Florensis proponuje nowe odmiany na kolejny sezon

PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Florensis proponuje nowe odmiany na kolejny sezon

Od wiosny, przez całe lato firmy hodowlano-nasienne i dystrybucyjne (dostawcy sadzonek oraz rozsad) prezentują swoją nową ofertę na kolejny sezon – w tym roku punktem kulminacyjnym dla międzynarodowej promocji były w Europie FlowerTrials. Jednym z pokazów o największym rozmachu okazał się wówczas show przygotowany w przedsiębiorstwie Florensis w Holandii. Przedstawiono tam zarówno nowości z asortymentu roślin balkonowo-rabatowych, jak i bylin.

Czytaj dalej...
Wśród nowości firmy Florensis są premierowe odmiany kalibrachoi (Calibrachoa) z grupy Cabaret - na zdjęciu migawka z FlowerTrials 2022 (fot. M. Federowicz)

Wśród nowości firmy Florensis są premierowe odmiany kalibrachoi (Calibrachoa) z grupy Cabaret - na zdjęciu migawka z FlowerTrials 2022 (fot. M. Federowicz)

Rośliny balkonowo-rabatowe

Kalibrachoa Cabaret® w centrum wydarzeń

Podczas FlowerTrials 2022, w dniach 14-17 czerwca w swojej siedzibie w Hendrik-Ido-Ambacht firma Florensis przygotowała prezentację, która od razu zwracała uwagę na jedną z najważniejszych roślin w ofercie tego przedsiębiorstwa – zarówno tegorocznej, jak i w ogóle. Była nią kalibrachoa (Calibrachoa) Cabaret® – seria odmian, którą ostatnio znowu powiększono.

Nowością jest „podgrupa” Cabaret® Special, którą cechuje szczególna kolorystyka i wzory na kwiatach. Rośliny charakteryzuje nieco silniejszy (o mniej więcej 20%) wzrost niż w przypadku wyjściowej serii Cabaret®, toteż są one polecane przede wszystkim do większych doniczek i wiszących pojemników. Jak jednak podkreśla menedżer ds. sprzedaży Mariusz Federowicz, można je również uprawiać w doniczkach podstawowych, 11-12-centymetrowych. Cabaret® Special obejmuje na razie 4 odmiany, spośród których wyróżniają się zwłaszcza ‘Diva Orange i ‘Red Kiss’, ale zapowiadane są kolejne kreacje „specjalne”.

Mariusz Federowicz potwierdza umacniającą się z roku na rok pozycję kalibrachoi na europejskim rynku – w wielu krajach północnej i zachodniej Europy wyprzedziła petunię w grupie roślin balkonowo-rabatowych.

Żółta petunia Bee’s Knees – laureatka

Petunia Bee’s Knees również łatwo rzucała się w oczy podczas czerwcowych pokazów w Hendrik-Ido-Ambacht. Było o niej głośno również z tego powodu, że została wyróżniona nagrodą FleuroStar.

Według M. Federowicza, powodzenie tej odmiany wynika z jej walorów ozdobnych (kwiaty utrzymują atrakcyjną, intensywną barwę, ładnie wyglądają przez cały sezon wegetacji, są „samoczyszczące się”), a także z cech roślin, które – w przeciwieństwie do większości innych żółty petunii – mają właściwy wigor i są odporne na choroby. Odmiana Bee’s Knees efektownie prezentuje się również w zestawieniach z ciemnolistnymi roślinami balkonowo-rabatowymi.

Mandewila Diamantina® – nowy nabytek, znana marka

Wraz z nabyciem przez firmy Florensis oraz Ball Horticultural Company programu hodowlanego (zasobów genetycznych) dotyczącego mandewili/dipladenii Diamantina® od francuskiego przedsiębiorstwa D.H.M. Innovation, roślina ta zyskała na znaczeniu w asortymencie Florensisu. Widać to było również podczas FlowerTrials® 2022. Florensis oferuje dotychczasowe odmiany z grupy (serii) Diamantina®, ale również prowadzi hodowlę mandewili (Mandevilla), pracując nad kolejnymi, nowymi odmianami.

Jak podkreśla Mariusz Federowicz, w centrum uwagi jest „podgrupa” Jade (obecnie składa się z 6 odmian), dobrze nadająca się do zagęszczonej produkcji w typowych doniczkach (Ø 10,5-13 cm), odznaczająca się intensywnie rozkrzewionym, zwartym pokrojem i wczesnym kwitnieniem, sprawdzająca się w skrzynkach balkonowych.

Ze względu na jaskrawo żółty kolor kwiatów, nietypowy dla mandewili/dipladenii, zawsze przyciąga wzrok odmiana Opal Citrine (z 4-odmianowej „podgrupy” Opal o średnio silnym wzroście i pnących pędach), która jednak wymaga podpór i wyższej temperatury uprawy.

Mariusz Federowicz zwraca uwagę również na „podgrupę” Agate XXL (2 odmiany), która wyróżnia się siłą wzrostu, okazałymi kwiatami i bardzo dużymi liśćmi. Pozycjonowana jest jako produkt kategorii premium – rośliny efektownie się prezentują np. w tarasowych donicach.

