizowanej od 2007 roku Gardenii, tym razem przyświecało [...]