PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Monitorowanie szkodników w czasie rzeczywistym

Monitoring plantacji jest podstawowym filarem ochrony roślin. Na rynku są dostępne rozwiązania technologiczne, które pomagają we wczesnym wykryciu niektórych szkodników w uprawach szklarniowych bez konieczności wykonywania prac przez pracowników. Mogą być alternatywą dla tradycyjnych pułapek lepowych, feromonowych czy świetlnych.

Czytaj dalej...

Kamery montowane są na słupach (fot PATS Indoor Solutions)

Kamera wizyjna

Firma PATS Indoor Solutions założona przez naukowców z Politechniki w Delft (Holandia) opracowała system PATS-C, który automatycznie monitoruje szkodniki aktywnie latające w szklarni. Kamery na podczerwień rejestrują ruchy owadów w porze nocnej. Oprogramowanie systemu klasyfikuje gatunki owadów. Umożliwia to szybkie wykrycie szkodnika na wczesnym etapie występowania i śledzenie rozwoju populacji w czasie rzeczywistym, dzień po dniu. Wszystkie dane z monitoringu dostępne są na cyfrowym pulpicie nawigacyjnym.

Obecnie system PATS-C dostępny jest komercyjnie w sprzedaży i działa w ponad 20 uprawach warzyw (pomidor, papryka, sałata, rzodkiewka), owoców (m.in. truskawka) i roślin ozdobnych (m.in. gerbera, róża, chryzantema, kalanchoe). Wykrywa obecność m.in. skośnika pomidorowego (Tuta absoluta), Chrysodeixis chalcites, Duponchelia fovealis, Helicoverpa armigera, Haumatotibia Leucotreta.

Kamery instalowane są na słupach szklarniowych, ponad roślinami. Dane pozyskane z 1 kamery (obserwuje 80-100 m2) przetwarzane są przez oprogramowanie systemu, który na tej podstawie informuje o obecności i podaje trend w rozwoju populacji szkodników na powierzchni 1 ha.

System PATS-C rozwijany jest w kierunku całodobowego monitoringu upraw oraz pod kątem wykrywania obecności trzmieli i owadów pożytecznych.

Źródło: Opracowano na podstawie materiałów PATS Indoor Solutions. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cezary Chojecki z firmy Grodan przedstawił zalety korzystania w uprawie bezglebowej z miernika Nowy GroSens (fot. A. Wize)

Precyzyjna kontrola nawadniania ma sens!

Jak kontrolować nawadnianie (fertygację) w bezglebowych uprawach warzyw szklarniowych – podczas wiosennego spotkania z producentami ogórków w Czchowie temat ten omówił Cezary Chojecki z firmy Grodan. Firma proponuje nowy, ulepszony miernik GroSens, służący do mierzenia [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet