PODosłonami.pl

OSRAM - FLUENCE - czerwiec

Gorące lato, gorące nowości – Dni Otwarte firmy Syngenta Flowers (cz. II)

Przedstawiamy drugą część relacji z Dni Otwartych firmy Syngenta Flowers, które odbyły się podczas gorących letnich dni – 25 czerwca w Łabiszynie k. Bydgoszczy oraz 30 czerwca w Kolbuszowej k. Rzeszowa – i dotyczyły głównie roślin balkonowo-rabatowych. Wśród mnóstwa zaprezentowanych gatunków oraz odmian, w tym wielu nowości, wyróżniały się między innymi petunie.

Czytaj dalej...
Dni Otwarte firmy Syngenta Flowers 2022 - migawka z Łabiszyna, fot. A. Cecot

Dni Otwarte firmy Syngenta Flowers 2022 - migawka z Łabiszyna, fot. A. Cecot

W pierwszym odcinku relacji z tegorocznych Dni Otwartych firmy Syngenta Flowers zaprezentowaliśmy nowości z asortymentu pelargonii i mandewili. Tym razem – garść kolejnych premierowych kreacji tego hodowcy.

Syngenta Flowers Open Days_po

Petunie

Rozmnażane wegetatywnie

Segment najpopularniejszych petunii (Petunia ×hybrida) o zwieszających się długich pędach reprezentuje w ofercie firmy Syngenta Flowers grupa (seria) Sanguna. Bartłomiej Pierzchalski zwrócił szczególną uwagę na „podgrupę” Sanguna Mega o dużych kwiatach, wyróżniającą się wczesnym kwitnieniem. Została ona uzupełniona o 3 nowości, w tym odmianę Pink Vein.

Hodowca poszerzył rok temu ofertę rozmnażanych wegetatywnie petunii o zupełnie nową grupę Fun Housektóra odznacza się nietuzinkową kolorystyką kwiatów. Do dotychczasowych 8 odmian, wśród których przykuwa wzrok zwłaszcza Mango Punch, dodano ostatnio następne, np. Total Eclipse (kremowo-granatowa).

B. Pierzchalski zachwalał grupę Dekko (o mniejszych kwiatach), podkreślając że cechuje ją wyjątkowa wśród petunii odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Do nowej oferty należy odmiana Pinwheel Purple (różowo-biała); ulepszono tę białą odmianę, która teraz występuje w wersji White Improved.

Ciekawe dwubarwne odmiany z gwiazdką należące do wyodrębnionej z Dekko, późniejszej – jeśli chodzi o termin kwitnienia – grupy Shortcake (dwubarwne kwiaty z gwiazdką), Syngenta również uważa za „gwiazdy” swojego asortymentu. Do odmiany Blueberry (niebiesko-biała) dołączono siostrzaną kreację Raspberry, o bordowym podstawowym kolorze kwiatów.

Imago - baner w art

„Petunie inne niż wszystkie, o dużym potencjale” to charakterystyka grupy Itsy, która ma drobne, bardzo liczne kwiaty. Biała odmiana White polecana jest jako alternatywna wobec sutery („bakopy”), kwitnąca bez okresowych przerw i cechująca się tolerancją na upały oraz deszcze. Najatrakcyjniejsza kolorystycznie odmiana Itsy Magenta zyskała już na świecie równie dobre opinie. Kolejne dwie kreacje z tej grupy to Purple i Pink. Całą czwórkę można było obejrzeć podczas czerwcowych dni otwartych i przekonać się o jej odrębności.

Rozmnażane z siewu

W Łabiszynie zaprezentowano atrakcyjne petunie również w doniczkach produkcyjnych (a nie tylko w dużych pojemnikach), przyciągające wzrok zgrabnym pokrojem roślin i urodą licznych kwiatów. Były to odmiany z grup FotoFinish oraz FlashForward – obie finalnie mają kaskadowy pokrój, przy czym u drugiej z nich kwiaty są mniejsze. Największe wrażenie robiły 3-kolorowe „miksy” odmian z tych grup (można wyprodukować takie zestawy z gotowych „korków” z trzema siewkami określonych odmian, z palety „128”) – zwłaszcza w przypadku FlashForward.

Bratłomiej Pierzchalski podpowiadał, by w 17. tygodniu sadzić gotowe rozsady tych petunii do doniczek 12-centymetrowych, tak by już po dwóch tygodniach uzyskać gotowe do spedycji, kwitnące rośliny, które na etapie sprzedaży nie ustępują rozmnażanym wegetatywnie.