Pelargonie Toscana® – od 20 lat

Na nadchodzący sezon Florensis proponuje 8 nowych odmian pelargonii – wszystkie pod własną marką Toscana®, z podziałem na kilka grup.Mariusz Federowicz zwraca szczególną uwagę na nowości w obrębie gatunku Pelargonium zonale. W najważniejszej dla naszego rynku grupie Dolce Vita (średnia siła wzrostu, ciemne liście, do uprawy w doniczkach 11-12-centymetrowych) przybyła odmiana Evi Blue, o amarantowych pełnych kwiatach.

Grupę Smart (zielonolistna, o średnio zwartym pokroju) wzbogacono m.in. o odmianę Nina Pink Eye – różową z jasnym „oczkiem”, która jest niejako odpowiednikiem odm. Claudio Rose Eye z ciemnolistnej grupy Dolce Vita.  Według M. Federowicza, Nina Pink Eye to pewny bestseller.

Do grupy Trend (zielonolistna, silniej rosnąca, polecana do doniczek o średnicy 12-13 cm) dołączono m.in. odmianę Julia Red o krwistoczerwonych kwiatach.

Kategoria „byliny”

Jako byliny na międzynarodowym rynku pozycjonowane są nie tylko w pełni mrozoodporne, wieloletnie rośliny zielne, ale także mieszańce nieprzeżywające zim w naszych warunkach klimatycznych oraz niektóre krzewinki lub podkrzewy.

Efektowne mieszańce rudbekii

Atrakcyjne wizualnie mieszańce rudbekii (Rudbeckia) wyróżniają się latem w gronie produktów sezonowych. Cechą tych mieszańców jest zgrabny pokrój roślin, które dobrze nadają się do uprawy w doniczkach, krzewią się od samego dołu, oraz przykuwające wzrok kwiatostany – ich podstawową barwą jest najczęściej żółta.

Od zeszłego roku Florensis oferuje grupę odmian pod wspólną nazwą Rudy, rozmnażanych in vitro. Ostatnio wzbogacono ją o dwie nowe kreacje – Rudy Sunset (żółto-czerwona) i Rudy Yellow (żółta).

Polecane są do uprawy w pojemnikach 3-5-litrowych. Wyróżniają się okazałymi kwiatami języczkowatymi, wczesnym kwitnieniem (produkcja jest krótka), a ponadto korzystnym, V-kształtnym pokrojem roślin (ułatwia pakowanie i transport) oraz niedużymi liśćmi mocnej budowy.

Obecnie Florensis oferuje w sumie 8 takich mieszańców rudbekii (3 w „podgrupie” Rudy Mini, 3 – Rudy i dwie – Rudy Double.). Jak zapowiada M. Federowicz, przybędą następne odmiany tego typu, gdyż intensywne prace hodowlane są w toku.

Gailardia Guapa

Florensis oferuje nową grupę (serię) gailardii (Gaillardia), własnej hodowli. Guapa, bo taka jest jej nazwa, zawiera 4 odmiany: dwie o dwubarwnych kwiatostanach (cecha szczególnie pożądana na naszym rynku), a ponadto kreacje jednobarwne – czerwoną i żółtą (ta ostatnia jest na razie dostępna w ograniczonej ilości). Mariusz Federowicz informuje, że są to odmiany rozmnażane wegetatywnie, o ładnym średnio zwartym, kulistym pokroju, intensywnie się rozkrzewiające, przeznaczone do uprawy w doniczkach 13-centymetrowych i większych, które są szybko wypełniane. Podaje, że w późniejszych terminach wiosennych wystarczy ok. 8-10 tygodni, by otrzymać handlowy towar, gdy zaczyna się produkcję od doniczkowania ukorzenionych sadzonek. Jego zdaniem, na szczególne wyróżnienie zasługuje czerwono-żółta odmiana Guapa Flamenco Bicolour.

Zwarta perowskia z nasion

Ciekawą nowością jest perowskia (Perovskia) Bluesette, promowana jako pierwsza rozmnażana z nasion odmiana tej rośliny o cechach (walorach) odmian rozmnażanych wegetatywnie i mająca dodatkowe zalety – kompaktowy pokrój oraz wczesność kwitnienia.  Perowskia to roślina „na czasie” – podkrzew łatwy w uprawie, tolerancyjny wobec suszy, a w okresie kwitnienia atrakcyjny dla owadów zapylających, ponadto odporny na mróz. Charakterystyczne dla perowskii są srebrzyste liście.

Mariusz Federowicz podkreśla, że odmiana Bluesette nadaje się bardzo dobrze do uprawy w doniczkach – najlepiej o średnicy 13-15 cm (po jednej roślinie w pojemniku). Pozwala się ogrodnikowi wyróżnić na rynku. Rośliny osiągają wysokość ok. 30 cm – korzystną, jeśli chodzi o pakowanie i transport. Zakwitają w pierwszym roku produkcji. Przy zalecanych terminach uprawy, sprzedaż handlowych, kwitnących okazów przypada w czerwcu.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet