GreenTech 2016 – wszystkie oblicza techniki szklarniowej - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

GreenTech 2016 – wszystkie oblicza techniki szklarniowej

W Amsterdamie w centrum wystawienniczym RAI od 14 do 16 czerwca po raz drugi już zorganizowano targi Green Tech (poprzednia edycja odbyła się w 2014 r.). Oferta jaką wystawcy zaprezentowali podczas targów adresowana była głównie do ogrodników prowadzących szklarniowe uprawy warzyw i roślin ozdobnych.

GreenTech Inovation Award przyznano robotowi Priva Kompano

GreenTech Inovation Award przyznano robotowi Priva Kompano

Wystawcy i goście targów

W tegorocznej edycji targów Green Tech uczestniczyło 415 wystawców, czyli o 35% więcej niż przed dwoma laty, reprezentowali oni 36 krajów. W ciągu trzech dni hale wystawienniczego kompleksu RAI odwiedziło 9,721 gości ze 113 państw, było to o 20% więcej w porównaniu z frekwencją podczas poprzedniej edycji wystawy. Ponad połowa zwiedzających (52%) przyjechała spoza Holandii (w 2014 odnotowano 41% gości zagranicznych). Więcej niż poprzednio było gości z Azji oraz USA.

Miłym zaskoczeniem była dość liczna reprezentacja wystawców z Polski – swoje oferty w Amsterdamie zaprezentowali producenci nawozów, podłoży, doniczek, tac, a także automatycznych wózków do prac pielęgnacyjnych i prowadzenia zbiorów w szklarniach.

GreenTech Innovation Award

W konkursie na najbardziej innowacyjny produkt targów zgłoszono w tym roku 73 produkty. Spośród nich do głównej nagrody nominowano 15 produktów w 3 kategoriach produkcja, wyposażenie i automatyzacja. Główną nagrodę z innowacyjność przyznano robotowi Priva Kompano, przeznaczonemu do obcinania liści pomidorów, jak podaje producent urządzenia jest ono proste w obsłudze, dokładne i może pracować bez przerw przez wiele godzin, 7 dni w tygodniu (więcej o tym urządzeniu wkrótce). Opracowany został we współpracy z ogrodnikami i był testowany w szklarniach.

W kategorii produkcja pierwsze miejsce przyznano urządzeniu ISO Plantsampler z firmy ISO Group – robot pobierający próbki siewek i umieszczający je w mikropaletkach w celu oceny DNA roślin – jest to ważne badanie w procesie hodowli nowych odmian, zautomatyzowanie procesu zapobiega błędom, jakie mogłyby być popełnione przez człowieka przy ręcznym pobieraniu próbek.

W kategorii automatyzacja zwycięzcą został system HoriMax-Go! z oferty przedsiębiorstwa Ridder Hortimax Group. Jest to nowoczesny i przyjazny dla użytkownika modułowy system kontroli klimatu i nawadniania w uprawach pod osłonami.

Stoisko firmy Ridder HortiMaxx

Na stoisku firmy Ridder HortiMaxx promowano system kontroli klimatu i fertygacji HortiMax-Go!

Pozostałe produkty nominowane do Green Tech Innovation Award

Kategoria produkcja:

RootmaXX – produkowana w technologii X-fibre kostka rozsadowa z firmy Saint-Gobain Cultilene, która według informacji podawanych przez firmę zapewnia rozwój większej – od 5 do 25% – liczby korzeni. Rozrastają się ona równomiernie  wewnątrz kostki, nie mają tendencji do rozwijania się pod jej spodem – czyt też.: https://www.podoslonami.pl/eksperci-o-uprawie-w-welnie-mineralnej/

ISO – Cutting and Planting 1800 – robot do cięcia sadzonek i sadzenia, z holenderskiej firmy ISO Group. W uchwytach tego urządzenia umieszcza się (ręcznie) fragmenty pędów róż doniczkowych. Ich wymiary są analizowane przez 8 kamer, na podstawie tej oceny pędy są automatycznie cięte na sadzonki i umieszczane w doniczkach.

GrowCoon – biodegradowalne osłonki na koreczki podłoża i doniczki, produkt firmy Maan Biobased products BV. Osłonki wykonane są w formie siateczki z biodegradowalnego polimeru. Mogą być produkowane w każdym rozmiarze i w równych kształtach – walcowatych lub stożkowatych. Umieszcza się je w tacy i następnie wypełnia podłożem. GrowCoon zapobiega rozsypywaniu się bryłki podłoża i uszkodzeniom korzeni w czasie przesadzania.

Biospreader – urządzenie z firmy Royal Brinkman do rozprowadzania na plantacjiach roślin ozdobnych entomofagów. Zapewnia równomierną dystrybucję entomofagów, nie powoduje obniżenia ich jakości.

Kategoria – wyposażenie:

2SaveEnergy – energooszczędne pokrycie szklarni prezentowane przez holenderską firmę 2SaveEnergy. Jest to praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie pozwalające zmniejszyć straty energii ze szklarni. Zewnętrzną warstwę stanowi szkło z podwójną powłoką antyrefleksyjną, wewnętrzną, umieszczoną w niewielkiej odległości od szkła – folia F-Clean rozpraszająca światło. Pokrycie to zapewnia wysoką izolacyjność i dobre przenikanie światła do szklarni (podobne jak pojedyncze, zwykłe szkło).

Triton – bioreactor z holenderskiej firmy Van der Ende Groep przeznaczony jest do uzdatniania wody używanej do podlewania – jest ona przepuszczana przez złoże, wzbogacana w pożyteczne mikroorganizmy. W efekcie używania tak uzdatnionej wody uzyskuje się czysty system irygacji, zapewnia się dobry dostęp tlenu do korzeni oraz bogate życie mikrobiologiczne. Pozwala to utrzymać zdrowy system korzeniowy (pomaga kontrolować choroby korzeni, takie jak np. „crazy roots”) i dobrą kondycję roślin.

AntiReflect – antyrefleksyjna powłoka z firmy Mardenkro do pokrywania szkła. Rozwiązanie pozwalające zwiększyć przenikanie światła do szklarni pokrytych tradycyjnym szkłem.

NUF – recykling wody, rozwiązanie z izraelskiej firmy NUFiltration, wykorzystuje opatentowany proces ultrafiltracji poprzez membrany – NUF™, uzyskana woda ma być wolna od patogenów (bez użycia chemicznych środków dezynfekujących czy dezynfekcji termicznej lub biologicznej), o niezmienionym składzie chemicznym.

ValkScreenVision – system mocowania kurtyn opracowany przez holenderską firmę Van der Valk Horti Systems. Pozwala ułatwić i przyspieszyć pracę przy mocowaniu lub wymianie  kurtyn oraz zapewnić większe jej bezpieczeństwo dla pracowników oraz roślin. Materiał jest mocowany bezpośrednio w profilu, bez użycia klipsów, może być zastosowany dla różnych rodzajów kurtyn.

Kategoria automatyzacja:

Paskal – system ważenia roślin i analizy online danych dotyczących zmian masy (wzrostu) roślin oraz danych z komputera klimatycznego, analizy wzrostu demonstrowany przez izraelską firmę Paskal Technologies Ltd. O tym rozwiązaniu wspominaliśmy już w artykułach:

https://www.podoslonami.pl/konferencyjno-wystawowy-rozmach-tsw/

https://www.podoslonami.pl/pomidory-w-szklarni-nowe-odmiany-nowe-technologie/

https://www.podoslonami.pl/nowy-numer-oslonami/

C.H.I.M.P  – system monitorowania zdrowotności roślin, opracowany przez holenderską firmę Phenokey. Skrót C.H.I.M.P oznacza Crop Health & Information Monitoring Platform, polega on na obiektywnych pomiarach parametrów określających kondycję roślin. Dane te po przetworzeniu pomagają w zdalnym monitorowaniu i doradztwie.

GreenTech Community Award

Podczas tej edycji targów odbyło się internetowe głosowanie na najlepszą z targowych nowości. Głosami internautów nagrodę GreenTech Community Award przyznano systemowi Connected Screening opracowanemu przez holenderskie firmy Hoogendoorn & Svensson. Oprogramowanie to łączy możliwości jakie daje komputer klimatyczny Isii z firmy Hoogendoorn oraz kurtyny z firmy Svensson. Rozwiązanie zapewnia pełną kontrolę warunków w szklarni – wilgotności i ilości światła przy ograniczeniu strat ciepła.

1 komentarz do “GreenTech 2016 – wszystkie oblicza techniki szklarniowej

  1. Pingback: Flower Trials – balkonowo-rabatowe „mistrzostwa”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technologia „Zero pozostałości” – ochrona przed chorobami

Zwalczanie chorób w technologii „Zero pozostałości” oparte jest przede wszystkim o produkty biologiczne. Zabiegi należy wykonywać prewencyjnie, przed wystąpieniem chorób. Dzięki temu rośliny będą odporniejsze na atak patogenów. W trakcie warsztatów Berry Tech 2021 w [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet