PODosłonami.pl
Podłoża uprawowe na targach GrootGroenPlus 2022
Tegoroczne, 32. targi GrootGroenPlus, które odbyły się w październiku w Zundert (Holandia) i zgromadziły 235 wystawców, przyciągnęły uwagę zwiedzających z 27 krajów, w tym z Polski. Ta licząca się w Europie impreza dotyczy szkółkarstwa, ale zawiera też wątki uniwersalne, które mają znaczenie dla całej ogrodniczej branży. Temat przewodni GGP 2022 – „Grounded” zwracał między innymi szczególną uwagę na kwestię podłoży uprawowych, od których w produkcji roślin „wszystko się zaczyna”.
Czytaj dalej...Grunt to dobre podłoże – także podczas GrootGroenPlus
Podobnie jak w poprzednich latach, na targach GrootGroenPlus przewijał się wątek zmniejszania udziału torfu w podłożach uprawowych. Sygnalizowali to wystawcy, którzy oferują substraty ogrodnicze, pokazując mieszanki z ograniczoną zawartością torfu, a nawet zupełnie pozbawione tego surowca. Taka tendencja wynika z przepisów (w odniesieniu do podłoży – najbardziej restrykcyjnych w Wielkiej Brytanii) dotyczących ochrony środowiska, walki ze zmianami klimatycznymi.
Alternatywy wobec torfu?
Dodatki do podłoży, które pozwalają ograniczać ilość torfu w profesjonalnych podłożach, zaprezentowało m.in. holenderskie przedsiębiorstwo Lensli Substrates – laureat nagrody za stoisko w kategorii „dostawcy środków produkcji” (Dongen Award). Firma ta ma siedzibę w miejscowości Cuijk, położonej w prowincji Brabancja Północna, w której także znajduje się Zundert, i produkuje podłoża przeznaczone zarówno dla szkółkarzy, jak i innych ogrodników. Przedsiębiorstwo to, o 115-letnich tradycjach powstało w wyniku połączenia firm Lense Potgrond i Slingerland Potgrond. Substraty, jakie oferuje, bazują na wysokim torfie z krajów nadbałtyckich, a udział tego surowca w podłożach zmniejszany jest na rzecz głównie włókien drzewnych czy kompostów. Na ekspozycji prezentowano próbki substratów oraz wykorzystywanych do ich produkcji proekologicznych komponentów, wśród których znalazły się łuski ryżowe. Jak powiedział Wilco Arendse z firmy Lensli Substrates, łuski te – materiał odpadowy, który powstaje przy produkcji spożywczego ryżu (na risotto) we Włoszech – dobrze sprawdzają się jako dodatek do torfu wysokiego. Są sterylne i pozytywnie wpływają na fizyczne właściwości substratu; zawierają krzem. Ilość tych odpadów nie jest jednak wystarczająca (w grę wchodzą tylko łuski z nieodległej Italii, gdzie – w Lombardii i Piemoncie – prowadzone są uprawy ryżu na stosunkowo niewielką skalę). Prezentowana podczas targów GrootGroenPlus przez firmę Lensli mieszanka pod nazwą Basis BioMix (również dodawana do substratów torfowych) zawierała natomiast – według informacji W. Arendsa – włókna drzewne oraz „zielony” kompost.
BVB Substrates to marka należąca do przedsiębiorstwa Kekkilä-BVB (z centralą w Finlandii), które powstało w 2019 r. z połączenia dwóch firm: holenderskiej BVB Substrates B.V. i fińskiej Kekkilä Oy, a obecnie należy do Grupy Neova. BVB obejmuje 4 fabryki podłoży w Niderlandach i, jak zapewniała podczas GGP 2022 Daisy Stoop, menedżer ds. sprzedaży substratów na terenie Belgii, ma w centrum uwagi działania zrównoważone (przyjazne środowisku). W związku z Europejskim Zielonym Ładem planuje się do 2025 r. redukcję zużycia torfu w oferowanych profesjonalnym ogrodnikom podłożach o 30% (a hobbystom – o 50%) w stosunku do obecnego poziomu. Dodała, że w Niemczech, gdzie BVB ma sporo klientów, są już tacy producenci-ogrodnicy, którzy stosują substraty z zaledwie 50-procentowym udziałem torfu. Stwierdziła, że jest on zastępowany włóknami drzewnymi oraz korą, ale problemem pozostaje deficyt tych materiałów, zwłaszcza włókien drzewnych.
Jiffy Group – przedsiębiorstwo z centralą w Holandii także było obecne na targach GrootGroenPlus 2022, oferując m.in. podłoża uprawowe. W produkcji substratów bazuje na torfie z własnych pokładów, które znajdują się w Estonii, Szwecji i Kanadzie. Na ekspozycji w Zundert zaprezentowano m.in. podłoża z ograniczoną zawartością torfu (stanowił np. 30%, 50% substratu) czy też pozbawione tego surowca – dotyczyło to jednej z mieszanek przeznaczonych do ukorzeniania. Jak podkreślił przedstawiciel firmy Jiffy Dennis Colpa, redukowanie torfu w podłożach uprawowych dla profesjonalistów nie idzie tak szybko, jak można się było spodziewać i jak zakładano. Torf jest bowiem unikatowy, osiągalny w wystarczających ilościach – w przeciwieństwie do komponentów alternatywnych oraz stosunkowo tani (podał przykład szacunkowych cen produktów Jiffy: bałtycki substrat torfowy TPS kosztuje w Holandii bez transportu 20 €/m3, a dostępne w tej firmie podłoże uprawowe bez torfu – 70-80 €/m3). Jak podał D. Colpa, składniki substratów „zrównoważonych”, nieobciążonych śladem węglowym, które są stosowane, to: włókna i podłoże kokosowe, włókna drzewne, kora, „zielony” kompost. Jiffy planuje zwiększenie ogólnego udziału tych materiałów odnawialnych w podłożach ogrodniczych do 35% w 2025 roku (pozostałą część będzie wciąż stanowił torf). Colpa dodał, że obecnie uważa za realne ograniczenie objętości torfu w profesjonalnych substratach do maksimum 50%, zwłaszcza że jako dodatki nie będą już mogły wchodzić w rachubę perlit czy glinka – „nieodnawialne” produkty. Stwierdził, że nowego rodzaju podłoża, w których torfu jest zacznie mniej niż w tradycyjnych mieszankach, wymagają odmiennych zasad uprawy roślin, czego zarówno ogrodnicy, jak i doradcy muszą się nauczyć.
Inni dostawcy podłoży obecni na targach GrootGroenPlus 2022 (jak np. Klasmann-Deilmann Benelux) również prezentowali podobne tendencje na rynku substratów uprawowych).
Chryzantemy – nowe grupy, odmiany, kolory, kształty
Jednym z wydarzeń służących prezentacji nowych odmian chryzantem są międzynarodowe dni otwarte FlowerTrials, które odbywają się w czerwcu w Holandii (i w Niemczech). Dotyczą one prezentacji asortymentu roślin ozdobnych – przede wszystkim balkonowo-rabatowych oraz doniczkowych [...]