Złote medale All-America Selections 2022 – dla kaskadowej begonii i żółtej petunii

PODosłonami.pl

ENZA_3

Złote medale All-America Selections 2022 – dla kaskadowej begonii i żółtej petunii

Organizacja All-America Selections (AAS) ogłosiła kolejne nowości hodowlane, które wyróżnione zostały przez to stowarzyszenie. Nagrody te poświadczają wartość wybranych odmian gatunków jednorocznych dla rynku detalicznego – doskonały wzrost i rozwój roślin oraz wygląd na rabacie lub na balkonie czy tarasie – a także ich innowacyjność. Walory, potwierdzone w testach w kilkudziesięciu miejscach Ameryki Północnej (głównie USA), dotyczą tego kontynentu i potrzeb tamtejszych klientów, jednak zwraca uwagę obecność kreacji, które zostały docenione także w Europie czy w innych częściach globu. Najwyższe oceny honorowane są złotymi medalami AAS – tegoroczne leureatki to begonia Viking® Explorer Rose on Green oraz petunia Bee’s Knees.

Czytaj dalej...
Kwiaty begonii Viking® Explorer Rose on Green, wyróżnionej złotym medalem All-America Selections 2022 (fot. AAS)

Kwiaty begonii Viking® Explorer Rose on Green, wyróżnionej złotym medalem All-America Selections 2022 (fot. AAS)

All-America Selections Winners

W puli wszystkich wyróżnionych odmian – którym przyznano tytuł AAS Winners 2022 – jest w sumie 18 kreacji hodowlanych: 9 roślin ozdobnych i 9 amatorskich odmian warzyw (3 pomidory, 3 papryki, arbuz, oberżyna, sałata).

Złote medalistki AAS

Wśród tych 18 nowości dwie zasłużyły – zdaniem ekspertów oceniających poszczególne, testowane odmiany – na złote medale, czyli najwyższe nagrody: tytuł AAS Gold Medal Winner.

Petunia (Petunia ×hybrida) Bee’s Knees    

Żółto kwitnąca, rozmnażana wegetatywnie petunia Bee’s Knees pochodzi z hodowli amerykańskiej firmy Ball FloraPlant.

Begonia (Begonia ×hybrida) Viking® Explorer Rose on Green

Viking® Explorer to nowa, rozmnażana z nasion grupa odmian hodowli japońskiej firmy Sakata, wprowadzona na rynek w ub. r. (miała być prezentowana podczas FlowerTrials 2021, które odwołano w wersji stacjonarnej). Jest to kolejna grupa ze słowem Viking® w nazwie, po grupach Viking® (m.in. z innowacyjnymi odmianami o czekoladowych liściach – Pink on Chocolate oraz Red on Chocolate) i Viking XL, przeznaczonych do uprawy w dużych pojemnikach. Viking® Explorer określana jest jako przełom na rynku – zawiera mieszańce o wyraźnie kaskadowym pokroju, dotychczas niewystępujące u tego typu begonii (składa się na razie z dwóch zielonolistnych odmian – Red on Green, o czerwonych kwiatach i Rose on Green, o ciemnoróżowych).

Inne cechy, które zdecydowały o przyznaniu złotego medalu odmianie Viking® Explorer Rose on Green to: wczesne, atrakcyjne i bardzo obfite, długotrwałe kwitnienie (duże kwiaty dokładnie pokrywają roślinę od góry i z boków oraz ładnie kontrastują z błyszczącymi liśćmi), odporność roślin na różne warunki atmosferyczne, efektowny wygląd podczas sprzedaży, a  także u klienta finalnego – w wiszącym pojemniku lub w stojącej donicy. Begonia ta osiąga wysokość 50-60 cm i szerokość 90-100 cm.

Pozostałe wyróżnione rośliny ozdobne

Tytuły AAS Winners 2022, ale już nie złote medale, przypadły następującym roślinom:

• celozja pierzasta (Celosia argentea var. plumosa) Flamma, hodowcaClover Seed Co.;

• cynia wytworna (Zinnia elegans) Queeny Lemon Peach, hodowcaHugo Dittmar;

• słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus) Concert Bell F1, hodowcaTohoku Seed Co., Ltd.;

• torenia Fourniera (Torenia fournieri) Summery Love Pure White F1, hodowca – Known-You Seed America Corporation;

• torenia Fourniera (Torenia fournieri) Vertigo Deep Blue F1, hodowcaAmeriSeed International Co., Ltd.;

• werbena argentyńska (Verbena bonariensis) Vanity, hodowca – Van Hemert & Co. (odmiana wyróżniona również Złotym Medalem Fleuroselectu);

•  werbena ogrodowa (Verbena ×hybrida) Beats Purple+White, hodowca – Selecta One (odmiana oferowana w Europie jako Drums Purple Red).

 

Źródło: AAS

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (2023)
ICL Osmocote
AgroSmartLab_AgroEca Protect_17
HortiAdNetHortiAdNet