Nowe chryzantemy do uprawy na kwiaty cięte – odmiany z firmy Deliflor

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020

Nowe chryzantemy do uprawy na kwiaty cięte – odmiany z firmy Deliflor

Przedsiębiorstwo Deliflor Chrysanten B.V., znane m.in. z tak popularnych odmian chryzantemy, jak Anastasia, Zembla, Radost, wprowadziło w tym roku na rynek kolejne kreacje przeznaczone do uprawy na kwiaty cięte. Należą do różnych kategorii i grup, są więc nowości wielkokwiatowe oraz gałązkowe, a także Santini, o drobnych koszyczkach. Na początku października giełdową premierę miała odmiana Alemani.

Wśród nowych odmian chryzantemy pojawiła się m.in. wielkokwiatowa Alemani, fot. Deliflor

Wśród nowych odmian chryzantemy pojawiła się m.in. wielkokwiatowa Alemani, fot. Deliflor

Wielkokwiatowe chryzantemy do uprawy na 1 pęd

W 2021 roku firma Deliflor Chrysanten B.V. wprowadziła na rynek kwiatów ciętych kilka  odmian wielkokwiatowych. W maju pojawiła się na holenderskiej aukcji Cipria – kreacja o dużych (Ø 15 cm) różowych igiełkowych, mocno zbudowanych kwiatostanach i silnym wzroście, do której – tworząc zalążek grupy (serii) – dołączyła jesienią Cipria Salmon, charakteryzująca się zwiększoną trwałością kwiatów w wazonie. Czas reakcji fotoperiodycznej tych odmian wynosi, odpowiednio, 8 oraz 8,5 tygodni.

We wrześniu w obrocie aukcyjnym zadebiutowała odmiana Poker, o ciemnobordowych, zbitych i półkulistych kwiatostanach, a także mocnych pędach. W przeciwieństwie do grupy Cipria, wegetatywny wzrost roślin jest ograniczony; reakcja fotoperiodyczna – 8 tyg.

Kwiatostany o trochę podobnej budowie, lecz intensywnie zielonej barwie, charakteryzują 8,5-tygodniową odmianę Alemani. Barwa ta ma nawiązywać do bieżącego, nasilającego się trendu „Bliżej natury”. Zaletą kwiatów ciętych tej nowości ma być też wyjątkowo dobra ich trwałość. Rośliny, o mocnych pędach, mają większy wigor niż u odm. Poker.

Jeśli chodzi o fantazyjne koszyczki kwiatostanowe (mają średnicę ok. 14 cm), na uwagę zasługuje 8,5-tygodniowa odmiana Baltazar Flame, która dołączyła do dwóch dotychczasowych kreacji z grupy Baltazar, nieco silniej rosnących.

Gałązkowe

Dotychczas w 2021 r. rynek kwiaciarski wzbogacił się o następujące gałązkowe odmiany chryzantemy hodowli firmy Deliflor (wszystkie odznaczają się 7,5-tygodniową reakcją fotoperiodyczną):

– pełnokwiatowe

• Abbey Cream (średnio silnie rosnąca, pastelowa, dołączona jako 3. do grupy Abbey);

– o pojedynczych koszyczkach kwiatostanowych

Stresa Salmon – średnio silnie rosnąca odmiana o pastelowym ubarwieniu, która jako 3. wzbogaciła grupę Stresa o anemonowych koszyczkach kwiatostanowych mających średnicę 6-7 cm;

Serenity Red – dodana do trzech nieregularnie paskowanych/nakrapianych kreacji z grupy Serenity, o stosunkowo dużych koszyczkach kwiatostanowych, które mają średnicę 7 cm;

Larsson – o poszukiwanych w międzynarodowym obrocie różowych koszyczkach z zielonym środkiem, które osiągają średnicę 7 cm, a ponadto o mocnych i mających dużą masę „gałązkach” oraz intensywnie ciemnozielonych liściach;

Mexicano – odmiana o średnio silnym wzroście, ciemnoczerwonych kwiatach języczkowatych, które kontrastują z jasnozielonymi rurkowatymi (koszyczki osiągają średnicę 6 cm), wyróżniająca się dużą masą „gałązek” i bardzo dobrą trwałością kwiatów ciętych.

Santini – o drobnych koszyczkach kwiatostanowych

Wśród tegorocznych premier w tej grupie chryzantem (która u nas ma niewielkie znaczenie) znalazły się odmiany:

Maradona – oryginalna, igiełkowa biała odmiana honorująca zmarłego w 2020 roku sławnego piłkarza; poszczególne koszyczki kwiatostanowe mają średnicę 5 cm, czyli – jak na grupę santini – są duże; reakcja fotoperiodyczna jest 6,5-tygodniowa;

Jamey Dark – ciemnoróżowa, pełnokwiatowa odmiana (średnica koszyczków wynosi 4 cm) o 5,5-tygodniowej reakcji fotoperiodycznej oraz dość słabym wzroście, „gałązki” cechuje mocna budowa i duża masa;

Larky – dość podobna, ale o jeszcze mniejszych, pomponowych kwiatostanach (Ø 3 cm) i słabszym wzroście odmiana, której produkcja jest trochę dłuższa ze względu na 6-tygodniową reakcję fotoperiodyczną;

Pitaja – o korzystnie zbudowanych „gałązkach”, purpurowych pojedynczych kwiatostanach (Ø 4 cm), których barwa jest intensywna i trwała w uprawie przez cały rok; 6-tygodniowa reakcja fotoperiodyczna, dość słaby wzrost roślin.

Chryzantemowy pokaz – Delishow 2021

Tradycyjnie organizowany podczas czerwcowych FlowerTrials® pokaz odmian firmy Deliflor nie został w tym roku odwołany i nie przybrał, jak w 2020 r., wyłącznie formy wirtualnej, a organizatorzy zapewniali, że w swojej siedzibie w Maasdijk w Holandii gościli „w realu” wielu klientów – z kraju i zagranicy.

Zaprezentowali sporo nowości – także tych niewymienionych powyżej, a więc jeszcze niedostępnych w ofercie na 2022 r.

W przypadku odmian wielkokwiatowych do takich należą m.in. Couture, Forecast, Rockstar (biała), Cipria White i Cipria Orange.

Z kolei spośród gałązkowych wyróżniono m.in. odmianę Ambassador (o pojedynczych białych kwiatostanach z zielonym środkiem).

Filmik z pokazu Delishow 2021 można obejrzeć na stronie internetowej firmy hodowlanej lub na jej kanale YouTube.

Źródło: informacje firmy Deliflor Chrysanten

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet