PODosłonami.pl

De Ruiter_2_2023De Ruiter_2_2023

Robotyka Agri-OpenCore w celu złagodzenia kryzysu na rynku pracy

W kwietniu 2023 r. w Wielkiej Brytanii wystartował Agri-OpenCore – trzyletni projekt mający na celu przyspieszenie dostarczania autonomicznych robotów do zbioru truskawek i pomidorów w uprawach szklarniowych. Zespół Agri-OpenCore planuje to osiągnąć, budując otwartą platformę programistyczną dla robotów rolniczych – innowację, która jest określana jako „pierwsza na świecie”.

Czytaj dalej...

Robot Dogtooth autonomicznie może poruszać się miedzy rzędami w szklarni (fot. Dogtooth Technologies)

Cele projektu

Agri-OpenCore to jeden z projektów finansowanych z programu innowacji w rolnictwie brytyjskiego Departamentu Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich. Jest on realizowany przez zespół kilku organizacji. Należą do nich Instytut Technologii Rolno-Spożywczych (LIAT) na Uniwersytecie w Lincoln, APS Produce (największy producent pomidorów w Wielkiej Brytanii) oraz brytyjskie firmy technologiczne – Dogtooth Technologies, Xihelm i Wotzano.

Agri-OpenCore tworzy innowacyjną, otwartą platformę programistyczną dla agrorobotycznych zbiorów. Umożliwi ustandaryzowany dostęp do podstawowego oprogramowania robotów i komponentów sprzętowych.  Platforma ułatwi rozwój komercyjnych systemów robotów do zbioru pomidorów i truskawek, które zdaniem zespołu pozwolą osiągnąć parytet kosztów zbioru przez ludzi w ciągu zaledwie dwóch lat.

Dr Grzegorz Cielniak, profesor nadzwyczajny Lincoln Agri-Robotics Center i główny badacz na Uniwersytecie w Lincoln, zauważa, że ​​przede wszystkim platforma umożliwi ustandaryzowany dostęp do podstawowego oprogramowania robotów i komponentów sprzętowych – umożliwiając szybkie przyjęcie przez przemysł i środowisko akademickie. To z kolei doprowadzi do szybszego przyjęcia bardziej niezawodnej zrobotyzowanej technologii w ogrodnictwie i rolnictwie.

– Standard zaoferuje firmom komponenty oprogramowania wielokrotnego użytku, które przy minimalnym wysiłku będą mogły zaadaptować je do swoich robotów bez konieczności samodzielnego opracowywania, testowania i walidacji tych komponentów. Zamiast tego firmy mogą skoncentrować swoje zasoby na unikatowych cechach swoich produktów – mówi dr G. Cielniak.

– Taka strategia doprowadzi do skokowych zmian w wydajności rolnictwa i pomoże złagodzić globalne problemy z dostępnością siły roboczej w sektorze – dodaje.

Autonomia, percepcja i bezpieczeństwo 

Zespół Uniwersytetu w Lincoln pracuje nad standaryzacją struktury, a także nad rozwojem jej komponentów dotyczących autonomii, percepcji i bezpieczeństwa.

Jak wyjaśnia dr G. Cielniak są to kluczowe komponenty, aby autonomiczne roboty działały bez ingerencji człowieka w bezpieczny sposób. Autonomia umożliwia robotowi poruszanie się po gospodarstwie z miejsca na miejsce. Element bezpieczeństwa umożliwia bezkolizyjne poruszanie się, które w przypadku napotkania nieoczekiwanych przeszkód (pracownicy zbierający owoce, pozostawione skrzynki z owocami itp.) albo kieruje robota w inną kierunek lub całkowicie zatrzymuje robota. Percepcja umożliwia robotowi zobaczenie i rozpoznanie kluczowych obiektów, takich jak truskawki do zebrania lub twarde przeszkody, np. takie jak stoły, na których rosną rośliny.

Uprawy pokazowe – truskawki i pomidory

Dr G. Cielniak ujawnia również, że truskawki i pomidory są wybranymi uprawami do projektu Agri-OpenCore, ponieważ są to uprawy o wysokiej wartości (ich koszt, ale także korzyści ekonomiczne z produkcji są wysokie). Co więcej, są one ważną częścią całego brytyjskiego przemysłu produkcji owoców. Dodaje, że posiadanie dwóch różnych upraw umożliwia zespołowi Agri-OpenCore zademonstrowanie bardziej ogólnych możliwości technologii robotycznej (i samego standardu).Mając to na uwadze, Agri-OpenCore widzi, jak Dogtooth opracowuje roboty do zbierania truskawek, Xihelm pracuje nad robotami do zbierania pomidorów, a Wootzano koncentruje się na robotach do pakowania pomidorów.

– Każdy partner opracuje demonstrator technologii, zwaliduje ją na dużą skalę w gospodarstwie i przyczyni się do rozwoju standardu otwartego rdzenia  – mówi.

– Projekt robotyki Agri-OpenCore to ekscytujący i ważny projekt dla branży świeżych produktów. Ponieważ ta praca łączy wiodących dostawców technologii, Dogtooth, Xihelm i Woozano, z akademicką doskonałością zespołu Uniwersytetu w Lincoln, możemy spodziewać się znacznego postępu w kierunku autonomicznych zbiorów  – dodaje Grower Phil Pearson, dyrektor ds. rozwoju grupy w APS Group.

Przy obecnym braku sezonowej siły roboczej, który prowadzi do niezbierania wielu upraw ogrodniczych, potrzeba robotów zbierających prawdopodobnie nigdy nie była ważniejsza – i miejmy nadzieję, że projekt Agri-OpenCore z powodzeniem pomoże zaspokoić tę potrzebę w brytyjskim i globalnym sektorze ogrodniczym.

Źródło: materiały prasowe targów GreenTech Amsterdam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ciągnik KUBOTA do upraw tunelowych! Oferta wyprzedaży rocznika!

Marka KUBOTA w swojej ofercie ma bardzo szeroki wachlarz modeli ciągników skierowanych dla upraw rolniczych, warzywniczych, sadowniczych, ale i tych pod osłonami. W tym roku dużym zainteresowaniem cieszy się model M5072 bez kabiny, który świetnie [...]

FLORENSIS_10 (2023)
ICL Osmocote
Prestop 17Prestop 17
HortiAdNetHortiAdNet