Roboty do zbioru truskawek w szklarniach i tunelach

PODosłonami.pl

Seminis_3Seminis_3

Roboty do zbioru truskawek

W gospodarstwach ogrodniczych nasila się problem z niedoborem siły roboczej do zbiorów owoców i wzrostem kosztów pracy. Inżynierowie na całym świecie pracują nad stworzeniem maszyn, które dzięki sztucznej inteligencji będą mogły rozwiązać ten problem. W ostatnich latach pojawiło się wiele prototypów autonomicznych robotów przeznaczonych do tego celu.

Czytaj dalej...

Innowacyjne rozwiązania

Roboty opracowane przez inżynierów z różnych krajów przeznaczone są przede wszystkim do zbierania truskawek uprawianych na rynnach. Mogą być wykorzystywane w szklarni i tunelach foliowych. Roboty różnią się między sobą pod kilkoma względami i w różny sposób zbierają owoce. Niektóre na ramieniu do zbioru truskawki mają zamontowane przedłużki przypominające szczypce, które chwytają i przecinają łodygę, aby uniknąć dotykania owoców. Niektóre obejmują owoc przed przecięciem lub złamaniem łodygi nad szypułką, inne chwytają owoc miękkimi „palcami”.

Na rynku pojawiają się też duże maszyny (przypominające traktory) do zbioru owoców uprawianych w tunelach foliowych i otwartym gruncie.

W przypadku wszystkich typów robotów kluczowe jest oprogramowanie, które umożliwia zbiór we właściwym momencie.

Zostało jeszcze 92% artykułu

2 komentarze do Roboty do zbioru truskawek

 1. Aneta
  / Odpowiedź

  A do zbioru ogórka w tunelu są?

  • Anna Wize
   / Odpowiedź

   Kiedyś na targach w Holandii był pokazywany prototyp robota do zbioru ogórków, niedawno główną nagrody Green Tech zdobył robot do zbierania pomidorów (Kompano).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (XII 2023)
ICL Osmocote
TSWTSW
HortiAdNetHortiAdNet