PODosłonami.pl

Seminis_3Seminis_3

Majówka z Nowalijkami – prezentacja uprawy sałaty w tunelach pp. Magdaleny i Przemysława Szatanów

Na spotkanie pt. „Majówka z Nowalijkami” wybrałam się do miejscowości Długie koło Potworowa, do gospodarstwa państwa Magdaleny i Przemysława Szatanów. Spotkanie odbyło się 3 maja 2023 r. z inicjatywy firm Enza Zaden, Intermag, Grupa Producentów Rozsad Krasoń, a także Agro-Max i EuroPapryka. Głównym celem spotkania była prezentacja odmian sałat oraz o omówienie „tajników” ich uprawy i nawożenia. Nie zabrakło też atrakcji dla uczestników – zaproszonych ogrodników, a także dla ich dzieci, dla których zorganizowano gry i zabawy.

Czytaj dalej...

Sałaty rzymskie i kruche

W tunelach należących do państwa Magdaleny i Przemysława Szatanów zaprezentowano uprawę sałaty rzymskiej midi – odmiany Colbiana, a także sałat rzymskich mini – Ximenes i Xemerius oraz sałaty kruchej Napelo. Ich charakterystykę przedstawił Piotr Pietrzak z firmy Enza Zaden.

Główki odmiany Colbiana są duże – osiągają 32-36 cm, jasnozielone, lekko otwarte. Liście są słodkie, kruche. Odmiana jest przeznaczona do uprawy przez cały sezon na zaopatrzenie rynku warzyw świeżych, a także do produkcji ciętych mieszanek.

Ximenes ma główki dorastające do 19-23 cm, półotwarte, ciemnozielone, błyszczące, rosną szybko. Jest polecana do sadzenia od tygodnia 10. do 15. Sałata ma wysoką tolerancję na zaburzenie fizjologiczne – tipburn. Podobnej wielkości główki tworzy Xemerius.

Napelo to sałata krucha polecana na wiosenne nasadzenia (12.-16. tydzień) oraz jesienne (32.-34 tydzień). Odmiana ma spłaszczone główki, kompaktowe, które szybko dorastają i wypełniają się.

Sałaty masłowe z odpornością na Fusarium sp.

Na ekspozycji pokazano także m.in. odmiany sałaty masłowej z Enzy odporne na fuzariozę – Fusandra oraz Jones.

Fusandra tworzy duże główki, otwarte, o lekko postrzępionych końcówkach. W uprawie tunelowej szybko dorastają i są delikatniejsze, w produkcji polowej liście są grubsze, trwałość pozbiorcza dobra.

Odmiana Jones polecana jest do uprawy pod osłonami. Jej główki są ciężkie, mają dobrą trwałość, liście są elastyczne i dobrze osłaniają główkę.

Rzodkiewka

Rzodkiewki zaprezentowane podczas Majówki pochodziły z uprawy w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. Pokazano m.in. odmianę Celesta – nadającą się do uprawy pod osłonami lub w polu. Wyróżnia ją stabilne plonowanie, niezależnie od pogody. Jej zgrubienia są czerwone, z połyskiem. Nowsza odmiana Escala osiąga dojrzałość zbiorczą o 1 dzień szybciej od Celesty, ma bardziej wyrównane zgrubienia i krótsze liście. Obie odmiany mają wysoką tolerancję na mączniaka rzekomego. Kolejna rzodkiewka Dzoura przeznaczona jest do uprawy w tunelach i szklarniach od wczesnej wiosny do jesieni. Jej zgrubienia są kuliste, czerwone, z połyskiem i cienkim ogonkiem, bardzo wyrównane.

Nawozy i preparaty mikrobiologiczne

Drugim z organizatorów spotkania była firma nawozowa Intermag oferująca nawozy i preparaty mikrobiologiczne (polecano Bactim Radinet – używany do podlewania rozsady m.in.  sałaty oraz Bactim Fertimax – bardziej zalecany do podlewania rozsady warzyw kapustnych). Z nawozów z portfolio Intermagu Jan Wcisło polecał także serię NPK DropFert do fertygacji, a także  nawozy mikroelementowe do fertygacji – Mikro Plus. Kolejną propozycją był nawóz dolistny OptiCal, polecany m.in. w celu ograniczenia zaburzenia fizjologicznego tipurn, czyli zamierania brzegów blaszek liściowych.Rozsady od profesjonalistów

W gronie współorganizatorów spotkania znalazła się także Grupa Producentów Rozsad Krasoń. Według informacji podanych przez reprezentującą tę firmę na spotkaniu Aleksandrę Wronkę w tym sezonie bardzo wzrosło zainteresowanie ogrodników rozsadami wczesnych warzyw do uprawy tunelowej. Taka produkcja stała się popularna również w rejonie Potworowa, gdzie do niedawana uprawiano głównie paprykę. W tym sezonie coraz więcej ogrodników przed sadzeniem papryki decyduje się jednak na przedplonową uprawę nowalijek, co pozwala zwiększyć dochód z tuneli (specjaliści z Enzy przedstawili dokładne wyliczenia kosztów i dochodów z takiej dodatkowej uprawy przed głównym plonem w tunelu).

W zorganizowanie spotkania w gospodarstwie państwa Szatanów zaangażowana była także firma Agro-Max – dystrybutor środków produkcji, oraz EuroPapryka – skupująca warzywa.

Więcej szczegółów dotyczących odmian, nawożenia i rozsad warzyw znajdziecie w powyższej krótkiej filmowej relacji ze spotkania. Zapraszam do oglądania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (XII 2023)
ICL Osmocote
TSWTSW
HortiAdNetHortiAdNet