Ruszają targi i inne wydarzenia kwiaciarskie w Holandii, czyli listopadowy Dutch Horti Week

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Ruszają targi i inne wydarzenia kwiaciarskie w Holandii, czyli listopadowy Dutch Horti Week

W dniach 3-5 listopada 2021 r. Holandia ponownie – po roku przerwy – stanie się centrum ważnych wydarzeń branży roślin ozdobnych. W tym czasie odbędą się targi organizowane przez aukcję Royal FloraHolland – Trade Fair Aalsmeer, a także Międzynarodowe Targi Kwiaciarskie (IFTF) w Vijfhuizen. W Aalsmeer trwa też inne wydarzenie wystawiennicze nazwą Waterdrinker’s Green Trade Centre (GTC) Days. Ponadto sporo firm hodowlanych w regionie Westlandu będzie gospodarzem dni otwartych w swoich siedzibach (szklarniach). Wszystko to stanowi kwintesencję tak zwanego Holenderskiego Tygodnia Ogrodniczego – Dutch Horti Week.

Trade Fair Aalsmeer (tu migawka z 2019 r.) to jedno z wydarzeń Holenderskiego Tygodnia Ogrodniczego (Dutch Horti Week), który wraca po rocznej przerwie; fot. RFH

Trade Fair Aalsmeer (tu migawka z 2019 r.) to jedno z wydarzeń Holenderskiego Tygodnia Ogrodniczego (Dutch Horti Week), który wraca po rocznej przerwie; fot. RFH

Trade Fair Aalsmeer – 650 wystawców, 28 000 m2

Jak tłumaczy – w wywiadzie udzielonym magazynowi FloraCulture International – odpowiedzialna za organizację targów w Aalsmeer Wilma Kofoed z aukcji Royal FloraHolland, przygotowaniom do wydarzenia towarzyszy prawdziwy entuzjazm. Podkreśla potrzebę zapewnienia „fizycznej” prezentacji produktów kwiaciarskich, jakie znajdują się w obrocie aukcyjnym (a więc na światowym rynku), a także bezpośrednich kontaktów zwiedzających z wystawcami.

Wysiłki aukcji Royal FloraHolland, aby – po odwołaniu targów stacjonarnych w 2020 r. – zaoferować wirtualne wydarzenia (Social Trade Fair oraz Online Novelties Parade) jako substytut, nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Jak powiedziała W. Kofoed: „Ważną dla nas lekcją z pandemii jest to, że targowe wydarzenie online po prostu nie działa”.

Podczas już 22. edycji targów w Aalsmeer swoją ofertę zaprezentuje 650 wystawców. Będą nimi, jak zwykle, członkowie giełdy RFH i dostawcy produktów, którymi ta giełda handluje, oraz artykułów opakowaniowych i dekoracyjnych, niezbędnych w obrocie kwiaciarskim, a ponadto hodowcy roślin ozdobnych. Taki dobór uczestników zapewnia szeroki i różnorodny przegląd międzynarodowej oferty tej branży, z uwzględnieniem nowości.

Centralnym punktem targów Trade Fair Aalsmeer będzie Holland House, organizowany przez giełdę Royal FloraHolland. Tradycyjnie, w tym miejscu zostaną wyeksponowane nowości odmianowe, a także marketingowe – przede wszystkim 50 produktów nominowanych do finału konkursu o    Dutch Tulip Awards 2022, którego wyniki poznamy w styczniu.

Podczas targów w Aalsmeer zostaną natomiast przyznane coroczne nagrody Greenovation Awards, które trafiają do firm ogrodniczych mających osiągnięcia w zakresie zrównoważonego rozwoju (sustainability). Wśród potencjalnych zwycięzców jest np. holenderskie gospodarstwo Leo Ammerlaan, które do ogrzewania szklarni z doniczkowymi roślinami wykorzystuje energię geotermalną, czy też firma Chrysal – z ekologiczną pożywką do przedłużania trwałości kwiatów Chrysal Arrive Alive Eco.

IFTF 2021 – głównie wystawcy spoza Holandii

Firma HPP Exhibitions, organizator targów IFTF, które współtworzą Dutch Horti Week, również spodziewa się dobrej atmosfery podczas tego wydarzenia.

Na tych targach, które odbywają się w centrum wystawowo-konferencyjnym Expo Haarlemmermeer w Vijfhuizen i na których zwykle dominują dostawcy kwiatów spoza Europy, pojawi się 156 wystawców (2/3 tego, co przed pandemią) z 18 krajów.

Jak powiedział szef HPP Dick van Raamsdonk, holenderskie firmy były w tym roku bardziej powściągliwe, natomiast zagraniczni wystawcy chętnie się zgłaszali. Spodziewa się zarazem ciekawej edycji IFTF, z większą liczbą nowości, gdyż rok przerwy w spotkaniu na tych targach zrobił swoje. Zainteresowanie potencjalnych zwiedzających jest duże – liczba rejestrujących się osób szybko wzrastała w październiku.

Również Raamsdonk stwierdził, że choć wszyscy przystosowali się do spotkań online, nigdy nie brał pod uwagę internetowej wersji IFTF. „Stacjonarna forma tego typu imprez to nadal jedyny właściwy sposób na spotkanie przedstawicieli naszej branży” – podkreśla. „Szczególnie, gdy mamy do czynienia z kwiatami, ważne jest, aby na własne oczy zobaczyć produkty oraz móc ich dotknąć, powąchać je” – dodaje.

Bezpieczeństwo sanitarne podczas targów

Dla zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego na targi wstęp mają zarejestrowane online osoby, które dysponują paszportem szczepionkowym lub ujemnym wynikiem testu na Covid-19 (można bezpłatnie wykonać test PCR w Aalsmeer, na parkingu na dachu giełdy Royal FloraHolland, po uprzednim umówieniu się za pośrednictwem specjalnego linku www.testenvoortoegang.org).

Obowiązek okazania dowodu szczepienia lub ujemnego wyniku testu na koronawirusa jest zgodny z wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny Covid-19 RIVM – holenderskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska. Przepisy te nie wymagają natomiast noszenia maseczek.

Dutch Horti Week – logistyka

Pomiędzy giełdą w Aalsmeer i obiektem Waterdrinker’s Green Trade Centre w tej samej miejscowości a Vijfhuizen będzie kursował bezpłatny autobus, który połączy 3 wydarzenia wystawiennicze: Trade Fair Aalsmeer, GTC Days (trwają od 31 października do 5 listopada) oraz IFTF.

Migawka z targów IFTF 2019, fot. HPP

Migawka z targów IFTF 2019, fot. HPP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet