Wstępne podsumowanie sezonu truskawkowego - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Seminis_3Seminis_3

Wstępne podsumowanie sezonu truskawkowego

Nadszedł czas na podsumowanie tegorocznego sezonu upraw truskawek na pojedynczy zbiór wczesny. W trakcie czerwcowego webinarium zorganizowanego przez firmę Doradca Jagodowy omówiono aktualną sytuację głównie w rejonie Czerwińska (i nie tylko) nad Wisłą. Gościem spotkanie był Adam Borzęcki z firmy Boryna.

Czytaj dalej...

fot. pixabay

Podsumowanie sezonu truskawkowego w skrócie

W rejonie Czerwińska nad Wisłą pierwsze zbiory truskawki z plantacji tunelowych odbyły się pod koniec kwietnia. – Dla plantatorów prowadzących prawidłowo plantacje sezon był rentowny, zbiory satysfakcjonujące.  W tym sezonie wyjątkowo nie było problemu z dostępnością pracowników – mówił Adam Borzęcki, z firmy Boryna. Poszczególne etapy produkcji (m.in. rozciągnięte w czasie zbiory owoców) w różnych rejonach Polski nie nałożył się.

W tym roku wystąpiła bardzo duża presja ze strony eksportu i nieuczciwej konkurencji (przesypywania importowanych owoców do opakowań z polskim logo). Jak informował dr hab. Zbigniew Jarosz (Doradca Jagodowy) ilość „fałszerstw” wynosi 30-35% całego rynku. Ten proceder powinien być piętnowany. Powinny powstać przepisy prawne obligujące sprzedawców (np. w marketach) do podpisywania kraju pochodzenia owoców.

Owoce pochodzące z upraw tunelowych nie są eksportowane na dalsze odległości. Związane jest to ze specyficznymi wymaganiami potencjalnych odbiorów, np. w Niemczech. Jaki informował A. Borzęcki do tej pory sprzedawano część owoców na rynki wschodnie, ale w związku z obecną sytuacją jest to uniemożliwione. W rejonie grójeckim truskawki sprzedawane są ewentualnie do krajów sąsiednich (Czechy, Słowacja).  Większość towaru sprzedawana jest na rynek krajowy.

Coraz więcej producentów sprzedaje owoce na rynek lokalny, bezpośrednio z plantacji. Podstawą sukcesu jest produkowanie owoców najwyższej jakości, dzięki czemu pozyskuje się stałych klientów. – Bardzo ważne są działania marketingowe, takie jak budowanie wizerunku gospodarstwa w mediach społecznościowych, prowadzenie akcji promocyjnych, sprzedaż na firmowych stoiskach – podkreślał Albert Zwierzyński (Doradca Jagodowy). Pozwoli to na łatwiejsze dotarcie do większej liczby odbiorców i zbudowanie silnej marki gospodarstwa. Dużą popularnością cieszą się akcje samozbiorów. Trendem rynkowym jest sprzedaż owoców w opakowaniach tekturowych z logo i adresem plantacji. Odchodzi się od opakowań w kobiałkach.

Technologia uprawy truskawki

Coraz więcej producentów truskawki pod osłonami i polowych przestawia się na uprawy tunelowe . Zdaniem dr hab. Z. Jarosza tunele solowe lepiej nadają się do przyspieszania terminu zbioru, natomiast tunele zblokowane są wygodniejsze do prowadzenia prac pielęgnacyjnych i zbioru owoców.



Duży potencjał ma uprawa odmian truskawki powtarzających owocowanie, w podłożu kokosowym ustawionym na rynnach. W przypadku uprawy truskawki na pojedynczy, wczesny zbiór w nadchodzących latach będą dominować uprawy w glebie. Może zwiększać się ilość upraw na pojedynczych zagonach.

Odmiany popularne w rejonie Czerwińska

Zdaniem prelegentów warto testować odmiany truskawki, inne niż dotychczas uprawiane, na małej powierzchni plantacji.

W uprawy tunelowej „standardem” wśród odmian wczesnych jest ‘Alba’. Owoce są bardzo duże, smaczne.

Na plenności i jakość owoców w tym roku duży wpływ miały warunki pogodowe. Można było to zauważyć na kilku odmianach.

Najwcześniejsza na rynku jest odmiana ‘Flair’ – owoce wyróżniają się bardzo smakiem, na plantacji często dojrzewają w tym samym terminie. W tym roku nie była tak plenna jak dotychczas.

Odmiana ‘Twist’ na glebach lekkich dojrzewa w tym samym czasie jak ‘Flair’, natomiast uprawiana na glebach ciężkich jest o 5 dni późniejsza – mówił dr hab. Z. Jarosz. Zbiór owoców ‘Twist’  rozciągnięty jest w czasie. W porównaniu do ‘Flair’ rośliny mają mocniejszy system korzeniowy. W tym roku owoce nie były tak dobrej jakości jak w poprzednim sezonie. Odmiana nie nadaje się uprawy pod folią perforowaną.

Odmiana ‘Rumba’ dalej cieszy się popularnością. – Rośliny na wielu plantacjach ucierpiały w okresie zimy, w związku z czym wystąpiło dużo chorób (często porażona przez m.in. Phytophthora cactorum). Zmiany były widoczne dopiero w okresie kwitnienia – mówił A. Zwierzyński.

‘Verdi’ – owoce smaczne, dobrej jakości pozbiorczej, kolor trochę ciemniejszy od „standardowych”. Odmiana dość trudna do uprawy. Owoce dojrzewają około 2 dni później od odmiany ‚Rumba’.

‘Dahli’ to bardzo plenna odmiana, owoce dobrej jakości. – Jest jednak trochę późniejsza. Odpowiednik odmiany ‚Florence’ – stwierdził A. Borzęcki.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (XII 2023)
ICL Osmocote
TSWTSW
HortiAdNetHortiAdNet