PODosłonami.pl

Seminis_3Seminis_3

Trendy na rynku borówki – ważne zalecenia szkółkarza

Jednym z wystawców wystawy „Zieleń to Życie”, odbywającej się we wrześniu br. w Warszawie, było Gospodarstwo Ogrodnicze Moniki i Pawła Łasiców z miejscowości Bobrowce k. Mszczonowa. Produkcję szkółkarską prowadzą oni od 10 lat i dobrze znają trendy na rynku borówki wysokiej.

Czytaj dalej...

Informacja dla plantatorów

Jak informował pan Paweł, wielokrotnie osoby planujące założyć plantację borówki wysokiej nie mają wystarczającej wiedzy na temat uprawy tego gatunku. W szkółce – podczas pierwszej wizyty – dopiero dowiadują się jakie wymagania mają te rośliny, jak zakłada się plantację. Tymczasem przygotowanie pola pod uprawę borówki nie jest proste, a przede wszystkim nie jest szybkie. Zapewnienie właściwego odczynu podłoża to warunek konieczny, aby krzewy dobrze rosły, a później także dobrze i wysoko plonowały. Zaniedbania na początku przyczyniają się do późniejszych problemów. Nie da się zmienić odczynu gleby w ciągu tygodnia. Można ewentualnie próbować sadzić krzewy w donicach, ale to wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. W grę wchodzi jeszcze wymiana podłoża w rzędach, w których sadzone będą rośliny, ale to także jest dość pracochłonne, a przede wszystkim – kosztochłonne.

Jakie rośliny: duże czy małe?

To jest także często dylemat pierwszorazowych plantatorów. Ponieważ nie znają oni dobrze charakterystyki wzrostu roślin borówki, nie wiedzą jakie rośliny powinni kupić w szkółce. Państwo Łasicowie często tłumaczą plantatorom, że na starcie nie warto oszczędzać. Sadząc większe rośliny, czyli te dobrze ukorzenione i rozkrzewione w szkółce, będą mieli lepsze efekty na swoim polu. Rośliny lepiej się przyjmą na miejscu stałym, ale także szybciej zaczną owocować. Krzewy w 3-litrowych pojemnikach mają więcej pędów, szybciej zaczynają kwitnąć i owocować, a zbiory są wyższe. Rośliny do sadzenia na plantacjach muszą także być dobrze prowadzone w szkółce. Tam wymagają nie tylko dobrego nawożenia, lecz również pielęgnacji, z której najważniejsze jest przycinanie sadzonek dla dobrego rozkrzewiania.

Jakie odmiany są „na topie”?

Przez wiele lat „hitem” na plantacjach, szczególnie wśród początkujących producentów, była borówka Bluecrop. Ta odmiana nadal nie schodzi z podium, bo jest łatwa w uprawie, a i plonuje niezawodnie co roku. Odbiorcy jednak zwracają coraz większą uwagę na jakość i wielkość niebieskich jagód. Wtedy lepiej jest postawić na odmiany rodzące większe owoce – Duke czy Draper. Owoce odmiany Duke dojrzewają przed odmianą Bluecrop – jest bardzo plenna, a owoce bardzo dobrze znoszą transport. Draper plonuje nieco później, w średnim terminie, ale wydaje owoce bardzo atrakcyjne, słodkie, łatwe do zbioru. Szkółkarze widzą rosnące zainteresowanie odmianami licencjonowanymi – jak na przykład Calypso czy Liberty. Pierwsza z wymienionych zyskuje ze względu na atrakcyjne, duże, twarde owoce. Druga zaś należy do grupy odmian późniejszych, o atrakcyjnych owocach, dzięki której można wydłużyć sezon podaży owoców na rynku.



Jakie są najbardziej ewidentne zmiany na rynku borówki krajowej?

Do lamusa odchodzą odmiany wczesne, jak np. Duke. Dlaczego? Zbiory na Bałkanach konkurują z naszymi zbiorami pod względem ceny. W Polsce rośnie zainteresowanie odmianami o atrakcyjnych, dużych i twardych jagodach, przeznaczonych na eksport. Można je bez problemu przechować i dłużej prowadzić sprzedaż. W tej grupie jest np. z odmian wcześniejszych Draper, a z późniejszych Liberty. Według szkółkarza, brakuje w Polsce owoców z upraw późnych, tunelowych. Z późnych pan Paweł proponował zainteresować się uprawą np. odmiany Aurora. Więcej z materiale video.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (XII 2023)
ICL Osmocote
TSWTSW
HortiAdNetHortiAdNet