Floriade Expo 2022 w Almere – już za pięćdziesiąt dni

PODosłonami.pl

Seminis_3Seminis_3

Floriade Expo 2022 w Almere – już za pięćdziesiąt dni

Kolejna, siódma edycja Światowej Wystawy Ogrodniczej FLORIADE, która organizowana jest w Holandii co 10 lat, odbędzie się br. w Almere. Zajmie powierzchnię 62 ha. Uroczyste otwarcie tej specyficznej wystawy, która kierowana jest do szerokiej, międzynarodowej publiczności, nastąpi 13 kwietnia. Floriade Expo 2022 potrwa do 9 października i, jak przewidują organizatorzy, przyciągnie 2 mln zwiedzających. Tematem przewodnim ekspozycji jest hasło ‘Growing Green Cities’, które upowszechnia ideę tworzenia zielonych miast. Floriada, jak zwykle zaoferuje możliwość oglądania nie tylko terenu zewnętrznego obsadzonego roślinami, ale też różnych tematycznych pawilonów, w tym narodowych ekspozycji. Zapowiedziano wiele dodatkowych atrakcji.

Czytaj dalej...
Światowa Wystawa Ogrodnicza Foriade 2022 odbędzie się w Almere i zajmie powierzchnię 62 ha (fot. Floriade)

Światowa Wystawa Ogrodnicza Foriade 2022 odbędzie się w Almere i zajmie powierzchnię 62 ha (fot. Floriade)

Wystawa Floriade – od 1960 roku

Pierwsza Światowa Wystawa Ogrodnicza FLORIADE zagościła w Rotterdamie. Jej symbolem, który znajduje się w tkance tego miasta do dziś, jest charakterystyczna wieża widokowa – Euromast. Kolejne odsłony wydarzenia, które po polsku nazywane jest Floriadą, również pozostawiły trwałe ślady w krajobrazie Holandii. Na przykład pawilon Expo Haarlemmermeer, w którym organizowane są m.in. listopadowe targi kwiaciarskie IFTF, to spuścizna po Floriadzie 2002.

Celem wystawy, od samego początku jest popularyzowanie ogrodnictwa, zwłaszcza roślin ozdobnych, wśród szerokiej międzynarodowej publiczności. Zarazem – umacnianie znaczenia Holandii jako symbolu branży.

Na polderze

Almere to nowe, mające zaledwie 40 lat miasto w prowincji Flevoland, która obejmuje wyspę sztucznie utworzoną na wodzie – wcześniej znajdowała się tam zatoka Morza Północnego.

Z obwodnicy Amsterdamu, leżącego ok. 30 km na zachód od Almere, prowadzą tu autostrady A1 i A6.

Teren tegorocznej Floriady położony jest 4 m poniżej poziomu morza, w sąsiedztwie rekreacyjnego zbiornika Weerwater.

Zielone miasta – Green Cities 

Lejtmotyw tegorocznej Floriady – ‘Growing Green Cities’ podkreśla rolę drzew, krzewów oraz innych roślin w kreowaniu miejskich warunków życia, które będą sprzyjać człowiekowi, uczynią jego otoczenie zdrowszym i ładniejszym, pozytywnie wpłyną na gospodarkę.

Floriade Expo 2022 ma nawiązywać do największych światowych wyzwań, takich jak przyspieszona urbanizacja czy kurczenie się naturalnych zasobów na Ziemi. Wystawa ma, z jednej strony dotyczyć tych najważniejszych bieżących problemów, a z drugiej dać napęd do dalszego rozwoju sektora roślin ozdobnych.

Motywowi przewodniemu towarzyszą 4 tematy, wokół których koncentruje się ogólny przekaz tegorocznej Floriady. Są to: „zazielenianie” miasta, karmienie miasta (mieszkańców), uzdrawianie miasta, energia dla miasta.

– Hasło wystawy Floriade 2022 „Tworząc zielone miasta” jest jak najbardziej na czasie. Miasta na całym świecie się rozrastają. Stoimy w obliczu wielkiego wyzwania, jakim są zmiany klimatyczne. Na ile odpowiedzialnie podejdziemy do tego zagadnienia? Czy będziemy współzamieszkiwać planetę w sposób zrównoważony? Na Floriadzie spotkają się ludzie z całego świata, którzy się nad tym głębiej zastanowią. Podpowie ona, co miasto i jego poszczególni mieszkańcy mogą zrobić w sposób przyjazny środowisku, zachowując bioróżnorodność – podkreśliła na sto dni przed otwarciem Floriady wicemer Almere, Hilde van Garderen.Relaks oraz edukacja

Tradycyjną atrakcją Floriady są pawilony narodowe – przygotowane przez uczestniczące w wystawie  kraje z różnych stron świata. Tym razem będzie ponad dwadzieścia takich ekspozycji. Zapowiedziano przy okazji różnorodny program artystyczny i kulturalny.

Nie zabraknie także pawilonów tematycznych. Gospodarze przygotowali m.in. szklarnię o areale 10 000 m2, w której zwiedzający będą mogli się zapoznać z metodami uprawy roślin i nowinkami technologicznymi z dziedziny ogrodnictwa. W centrum uwagi znajdzie się „zrównoważona” produkcja.

Ponownie podczas Floriady będzie funkcjonowała kolejka linowa, która umożliwi oglądanie całej ekspozycję z góry.

Arboretum, ogrody

Floriade Park, czyli zewnętrzny teren wystawy, ma wabić na różne sposoby. Wyróżnia się tu „Arboretum Green City”, które zaprojektował ceniony holenderski architekt krajobrazu Niek Roozen – tak, aby zainspirować zwiedzających, dać wskazówki co do kierunków „zielonego” rozwoju miast. Kolekcja ta zawiera 750 drzew, 90 tys. krzewów i 200 tys. bylin, posadzonych według alfabetu (odnoszącego się do rodzajowych nazw roślin).

Inną atrakcją jest np. pas kwiatowy o długości 3,2 km, który odznacza się zielono-białą kolorystyką i roślinami przyjaznymi dla owadów zapylających.

Ogólnie: 45% powierzchni Floriady 2022 zostało przekształcone w tereny zieleni.

Tradycyjna wystawa w nowych czasach

Organizatorzy szacują, że Floriadę odwiedzą w tym roku 2 mln ludzi, z czego 28% przyjedzie z zagranicy – głównie Niemiec, Belgii i Wielkiej Brytanii.

 Hans Bakker, dyrektor wystawy Floriade Expo 2022 uważa, że specyficzny dla świata czas, w jakim odbędzie się to wydarzenie, będzie sprzyjał frekwencji. Miesiące lockdownów i covidowych ograniczeń sprawiły bowiem, że wiele osób znacznie bardziej docenia przyrodę i zieleń, jest głodnych stacjonarnych imprez i doświadczania natury „na żywo” oraz zainteresowanych ogrodnictwem.

Trwały ślad

Po Floriadzie pozostanie nowa zielona dzielnica mieszkaniowa Hortus w osnowie roślinności „Arboretum Green City”, z infrastrukturą techniczną i budynkami (np. Flores Tower, który góruje nad raczej płaskim terenem Floriady 2022, ma być przekształcony w apartamentowiec; obiekt z „zielonymi” ścianami, czyli wertykalnymi ogrodami, należy do wyższej szkoły Aeres Hogeschool Almere; inny przykład to pawilon Flevoland Food Forum).

 

1 komentarz do “Floriade Expo 2022 w Almere – już za pięćdziesiąt dni

  1. slepy1979
    / Odpowiedź

    totalna katastrofa bilet powinien byc w cenie 5e a nie 29 w porownaniu do venlo 2012 to nic nie warta wycieczka a po wyjsciu dobija nas cena za parking 19.50e NIE POLECAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (XII 2023)
ICL Osmocote
TSWTSW
HortiAdNetHortiAdNet