Targi w Aalsmeer i nagrody w konkursie Greenovation Award 2021

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Targi w Aalsmeer i nagrody w konkursie Greenovation Award 2021

Jak informują organizatorzy targów roślin ozdobnych w Aalsmeer (Trade Fair Aalsmeer), które odbyły się w dniach 3-5 listopada na terenie giełdy Royal FloraHolland, impreza ta okazała się sukcesem – cieszyła się dużym zainteresowaniem wystawców oraz zwiedzających. Ważnym wątkiem ekspozycji były, jak zwykle, nowości odmianowe czy marketingowe, ale także przyjazna środowisku produkcja ogrodnicza i dystrybucja towarów – ten aspekt działalności kwiaciarskiej od kilku lat podkreśla i honoruje nagroda Greenovation Award, wręczana w Aalsmeer. W 2021 r. laur za „zieloną innowację” przypadł holenderskiej firmie Bernhard Plantenkwekerij, która uprawia storczyki doniczkowe z wykorzystaniem energii solarnej i geotermalnej.

Jednym z punktów programu listopadowych Targów w Aalsmeer (Trade Fair Aalsmeer 2021) było przyznanie nagród w kolejnej edycji konkursu o Greenovation Award, fot. Royal FloraHolland

Jednym z punktów programu listopadowych Targów w Aalsmeer (Trade Fair Aalsmeer 2021) było przyznanie nagród w kolejnej edycji konkursu o Greenovation Award, fot. Royal FloraHolland

Trade Fair Aalsmeer 2021 w liczbach

Swoją ofertę na Targach w Aalsmeer zaprezentowało 643 wystawców. W ciągu trzech dni odwiedziło je ok. 15 000 osób z ponad 50 krajów, ciesząc się z powrotu TFA po roku koronawirusowej przerwy.

Według danych aukcji Royal FloraHolland, czyli organizatora tego wydarzenia, wśród zwiedzających – z których 1/3 przyjechała z zagranicy – byli importerzy i eksporterzy, przewoźnicy, przedstawiciele sieci supermarketów i marketów budowlano-ogrodniczych, właściciele i pracownicy centrów ogrodniczych oraz kwiaciarni, a także producenci roślin.

Greenovation Award 2021

3 listopada ogłoszono laureatów konkursu o Greenovation Award. Nagrodę za najlepszą „zrównoważoną” (sustainable) koncepcję, spośród dwudziestu zgłoszonych do oceny (do finału zakwalifikowano 10 kandydatów), otrzymało gospodarstwo Bernhard Plantenkwekerij z miejscowości Luttelgeest. Oferuje ono linię doniczkowych storczyków Elegant Phalaenopsis, które produkowane są z wykorzystaniem dwóch innowacyjnych źródeł energii – słonecznej oraz geotermalnej.

Bram Bernhard, właściciel zwycięskiej firmy, odebrał nagrodę z rąk Stevena van Schilfgaarde, dyrektora generalnego aukcji Royal FloraHolland. – To jest nasz kierunek na następne piętnaście lat – oświadczył Bernhard, komentując to wyróżnianie dotyczące „zielonej innowacji”. – Nasze gospodarstwo zlokalizowane jest na terenie Flevopolderu, dzięki czemu ​​mieliśmy możliwość zastosowania i połączenia tych dwóch przyjaznych środowisku technologii wytwarzania energii cieplnej – dodał (zrezygnowano tym samym z tradycyjnych paliw kopalnych, takich jak gaz, który zwykle służy do ogrzewania holenderskich szklarni; właściciel szacuje roczne oszczędności wynikające z nowej technologii na ekwiwalent 20 mln m3 gazu). Otóż w Bernhard Plantenkwekerij ciepło geotermalne jest wytwarzane przy użyciu 45 000 pływających w zbiorniku wodnym paneli słonecznych, a generowaną w ten sposób energię solarną używa się do zasilania geotermalnych pomp ciepła. To połączenie paneli fotowoltaicznych i energetyki geotermalnej jest wyjątkowe w Holandii. Według jury, koncepcja ta wnosi ogromny wkład w największe wyzwanie dla branży kwiaciarskiej związane ze zrównoważonym rozwojem: osiągnięcie neutralności klimatycznej.

Drugie miejsce zajęło gospodarstwo Ammerlaan The Green Innovator z miejscowości Pijnacker, również korzystające z energii odnawialnej (ze źródeł geotermalnych), co sprawia, że przy ​​ogrzewaniu szklarni z roślinami doniczkowymi nie emituje CO2.

Na trzeciej pozycji znalazła się firma Florius Flowers B.V. (prowadzi farmy produkcyjne w Afryce i Ameryce Płd.), z koncepcją Paper Sleeve, która dotyczy proekologicznych opakowań do kwiatów ciętych, w 100% nadających się do recyklingu, a zarazem wodoodpornych. Rękawy te wykonane są w 20% z pędów dziurawca (Hypericum) oraz przetacznika (Veronica), które oferuje Florius Flowers – wykorzystuje się odpady w postaci odciętych maszynowo końcówek łodyg, dostarczane do fabryki papieru produkującej Florius Flowers Paper Sleeves.

W 2021 roku w dziesiątce pozostałych nominowanych znalazły się m.in.:

• SV.Box – przeznaczone do transportu doniczkowych chryzantem opakowanie z tektury (otrzymanej z makulatury), które w holenderskiej firmie SV.CO zastąpiło plastikowe tace i rękawy z tworzywa sztucznego;

• doniczki z serii Carta – produkowane przez przedsiębiorstwo Koen Pack w 5 kolorach oraz dwóch rozmiarach (ES9 i ES12), wykonane z pulpy celulozowej (z odzysku) i ulegające w ciągu kilku miesięcy biodegradacji;

• Chrysal Arrive Alive® Eco – osłona na łodygi kwiatów ciętych oferowana przez przedsiębiorstwo Chrysal International B.V., którą nasącza się wodą (nie kapie) na czas 3-5-dniowego transportu, polecana w handlu internetowym, nadająca się do kompostowania;

Anthurium clarinervium „Aqua Roots” – anturium oferowane przez Stolkbrothers.nl w szklanych naczyniach z wodą, z widocznym systemem korzeniowym, wyprodukowane w sposób zintegrowany w obiektach w Bergschenhoek, które są ogrzewane z wykorzystaniem rotterdamskiego ciepła odpadowego i zaopatrzone w panele fotowoltaiczne.

Rynkowe zapotrzebowanie na „zielone innowacje”

Van Schilfgaarde tak podsumował tegoroczną edycję konkursu o Greenovation Award: – Dzięki takim inicjatywom możemy się nawzajem inspirować i pokazać światu, że jesteśmy zaangażowani w produkcję kwiaciarską prowadzoną z poszanowaniem ludzi i środowiska.

Zrównoważona produkcja i pochodzące z niej produkty stają się stopniowo normą, gdyż oczekują ich konsumenci na światowym rynku roślin ozdobnych. Zdaniem Schilfgaarde, giełda Royal FloraHolland stymuluje zrównoważony rozwój w łańcuchu dostaw. Dlatego też ustanowiła Greenovation Award, którą to nagrodę wręcza podczas organizowanych przez siebie Targów w Aalsmeer (Trade Fair Aalsmeer). Zwycięzcy i inni nominowani do wyróżnienia wystawcy budzą podczas TFA szczególne zainteresowanie ze strony międzynarodowego handlu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet