Obiecujące rośliny balkonowo-rabatowe – spojrzenie zza Oceanu (cz. I)

PODosłonami.pl

Seminis Britanos 2

Obiecujące rośliny balkonowo-rabatowe – spojrzenie zza Oceanu (cz. I)

Przedstawiamy podsumowanie ubiegłorocznych testów przeprowadzonych w stanie Michigan w USA, dotyczących komercyjnych odmian gatunków balkonowo-rabatowych oraz bylin. Obserwacje te prowadzone są od prawie dwudziestu lat w ramach Michigan Plant Trials, których finał stanowią dni otwarte podmiotów zajmujących się testami – m.in. Uniwersytetu Stanowego Michigan, organizowane w pełni lata. Choć poszczególne lokalizacje mają swoją specyfikę, to jednak można wskazać powtarzające się hity michigańskich „trials” 2021, w których oceniano przede wszystkim nowości z międzynarodowego rynku. Na czoło wysuwają się rośliny balkonowo-rabatowe, a wśród nich m.in. niektóre rozmnażane wegetatywnie petunie oraz zwarte słoneczniki. Nie brakuje także innych ciekawostek, na które zwracano szczególną uwagę.

Czytaj dalej...
Wyróżniane w michigańskich testach w 2021 roku rośliny balkonowo-rabatowe to m.in. słoneczniki przydatne do uprawy w pojemnikach tarasowych (fot. A. Cecot)

Wyróżniane w amerykańskich testach - Michigan Plant Trials 2021 - rośliny balkonowo-rabatowe to m.in. niektóre odmiany słonecznika przydatne do uprawy w pojemnikach tarasowych (fot. A. Cecot)

Opinie uniwersyteckie i firm produkujących materiały wyjściowe

Testy – prowadzone w sezonie wegetacyjnym (od 2. połowy maja), w uprawie na zewnątrz odbyły się w sześciu miejscach. Oprócz Uniwersytetu Stanowego Michigan (Michigan State University – MSU), były to przedsiębiorstwa: Mast Young Plants, Pell Greenhouses, Walter’s Gardens, Raker-Roberta’s, Four Star Greenhouses, położone w stanie Michigan.

Rośliny balkonowo-rabatowe zostały posadzone zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach. Testowane odmiany pochodziły z ok. 20 firm hodowlanych. Na przykład w firmie Mast Young Plants w kolekcji Michigan Plant Trials znalazło się ponad 1500 odmian.

Jak podała Daedre McGrath z MSU, oceniano rośliny pod kątem: wigoru, wyrównania w obrębie odmiany lub grupy (serii), wizualnej atrakcyjności oraz odporności. Głównym celem przedsięwzięcia jest co roku ewaluacja nowości, zanim staną się one powszechnie dostępne dla producentów, a także pokazanie ich potencjalnym profesjonalnym odbiorcom podczas dni otwartych, które organizowane są na przełomie lipca i sierpnia pod nazwą Michigan Garden Plant Tour.

Ekstremalny sezon 2021 – prawdziwy test pogodowy

Aura w sezonie 2021 była w tej części stanu Michigan, w którym odbywają się plant trials, nietypowa i wyjątkowo zmienna, z ekstremami klimatycznymi w postaci upałów i suszy w maju oraz ulew i ogólnego nadmiaru opadów w czerwcu. Takie warunki, choć niesprzyjające wzrostowi i rozwojowi roślin balkonowo-rabatowych, zarazem pozwoliły wyodrębnić gatunki i odmiany szczególnie odporne spośród setek kreacji hodowlanych obserwowanych i ocenianych.

Wyróżniane rośliny balkonowo-rabatowe

Do michigańskich premier, które wyróżniali organizatorzy, należały w 2021 r. między innymi:

Angelonia Angelface Cascade Blue oraz White

To rośliny z oferty Proven Winners. Odmiany te zachwalała Daedre McGrath z MSU. Mają wyjątkowy dla angelonii, zwieszający się pokrój i mogą być używane jako „wypełniacze” kompozycji w pojemnikach. Kwitną przez całe lato, są odporne na upał i niedobór wody.

Begonia I’Conia

Cały asortyment odmian oferowanych pod marką I’Conia przez przedsiębiorstwo hodowlane Dümmen Orange, wysoko oceniono w firmie Raker-Roberta jako „begonie świetne przez okrągły sezon, znoszące nawet pełne słońce, o dobrym wigorze i o rozmaitych, atrakcyjnych  barwach kwiatów w obrębie serii (I’conia Aroma Peach została laureatką ubiegłorocznej edycji konkursu o FleuroStar Award – przyp. red.)”.

I’Conia Costa del Sol

To z kolei jedna nowa odmiana z serii I’conia wyróżniona w ub. r. przez Michigan State University, między innymi za możliwość uprawy w miejscach cienistych oraz za okazałe, efektowne kwiaty, które ładnie wyglądają na tle ciemnozielonych błyszczących liści.

Begonia Viking Explorer Red on Green

Nowość z przedsiębiorstwa Sakata, siostrzana kreacja wyróżnionej nagrodą All-America Selections Gold Medal Winner odmiany Rose on Green, również z grupy Viking Explorer o dużych rozmiarach oraz zwieszających się pędach. Red on Green okazała się jedną z faworytek testów w MSU, gdzie doceniono wygląd roślin, u których okazałe kwiaty nie są osadzone po bokach pędów ani schowane pod liśćmi, lecz dobrze wyeksponowane, rzucające się w oczy, kontrastujące z błyszczącymi liśćmi.

Cleome Sparkler 2.0

Sparkler 2.0 to grupa (seria) z przedsiębiorstwa Sygenta Flowers. Symbol „2.0” oznacza bardziej zwarty pokrój roślin w stosunku do wyjściowej serii Sparkler, a także obfitsze kwitnienie. Była to jedna z ulubionych nowości wskazywanych przez gości dni otwartych w firmie Raker-Roberta, która również zwracała uwagę na dużą atrakcyjność kleome Sparkler 2.0 dla owadów zapylających.

 

Coleus

ColorBlaze El Brighto

To nowa odmiana z asortymentu Proven Winners. Wyróżniona w testach michigańskiego uniwersytetu – za strukturę liści oraz ich interesującą kolorystykę.

Stained Glassworks Velvet

Odmiana hodowli firmy Dümmen Orange, przykuwająca wzrok i oryginalna, o bardzo dobrym wzroście i rozwoju w trakcie uprawy (opinia MSU, a także wysokie oceny specjalistów z Mast Young Plants).

Spitfire

Odmiana koleusa z przedsiębiorstwa Ball FloraPlant, mająca kompaktowy, bardzo wyrównany pokrój, o atrakcyjnie zabarwionych liściach, które nie blakną w trakcie sezonu wegetacyjnego. Po ubiegłorocznych testach szczególnie polecana przez firmę Raker-Roberta na obwódki oraz do kompozycji w pojemnikach balkonowo-tarasowych.

Craspedia Golf Beauty Improved

Ulepszona odmiana hodowli przedsiębiorstwa Danziger została wyróżniona przez organizatorów i uczestników pokazów w firmie Mast Young Plants. W stosunku do wyjściowej kreacji, odznacza się lepszym rozwojem korzeni. Jej dużym walorem jest atrakcyjność dla klienta finalnego (efekt Wow!), którego przyciąga oryginalnością.

Helianthus

Sol Seeker

Słonecznik hodowli firmy Danziger, która zamierza wprowadzić na rynek całą serię odmian objętych nazwą Sol Seeker. Przeznaczony jest do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych. W testach w Michigan charakteryzował się bardzo ładnym, dość zwartym pokrojem roślin, które intensywnie się krzewią, oraz nieprzerwanym, obfitym kwitnieniem (wysokie oceny wystawiono tej nowości w firmie Mast Young Plants, gdzie zyskała m.in. miano „faworytki klientów”). Według informacji Danzigera, słoneczniki z grupy Sol Seeker mają mniejsze wymagania wodne w porównaniu z podobnymi kreacjami hodowanymi.

Suncredible Saturn

To z kolei grupa (seria) 4 odmian z oferty Proven Winners, wyróżniana podczas Michigan Plant Trials przez firmę Four Star Greenhouse’s, która jednak testowała wyłącznie kreacje z asortymentu PW. Zachwalała nowe, długo kwitnące odmiany z tej grupy – Bicolor Yellow i Russet Red – rekomendując je głównie do nasadzeń na rabatach. Słoneczniki te dorastają do wysokości około 1 m.

Sunbelievable Brown Eyed Girl

Ta, już nienowa odmiana słonecznika, hodowli przedsiębiorstwa Thompson & Morgan została wyróżniona podczas pokazów w firmie Mast Young Plants mianem „najbardziej przyjaznej owadom zapylającym jednorocznej rośliny (spośród zaprezentowanych podczas Michigan Garden Plant Tour 2021)”.

 

Kolejne nowe rośliny balkonowo-rabatowe wyróżnione przez uczestników Michigan Plant Trials i Michigan Garden Plant Tour 2021 przedstawimy w następnym odcinku. Część z odmian prezentowanych w tym artykule zapewne będzie można oglądać podczas FlowerTrials 2022 w Holandii i Niemczech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Balkonowo-rabatowe hity z testów Michigan Plant Trials 2021 to m.in. rozmnażane wegetatywnie, wytrzymałe i atrakcyjne petunie (tu: Itsy Magenta, fot. Syngenta)

Obiecujące rośliny balkonowo-rabatowe – spojrzenie zza Oceanu (cz. II)

Przedstawiamy drugą część podsumowań ubiegłorocznych testów przeprowadzonych w stanie Michigan w USA, dotyczących nowych odmian gatunków balkonowo-rabatowych. Kilkumiesięczne obserwacje tych roślin, odbywające się w sześciu lokalizacjach i składające się na Michigan Plant Trials , [...]

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet