Nowości odmianowe wśród pomidorów malinowych i czerwonych z De Ruitera.

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Odmiany pomidorów malinowych i czerwonych oraz rynkowe trendy – spotkanie w Sobieniach Szlacheckich

W Hotelu Sobienie Królewskie 5 sierpnia wiele mówiono o nowościach odmianowych marki De Ruiter, należącej do koncernu Bayer Crop Sciences. Omówiono nowe odmiany pomidorów malinowych i czerwonych – zarówno te mające już od niedawna nazwy (Yarimaru i Hakumaru), jak i obiecujące nowości testowane jeszcze pod numerami DRTG4838 i DRTG4839. Spotkanie prowadził Grzegorz Fic, reprezentujący firmę w Polsce centralnej, wschodniej i południowej. Uczestniczyli w nim ogrodnicy głównie z okolic Warszawy, ale także z północy Polski i z okolic Krakowa.

Nowy pomidor malinowy testowany pod numerem DRTG 4839

Nowy pomidor malinowy testowany pod numerem DRTG 4839

Pomidory malinowe – znane i nowe

Prezentacje przedstawione przez specjalistów z De Ruitera dotyczyły wyników w tegorocznej uprawie malinowych nowości z 2020 r. – pomidorów Yarimaru i Hakumaru.  Zwracano uwagę na ich wysoki plon, dobrą twardość i wysoki stopień Brix (czyt. też: Ciekawe odmiany pomidora malinowego – prezentacja w Łaszkowie).

Bardzo obiecująco przedstawiają się nowości testowane w tym roku pod numerami DRTG4838 i DRTG4839. Pierwsza z nich wykształca duże lub bardzo duże owoce (BB+ do BBB), wyrównane, twarde (średnio 81,6 w skali Durofel), smaczne (średnio 5,33°Bx). Mają ładny malinowy kolor i brak skłonności do przebarwień latem. Rośliny są wysokie, generatywne lecz przy tym silne. Odmiana bardzo dobrze zawiązuje owoce, nawet przy małej ilości światła. Ma szybkie tempo rozwoju gron.

Numer DRTG4839 ma bardzo duże owoce (BBB, później BBB i BB+), nieznacznie spłaszczone i żebrowane, wyrównane, o ładnej malinowej barwie, bez przebarwień słonecznych latem. Są twarde (średnio 81,6 w skali Durofel), bardzo smaczne (5,46°Bx). Rośliny są wysokie i silne, od początku uprawy mają silne tendencje generatywne. Dobrze zawiązują owoce również na początku sezonu. Grona rozwijają się szybko, odmiana jest wczesna i ma wysoki potencjał plonotwórczy. Odmiana DRTG4839 jest odporna na mączniaka prawdziwego.

Nowe odmiany pomidora czerwonego

Ogrodników uczestniczących w spotkaniu interesowały także nowe odmiany pomidora czerwonego – co zapewne ma związek z niedawną sytuacją na rynku, gdy pierwszy raz od długiego czasu ceny pomidorów czerwonych przewyższały ceny malinowych. Pod koniec lipca za 6 kg opakowanie czerwonych płacono w hurcie około 15 zł, podczas gdy ceny malinowych spadły nawet do 8-9 zł za opakowanie! Na początku sierpnia ceny obu typów pomidorów zrównały się i za 6 kg ogrodnicy uzyskiwali około 20-22 zł.

W asortymencie De Ruitera uwagę zwraca ostatnio wielkoowocowy (ok. 240 g) pomidor Inspired o atrakcyjnych, intensywnie czerwonych owocach – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.  Owoce te są bardzo smaczne. Ważną cechą odmiany jest odporność na mączniaka prawdziwego. Rośliny mają mocny wigor.

W tym roku do palety czerwonych wielkoowocowych pomidorów dołączyła odmiana Ondero. Rośliny bardzo dobrze zawiązują owoce, które nie mają tendencji do opadania. Pomidory te są duże, wyrównane i błyszczące. Odmiana jest odporna na mączniaka prawdziwego

Nowość wśród podkładek pomidorów

Nowością w ofercie De Ruitera na polskim rynku jest podkładka Equifort do szczepienia pomidorów. Rośliny szczepione na tej podkładce uzyskują wzmocnienie cech generatywnych. Equifort wytwarza bardzo mocno rozbudowany system korzeniowy i wzmacnia wigor roślin, pozwala to uzyskać wyższy plon (owoce mają większą masę, rośliny wytwarzają więcej gron niż na innych testowanych podkładkach). W Holandii podkładka ta jest wykorzystywana do szczepienia pomidorów gronowych.

Jakich odmian pomidora oczekują ogrodnicy?

Podczas spotkania w Sobieniach wiele mówiono o tendencjach na rynku i w produkcji pomidorów oraz o oczekiwaniach wobec nowych odmian. Ogrodnicy zwracali uwagę na znaczny wzrost kosztów prowadzenia uprawy – co wynika m.in. ze wzrostu kosztów pracy, cen środków produkcji, energii. Dlatego poszukują odmian, które będą niezawodne – dadzą plon wysokiej jakości, o cechach poszukiwanych przez klientów. W Polsce klienci nadal najchętniej wybierają pomidory malinowe o dobrym smaku, którego wysoki poziom wyznaczył malinowy lider na naszym rynku – odmiana Tomimaru Muchoo. Dla producentów ważny jest także wysoki poziom plonowania i łatwość w uprawie.

Dlatego nowe odmiany wprowadzane do testów uprawowych w Polsce muszą łączyć wspomniane cechy – co nie jest łatwym zadaniem dla hodowców. Producentów i ludzi z branży martwi nieco pojawienie się na naszym rynku wielu odmian pomidora malinowego, które są oceniane jako niezbyt smaczne – to zdaniem niektórych psuje nasz rynek. Na szczęście nowości, o których mówili specjaliści z De Ruitera charakteryzują się dobrym smakiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet