Aplikacja cieniówek na dachy szklarni przez drony - korzyści

PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Nowe zadanie dronów – aplikacja cieniówek na dachy szklarni

Od lat wykorzystywano trzy różne techniki nakładania powłok (cieniówek) na dachy szklarni. Nakładano je ręcznie (z użyciem pompy ciśnieniowej i pistoletu natryskowego), mechanicznie (używając maszyn jeżdżących po dachach szklarni) lub, przy dużych powierzchniach, z powietrza – w tym celu używano helikopterów lub samolotów. Do tego zestawu dochodzi nowa, czwarta metoda – aplikacja z dronów, która szybko się rozwija. Jak drony sprawdzają się w tym zadaniu – na ten temat znajdziecie poniżej kilka informacji opracowanych przez specjalistów z firmy Lumiforte.

Czytaj dalej...
Pokrywanie tuneli powłoką cieniującą wykonywane przez dron (fot. Lumiforte)

Pokrywanie tuneli powłoką cieniującą wykonywane przez dron (fot. Lumiforte)

Aplikacja cieniówek z dronów – korzyści

Korzyść z zastosowania dronów do nakładania powłok na dachy szklarni będzie zależała od kilku czynników (lokalizacja, wielkość obiektu, logistyka). W Holandii powłoki są często nakładane przez wykonawców przy użyciu ciężkiego sprzętu maszynowego. Maszyna nakłada powłoki o wysokiej jakości, ale koszt inwestycji w zakup maszyny jest również wysoki (ok 100 000 € – 500 000 €). Ponadto nie każda konstrukcja szklarni nadaje się do wykorzystania takich maszyn. Drony są tańsze. Inwestując w odpowiedni dron i wszystko co potrzebne do jego użycia (akumulatory, mała ciężarówka i certyfikaty lotnicze) to około 30 000 €. Koszty robocizny są wysokie zarówno w przy użyciu wspomnianych maszyn lub helikopterów. Dron sterowany jest przez jedną osobę i może pokryć kilka hektarów w ciągu jednego dnia.

Porównanie efektywności różnych metod aplikacji

Pod względem szybkości pokrycia powierzchni powłoką aplikacja dronem jest porównywalna do ręcznie przeprowadzonego zabiegu. Znacznie szybciej pracują maszyny (nie wspominając o helikopterach). Większa jest jednak dokładność pokrycia niż przy ręcznym malowaniu dachu, pod tym względem drony ustępują tylko maszynowemu zabiegowi. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że wyniki aplikacji dronem zależą od doświadczenia jego operatora.

Istotne przy użyciu dronów

Rozważając wybór aplikacji z dronu warto sprawdzić lokalne przepisy i ograniczenia, by wyjaśnić następujące kwestie: • Czy potrzeba dyplomów lub certyfikatów by używać dron? • Czy możesz używać dronu, czy też istnieją ograniczenia ze względu na bliskość miasta lub lotniska? Warto wiedzieć, że w niektórych krajach zanim odbędzie się lot dronem trzeba sporządzić plan lotu dla każdej lokalizacji. • Czy można latać jednym dronem na raz, czy kilkoma obsługiwanymi z jednej konsoli? A także: • Trzeba sprawdzić warunki pogodowe (wiatr, wilgotność, temperatura powierzchni itp.) • Warto także wiedzieć czy operator dronu potrafi zaplanować lot na komputerze, czy musi sterować lotem ręcznie?

Dron podczas pracy powinien znajdować się około 3 m nad dachem szklarni. Im wyższa będzie wysokość jego pracy, tym większa powierzchnię pokryje, lecz powłoka będzie mniej równomierna.

Jaki dron wybrać do aplikacji powłok dachowych w szklarniach?

Kupując dron do takiego zastosowania warto mieć na uwadze następujące cechy: • Pojemność dronu powinna wynosić minimum 10 litrów (obecnie są już dostępne drony o pojemności 30 litrów). • Czas lotu na jednym akumulatorze powinien wynosić minimum 20 minut. • Liczba dysz powinna wynosić od 4 do 16 na dron. • Ciśnienie może być regulowane ręcznie lub programowo. • Sterowanie pracą może być wykonywane automatycznie lub ręcznie. • Dron może być wyposażony w 1 lub 2 pompki – które będą potrzebne w zależności od lepkości stosowanego produktu (producenci powłok do pokrywania dachów szklarni dysponują szczegółowymi zaleceniami dotyczącymi aplikacji poszczególnych produktów za pomocą różnych urządzeń, również dronów).Wraz z coraz częstszym zastosowaniem dronów w ogrodnictwie szklarniowym pojawiają się także nowe rozwiązania, ułatwiające pracę. Na przykład we Francji firmy nakładające usługowo powłoki firmy Lumiforte na tunele foliowe zaczęły pracować z dronami wyposażonymi w wąż dostarczający ciecz roboczą oraz w przewód elektryczny – co pozwala im pracować w sposób ciągły. • W Kanadzie można sterować jednocześnie 4 dronami z 1 konsoli. • Najnowsze modele mają informacje 3D o okolicy, dzięki czemu drony te mogą latać w trybie automatycznym. Pojemność akumulatorów jest coraz większa, a możliwości ich szybszego ładowania są coraz większe. Najnowsze drony mają dobrze napisane oprogramowanie. Piloci dronów mogą sporządzić plan lotu wg lokalizacji i mogą zapisać te plany do wykorzystania w przyszłości.

Na podstawie opracowania firmy Lumiforte

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet