PODosłonami.pl
Wielki sukces 9. Międzynarodowej Konferencji Malinowej w Kosowie
5 grudnia 2024 r. Prisztina była gospodarzem 9. Międzynarodowej Konferencji Malinowej, która przyciągnęła ponad 300 uczestników, w tym międzynarodowych ekspertów, rolników i przedstawicieli agrobiznesu z całych Bałkanów i Europy. Konferencja zorganizowana przez Krajowe Stowarzyszenie Malinowe „Mjedra e Kosovës” została wysoko oceniona za doskonałą organizację i wysoki poziom zainteresowania, umacniając swoją pozycję ważnego wydarzenia dla przemysłu malinowego w regionie.
Czytaj dalej...Coraz więcej malin deserowych
Tematyka Międzynarodowej Konferencji Malinowej obejmowała kluczowe zagadnienia takie, jak wpływ zmian klimatycznych na uprawę malin, potencjał kosowskiego sektora malinowego do ekspansji na nowe rynki oraz strategie zwiększania zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności.
Kosowo, w którym maliny uprawia się na około 1200 hektarach, tradycyjnie skupiało się na produkcji malin do przetwórstwa, z czego 70% eksportowano na rynki Unii Europejskiej. Jednak tegoroczne dyskusje podczas konferencji podkreśliły znaczący potencjał dla rynku malin deserowych. Eksperci podkreślili znaczenie traktowania owoców po zbiorach (chłodzenie, pakowanie) i logistyki, aby jeszcze lepiej wykorzystać potencjał tego rynku o wysokiej wartości.
Grono ekspertów
Wśród wybitnych mówców 9. Międzynarodowej Konferencji Malinowej znaleźli się Imri Demelezi, wiceminister rolnictwa; Rita Glavitza, szefowa Austriackiej Agencji Rozwoju w Kosowie; oraz Mustafë Kastrati, przedstawiciel projektu promocji przedsiębiorczości w GIZ Kosowo. Międzynarodowi eksperci wnieśli najnowocześniejsze spostrzeżenia, Alessandro Gualandi z G-Berries (Włochy) mówił na temat zaawansowanych programów hodowlanych, Paolo Zucchi z Sant’Orsola (Włochy) omówił partnerstwo producentów i rozwój rynku, Alice Patella z Battistini Vivai (Włochy) przedstawiła innowacje w kulturach tkankowych. Alin Mitulescu z Irritec (Włochy) podzielił się innowacyjnymi technikami nawadniania, podczas gdy Dušan Gajin z Van Iperen (Holandia) przedstawił strategie zrównoważonego nawożenia. Ponadto Gregor Schneider z B+H Solutions (Niemcy) i Verina Krasniqi z „Mjedra e Kosovës” podzielili się wynikami eksperymentów dotyczących poprawy fotosyntezy roślin po użyciu biostymulatorów.
Jak sprostać wyzwaniom rynku?
Kluczowe sesje obejmowały również dyskusje panelowe, które zgromadziły interesariuszy z całej branży, w tym przedstawicieli kosowskich centrów skupu, takich jak Bejtush Gashi z Eurofruti i Alban Shabani z Jonish. Dyskusje te dotyczyły mocnych stron i możliwości kosowskiego sektora malinowego, z naciskiem na sprostanie wyzwaniom i wykorzystanie nowych wymagań rynkowych.
Konferencja zakończyła się lunchem networkingowym i spotkaniami B2B, stanowiąc platformę dla rolników, agrobiznesu i partnerów międzynarodowych do nawiązywania kontaktów i omawiania przyszłej współpracy.
Kosowo przygotowuje się do organizacji 10. Międzynarodowej Konferencji Malinowej w 2025 roku. Opierając się na sukcesie tegorocznego wydarzenia, kolejna konferencja będzie nadal badać innowacyjne rozwiązania, wzmacniać partnerstwa i dalej pozycjonować Kosowo jako kluczowego gracza na światowym rynku malin. Dzięki sprzyjającemu klimatowi, oddanym rolnikom i rozwijającej się wiedzy specjalistycznej, Kosowo jest gotowe do rozwoju zarówno na rynku przetwórstwa, jak i świeżych malin. 9. Międzynarodowa Konferencja Malinowa nie tylko potwierdziła status Kosowa jako centrum produkcji malin na Bałkanach, ale także podkreśliła jego rosnący potencjał na arenie międzynarodowej.
Autor: Dr Kujtim Lepaja
Krajowe Stowarzyszenie Malinowe „Mjedra e Kosovës”
Nowe polskie odmiany maliny
Polska hodowla maliny jest prowadzona obecnie, m.in. w spółce Niwa – Hodowla Roślin Jagodowych. Hodowcy tam pracujący mają w swoim dorobku bardzo ciekawe kreacje, już od lat wykorzystywane w produkcji towarowej owoców nie tylko w [...]