Begonie

Begonia ×hybrida

Zaprezentowano ważne nowości hodowli firmy Syngenta Flowers – rozmnażane z nasion mieszańce klasyfikowane do gatunku Begonia ×hybrida i do rynkowej kategorii „dużych” begonii, które przeznaczone są do uprawy w dużych pojemnikach (lub w eksponowanych miejscach na rabatach).

Otóż w 2022 r. ma premierę grupa Bionic, która składa się z czterech odmian, kwitnących na różowo lub czerwono – zarówno o zielonych, jak i brązowych liściach. Bartłomiej Pierzchalski podkreślał, że jedną z zalet tych roślin jest fakt, iż od początku uprawy dobrze krzewią się od dołu.

Nowością jest także B. ×hybrida Bowler Hat – osobna odmiana o ciemnych liściach i stosunkowo dużych, białych kwiatach, określana przez hodowcę jako „unikatowa; brązowolistna siostrzana linia dla serii Tophat”.

Begonia ×tuberhybrida

Bartłomiej Pierzchalski przypomniał też zalety odmian z grupy Limitless begonii bulwiastej, hodowli polskiego ogrodnika Marcina Wojtczaka, takie jak szeroka gama kolorystyczna (w tym  niepowtarzalne barwy), duże rozmiary kwiatów, wczesne kwitnienie.

Niektóre inne nowości

Dni Otwarte firmy Syngenta Flowers były okazją do wyłowienia także wielu innych nowych odmian, wśród których znalazły się m.in.: nowa grupa odmian aksamitki pod nazwą Endurance – 3 mieszańce międzygatunkowe (Tagetes patula x T. erecta) o dość zwartym pokroju i stosunkowo dużych kwiatostanach, dmuszek jajowaty (Lagurus ovatus) Tails Bare, uczep zapaliczkowaty (Bidens ferulifolia) Brazen Happy Sun, kalibrachoa (Calibrachoa ×hybrida) Callie Double Yellow Rose Bicolor  i in.

Kompozycje, koncepcje, hity

Gościom dni otwartych zwrócono szczególną uwagę nie tylko na nowości odmianowe, ale też na inne wyjątkowe kreacje z hodowli firmy Syngenta, których część wyróżnia ona symbolem i mianem gwiazdy (Syngenta Flowers Stars) – potencjalnego hitu. Są to np. begonie Limitless i Tophat, pelargonie Mojo, petunie Dekko, rozchodniki Spot On, ubiorek Mermaid Lavender.

Osobny kącik stanowiły liczne odmiany warzyw z linii Vegetalis (pomidory, papryki i ogórki) przydatne do uprawy balkonowo-tarasowej.

Zaprezentowano dwie koncepcje marketingowe, które mają za zadanie zwiększyć sprzedaż roślin. Pierwsza z nich to Heat Lovers (rośliny wytrzymałe na upały). Odnosi się do takich m.in. pozycji asortymentowych, jak: pelargonie Calliope, mandewile Rio, begonie Tophat, lantany Bandana i Bandolero, Asteriscus maritimus Aurelia, Aptenia cordifolia Mezoo, lawenda wąskolistna Aromatico i Vintro.

Drugi koncept odwołuje się do dbałości o owady zapylające, zwłaszcza pszczoły, i nosi nazwę Bee Loved. Obejmuje przede wszystkim byliny, a z roślin jednorocznych dotyczy m.in. dalii Dahlegria i Happy Days czy też uczepu (Bidens) Brazen. A które kwiaty wabiły owady pożyteczne podczas Dni Otwartych firmy Syngenta Flowers 2022 (i udało nam się to uchwycić w obiektywie) – zobaczcie Państwo sami.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Balkonowo-rabatowe hity z testów Michigan Plant Trials 2021 to m.in. rozmnażane wegetatywnie, wytrzymałe i atrakcyjne petunie (tu: Itsy Magenta, fot. Syngenta)

Obiecujące rośliny balkonowo-rabatowe – spojrzenie zza Oceanu (cz. II)

Przedstawiamy drugą część podsumowań ubiegłorocznych testów przeprowadzonych w stanie Michigan w USA, dotyczących nowych odmian gatunków balkonowo-rabatowych. Kilkumiesięczne obserwacje tych roślin, odbywające się w sześciu lokalizacjach i składające się na Michigan Plant Trials , [...]

Florensis_Dianthus
TSW 23
HortiAdNet