PODosłonami.pl
Wybrane odmiany papryki i oberżyny polecane na 2024 r.
W listopadowym cyklu seminariów poświęconych odmianom i uprawie papryki miałam okazję uczestniczyć w wydarzeniu zorganizowanym w Potworowie przez firmę nasienną Hazera wraz z partnerami – polskim producentem nawozów przedsiębiorstwem ADOB, firmą Biobest specjalizującą się w ochronie biologicznej oraz producentem rozsady warzyw – Grupą Producentów Rozsad Krasoń. Gościem specjalnym był dr Piotr Chochura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który krótko omówił zagadnienia dotyczące mineralnego żywienia papryki. Odmiany papryki były jednym z głównych tematów omawianych podczas spotkania – ich charakterystykę przedstawił Janusz Gajzler z Hazery, poniżej relacjonujemy jego prezentację. Kolejne tematy omówimy wkrótce.
Czytaj dalej...Podsumowanie minionego sezonu w uprawie papryki
Janusz Gajzler krótko podsumował sezon 2023 w uprawie papryki. Jego początek był dosyć trudny ze względu na przedłużające się chłody w maju. Rośliny po posadzeniu nie wznawiały wzrostu – „stały w miejscu” przez kilka tygodni, słabo rozbudowywały masę wegetatywną. W efekcie później przełożyło się to na wysokość i jakość plonu – był on niski, ze sporym udziałem owoców zdeformowanych. Jak mówił specjalista owoce zdeformowane powstają często, gdy ich zawiązywanie następuje podczas niskiej temperatury. Im później ktoś sadził paprykę w tunelach, tym mniej występowało zniekształconych owoców – informował.
Drugim, poważnym problem w uprawach papryki w minionym sezonie była inwazja wciornastków. Ich żerowanie często także prowadzi do deformacji owoców, zwłaszcza, gdy uszkadzane są młode owoce. Wciornastki są też wektorem chorób wirusowych. Objawy żerowania wciornastków mogą być widoczne nie tylko na owocach, ale też na szypułce lub pod nią. Janusz Gajzler zwracał uwagę, że żerowanie wciornastków może zdarzać się też we wnętrzu owoców papryki. Owoce zaatakowane przez wciornastki są źle wybarwione, zdarza się ich zbrązowienie oraz wspomniane już deformacje.
Wybór odmian o zróżnicowanej wczesności
Dwa lata temu wystąpiła kumulacja plonowania papryki na wielu plantacjach we wczesnych terminach, dlatego – jak mówił specjalista z firmy Hazera – zalecamy by nie opierać uprawy na jednej odmianie, dobrze jest wybrać np. dwie odmiany papryki, o zróżnicowanych terminach dojrzewania. Często, gdy ktoś sadzi rozsadę po przedplonach przekonuje się, że te opóźnione terminy sadzenia nie są gorsze, tym bardziej, gdy jest już cieplej i papryka lepiej i szybciej się rozwija. Różnicowanie terminów sadzenia oraz wczesności odmian jest bezpiecznym rozwiązaniem.
Najnowsza czerwona papryka typu blok z oferty firmy
„Poznaj Murettę!” – to było główne hasło odmianowej prezentacji Janusza Gajzlera, poświęconej w dużej mierze nowej czerwonej odmianie papryki typu blok. Papryka Muretta była testowana w rejonie Potworowa w ubiegłym sezonie. Jest to, jak określił wykładowca, młodsza siostra znanej odmiany Muriel, a równocześnie obie te odmiany papryki uzupełniają się – ponieważ różnią się nieco terminem dojrzewania – Muretta jest o mniej więcej tydzień późniejsza od Muriel.
Papryka Muretta ma mocny system korzeniowy – nie jest szczególnie wrażliwa na choroby odglebowe – informował Janusz Gajzler. Rośliny mają dobry wigor, są umiarkowanej wysokości, o wzniesionym pokroju. Owoce są dobrze okryte liśćmi, dojrzewają wcześnie, ich zawiązywanie jest regularne na całej wysokości roślin. Owoce Muretty są nieco cięższe niż papryki Muriel – mają 250-300 g, jest to lekko wydłużony blok. Wybarwiają się dość szybko i równomiernie, mają połysk, są bardzo dobrej jakości – zaliczają się w większości do klasy premium.
W ofercie Hazery nadal znajdują się inne, wartościowe odmiany papryki czerwonej typu blok, polecane do uprawy w tunelach – należy do nich popularna w polskich tunelach Muriel, a także Burgund (jedna z odmian o najładniejszych owocach, późna, o silnym wigorze), Salomon czy Murano. Do uprawy polowej polecane są natomiast odmiany Chouca (określana jako lider w uprawach polowych), Solario, Basalt oraz Solanor.
Ciekawym uzupełnieniem asortymentu czerwonych owoców papryki może być odmiana Lipari zaliczana do typu Dulce Italiano – o wydłużonych, lekko pofałdowanych owocach, bardzo plenna.
Żółte odmiany papryki
Insignia to nowa żółta odmiana papryki typu blok. Wyróżnia się wyjątkową wczesnością, wysokim plonem (jest wcześniejsza i bardziej plenna od odmiany Muriel). Jej owoce są średniej wielkości 200-250 g. Jak informował Janusz Gajzler jest to bestseller w Hiszpanii z racji na wyjątkową wczesność i bardzo regularne zawiązywanie owoców – co przekłada się na wysoką plenność. Owoce odmiany Insignia ze względu na swoje rozmiary dobrze nadają się do sprzedaży w małych opakowaniach. Nasiona tej odmiany będą w sprzedaży w sezonie 2024/2025, w tym będzie jeszcze w próbach uprawowych. Natomiast na najbliższy sezon Hazera poleca żółte odmiany papryki Morfeo oraz Sollie.
Bakłażan, czyli oberżyna
Wśród warzyw coraz częściej uprawianych w tunelach w rejonie Potworowa znajduje się bakłażan. Hazera proponuje dwie odmiany tego gatunku. Pierwsza z nich, Nigral, jest wczesna i polecana wyłącznie do uprawy w tunelach foliowych. Wyróżnia się dobrą zdrowotnością roślin. Ma owoce o masie 350-400 g, o dobrej trwałości. Ich szypułki są pozbawione kolców. Drugą propozycją jest Classic – wczesna odmiana oberżyny nadająca się do uprawy w tunelach lub w polu. Rośliny tej odmiany są tolerancyjne na warunki uprawy. Owoce osiągają 200-220 g, ich szypułki nie mają kolców.
Jeżyny na topie, także polskie odmiany
Globalny rynek jeżyny odnotował ostatnio znaczny wzrost, który w dużym stopniu jest napędzany postępem technologicznym, zmieniającymi się preferencjami konsumentów i rosnącymi inwestycjami zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego. Na horyzoncie są także nowe, ciekawe [...]