Obalanie mitów dotyczących produkcji i jakości polskich truskawek

PODosłonami.pl

ENZA_3

Polskie truskawki – obalamy największe mity

Mity, które konsumenci słyszą wiele razy zaczynają odbierać jako obiektywną prawdę. Dlatego trzeba przywoływać fakty. Truskawki są tańsze niż w ubiegłym roku. Krajowe truskawki mamy od kwietnia do października. Można je odróżnić od importowanych, pamiętajmy: szypułka prawdę powie! – szypułka świeżych owoców jest soczyście zielona, sztywna i delikatnie odstaje od owocu. Warto je odróżniać, ponieważ owoce lokalne są lepszym wyborem. O tym dlaczego – opowiedzą eksperci: plantatorzy, dietetycy, lekarze.

Czytaj dalej...

(fot. Pixabay)

Mit 1 – polskie truskawki są coraz droższe

Panuje przekonanie, że wszystko zdrożało. Nie jest to prawda. Tegoroczne polskie truskawki są tańsze niż w ubiegłym roku.

Obecnie ceny polskich truskawek w handlu hurtowym (notowanie z dnia 13 maja) to najczęściej 14,00-17,00 zł/kg, co oznacza, że już jest taniej niż rok temu i dwa lata temu – odpowiednio o 31% i o 11%. Różnica do zeszłego roku jest ogromna – obecnie truskawka kosztuje o niemal jedna trzecią mniej niż w zeszłym roku. Wzrost podaży owoców sprawia, że dalej będzie malała. Dlaczego polskie truskawki są na początku sezonu tańsze?

– Zacznijmy od pogody, która generalnie sprzyja plantatorom i konsumentom. W ubiegłym roku mieliśmy silne przymrozki, suszę i obfite opady. Obniżkę cen powoduje również duży import owoców. Dodatkową presje wywiera nie zawsze uczciwa konkurencja, czyli proceder przepakowywania owoców południowych w opakowania z polską flagą. Skala jest na tyle duża, że potrzebna jest tu na pewno większa presja społeczna. Plantatorzy zwracają uwagę na ten problem, ponieważ wiedzą, że jeśli ktoś kupi takie owoce to nie będzie zadowolony – mówi Albert Zwierzyński, praktyk w zakresie uprawy truskawek i roślin jagodowych, popularyzator wiedzy o ich walorach i odmianach.
To ważne, mimo wzrostu kosztów produkcji i zbioru, polskie truskawki są dziś tańsze niż w ubiegłym roku. Stoi za tym wielki wysiłek producentów. Warto to zaznaczyć, bo z każdym dniem owoce będą dostępne w jeszcze niższej cenie. Sprzyja temu rosnąca podaż, ale i popyt.

Mit 2 – polskie truskawki są tylko w czerwcu

Truskawki i czerwiec to kiedyś był synonim. Dziś pierwsze owoce mamy już w kwietniu. Polskie truskawki wiosenne uprawiane są w szklarniach i w tunelach. W czerwcu i lipcu dostępne będą odmiany owocujące w gruncie. Potem pojawią się odmiany powtarzające owocowanie. Są one uprawiane zarówno w gruncie jak i w tunelach. Ich zbiory można prowadzić aż do pierwszych przymrozków. Zatem, przy sprzyjającej pogodzie, krajowe truskawki będą oferowane do końca października.
 – Wszystko to za sprawą inwestycji w sposoby produkcji, które uniezależniają nas od pogody. Dzięki nim krajowe truskawki dostępne są już dziś przez ponad pół roku – mówią producenci.

Mit 3 – nie da się odróżnić polskiej truskawki od importowanej

Kupujemy oczami, więc wszyscy starają się aby owoce na półce były jasnoczerwone i błyszczące. Fachowym okiem patrząc truskawki importowane są bardziej podłużne i owoce mają jaśniejszy kolor przy szypułce, ponieważ musiały być zbierane „na blado” (dojrzewały już w czasie transportu). Ale co jeśli nie jesteśmy ekspertami, jak mamy je odróżnić?
Truskawkę importowaną można poznać po smaku, jędrności i po szypułce. Kondycja szypułki zdradza najwięcej. Nie jest ona świeża i sztywna, nie odstaje już od owocu, po czterech dniach transportu, z południowej Europy lub północnej Afryki jest „zmęczona”.
Polskie truskawki wiosenne – uprawiane w szklarniach i w tunelach – mają smak tych polowych. Owoce są średnio jędrne, soczyste, lekko poziomkowe i kwaskowate. Dojrzałe owoce pachną. Zapach jest najbardziej intensywny właśnie przy szypułce. Jest ona świeża i soczyście zielona, sztywna i delikatnie odstaje od owocu. Jak mówią producenci – szypułka zawsze prawdę powie.

Różnica jest też taka, że my zbieramy truskawkę czerwoną, taką jaka powinna być. Importowana zbierana jest „na blado”, żeby wytrzymała podróż. Dokładnie tak jak banany. Dlatego w Europie nie znamy smaku banana. Gdybyśmy pojechali tam gdzie one rosną poznalibyśmy smak, który przypomina miód rozpływający się w ustach. Warto przekazywać taką wiedzę –przypominają Aldona i Jarosław Radola prowadzący gospodarstwo szklarniowe, w którym uprawiają truskawki.

Mit 4 –  egzotyczne owoce są tak samo wartościowe jak lokalne

Truskawka polska jest smaczniejsza, a owoce z lokalnego rynku mają lepszy wpływ na nasze zdrowie. Dowiedzmy się dlaczego?
– Owoce importowane nie mają tak intensywnego smaku i zapachu. Owoce, które możemy porównywać – truskawka do nich należy – różną się od naszych. Producenci na południu stawiają na inne odmiany, ich owoce muszą przejechać często 2-3 tys. km. Priorytetem jest zatem ich trwałość i oczywiście wygląd. Zrywane są niedojrzałe, ponieważ atrakcyjnie muszą wyglądać dopiero po kilku dniach podróży. Kupujemy oczami. Szkoda, smak i węch bardzo tu pomagają – mówi Albert Zwierzyński.

Profesor Samochowiec, jeden z twórców polskiej fitoterapii, zawsze mówił, że powinniśmy spożywać takie rośliny i owoce, które rosną lokalnie. Dlaczego? Ponieważ warzywa i owoce, które rosną w Polsce, są odpowiednie dla naszych bakterii. To rzadko używany argument. Warto zrozumieć tę logikę. Bakterie trawią błonnik, który znajduje się w warzywach i owocach. Bakterie, które są w naszej glebie i w naszych jelitach, tworzą rodzaj symbiozy. My jesteśmy lepiej dostosowani do trawienia naszych warzyw i owoców, niż warzyw i owoców egzotycznych – mówi dr n. med. Igor Łoniewski, współpracownik Zakładu Biochemii i Żywienia Człowieka, Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

–  Co ważne, żeby te egzotyczne warzywa i owoce tutaj do Polski zostały przetransportowane i sprzedane muszą mieć wybite wszystkie bakterie, które się na nich znajdują, i w związku z tym – nie mówię, że nie są smaczne – ale na pewno ich właściwości zdrowotne są ograniczone. Dlatego zachęcam do tego, by będąc w Egipcie, spożywać owoce, warzywa egipskie. Będąc w Kalifornii, spożywajmy kalifornijskie. A jak jesteśmy w Polsce, spożywajmy polskie. Chodzi o taką generalną zasadę – dodaje dr n. med. Igor Łoniewski, PAM.

Obalamy mit 5 – najzdrowsze owoce pochodzą z daleka

Truskawki należą do superowoców. Polska ma swoje superowoce. Mitem jest bowiem to, że pojęcie super fruits zarezerwowano dla czegoś mało znanego, niszowego, zagranicznego czy egzotycznego.

– W Polsce mamy fenomenalny klimat do uprawy owoców jagodowych. Jest to klimat kontynentalny, który cechują duże amplitudy temperatur dobowych i rocznych. Dni są u nas ciepłe, a noce jednak zimne. Im zawdzięczają truskawki swoje wybarwienie i dużą ilość wspomnianych polifenoli. To właśnie intensywna czerwień truskawki świadczy o ich dużej ilości. Jesteśmy wielkim producentem owoców jagodowych. Obok truskawek, borówki, malin, jeżyn, czarnej i czerwonej porzeczki, jagody kamczackiej, aronii, minikiwi, agrestu, rokitnika, derenia, świdośliwy. Tak wielu, tak wartościowych, owoców nie da się wyprodukować w innych częściach Europy – wyjaśnia Albert Zwierzyński.

Mało osób wie, że truskawki mają więcej witaminy C niż owoce cytrusowe. Są bogatym źródłem antyoksydantów, polifenoli, które wydatnie wspierają układ odpornościowy, jego pocovidową regenerację, działanie przeciwstarzeniowe i przeciwnowotworowe.
– Owoce jagodowe należą do najcenniejszych produktów spożywczych z punktu widzenia wartości odżywczych. Wyniki wielu badań przemawiają za upowszechnieniem zalecenia co do częstego spożywania owoców jagodowych, w tym truskawek jako elementu wszechstronnie wspierającego zdrowie i dobre samopoczucie – pisze dr Justyna Bylinowska, dietetyk, redaktor naczelna portalu Dietetycy.org.pl, autorka książki „Mity żywieniowe. Kłamstwa i półprawdy o tym, co jemy”.
Kupując truskawki pytajmy o ich pochodzenie i oceniajmy wiarygodność odpowiedzi. Wybierając te uprawiane lokalnie fundujemy sobie wielką przyjemność, wzmacniamy organizm i wspieramy plantatorów. Dbamy też o środowisko, ponieważ ograniczamy daleki transport, a tym samym emisję gazów cieplarnianych. To kolejny argument za tym by obalić mit, że miejsce produkcji nie ma znaczenia.
Źródło: PolskieSuperowoce.pl; Fresh-market.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (2023)
ICL Osmocote
AgroSmartLab_AgroEca Protect_17
HortiAdNetHortiAdNet