W woj. świętokrzyskim uprawiane jest minikiwi w szklarni

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Minikiwi w szklarni

W miejscowości Jagodne koło Skarżyska Kamiennej (woj. Świętokrzyskie) Marcin Kawalec z ojcem Czesławem prowadzą gospodarstwo, w którym uprawiana jest między innymi aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta), tzw. minikiwi. Jest on jednym z nielicznych producentów w Europie uprawiającym minikiwi w szklarni.

minikiwi odmiana 'Issai’

Owoce minikiwi odmiana 'Issai’ (fot. Cz. Kawalec)

Gospodarstwo w Jagodnem

Marcin Kawalec specjalizuje się w produkcji pomidorów i ogórków szklarniowych.

Aktinidia uprawiana jest w starszych, nieogrzewanych szklarniach polskiej konstrukcji, na powierzchni około 30 arów. Ogrodnik zdecydował się na uprawę minikiwi, ponieważ produkcja pomidorów i ogórków w obiekcie starego typu nie miała już ekonomicznego uzasadnienia. Rośliny zostały posadzone w 2014 r. i po raz pierwszy owocowały w 2017 r.

Aktinidia rośnie także w polu bez osłon, na łącznej powierzchni około 3 ha. Plantację założono w 2016 r. Pierwsze zbiory odbyły się w 2019 r.

Owoce minikiwi sprzedawane są do firm handlowych zaopatrujących super i hipermarkety, a także do lokalnych sklepów ze zdrową żywnością.

Marcin i Czesław Kawalcowie należą do Stowarzyszenia Plantatorów MiniKiwi, które założono w 2016 r. Ogrodnicy z Jagodnego zwracają uwagę na wysokie walory prozdrowotne tego owocu. Ich zdaniem dzięki działaniu Stowarzyszenia i informacjom publikowanym w internecie, m.in. na stronie tej organizacji, Polacy są coraz bardziej świadomi wartości tego wyjątkowego owocu.

Prowadzenie roślin minikiwi

Minikiwi to silnie rosnące, trwałe pnącze – plantacja (w polu i pod osłonami) może być prowadzona przez 25-30 lat. Rośliny wymagają podpór. W uprawie polowej prowadzone są na specjalnych metalowych konstrukcjach (w kształcie zbliżonym do litery „T”), do których przymocowane są druty stanowiące podporę dla pędów. W szklarni nie postawiono dodatkowych podpór – pędy prowadzone są na sznurkach przywiązanych do konstrukcji obiektu.

W szklarni uprawiana jest odmiana ‘Issai’.  Rośliny posadzono bezpośrednio w glebie, co 1 m.  Rzędy znajdują się w odległości  1,5 m. Aktinidia ostrolistna jest rośliną dwupienną. ‘Issai’  może zawiązywać owoce bez zapylenia, jednakże owoce powstałe w taki sposób są na ogół mniejsze. W celu uzyskania większych i bardziej wyrównanej owoców, pomiędzy krzewami żeńskimi dosadzono rośliny męskie – na 500 m2 szklarni przypada 8 krzewów męskich.

W porównaniu z odmianą uprawianą na plantacji polowej (‘Weiki’), ‘Issai’ ma dłuższy okres wegetacji, owoce są większe (8-12 gramów) i cylindryczne o długości 2-2,5 cm. Ich skórka jest zielona. Miąższ – zielony i bardzo aromatyczny.

Minikiwi najlepiej owocuje na pędach dwuletnich, dlatego też corocznie wyprowadza się około 5 pędów, na których owoce pojawia się w następnym roku. Po zbiorach i wejściu roślin w okres spoczynku pędy, na których były owoce, usuwa się. Aktinidia bardzo bujnie rośnie i dlatego w czasie okresu wegetacji trzeba prowadzić cięcia prześwietlające, aby nie dopuścić do zbyt wegetatywnego wzrostu roślin.

Zalecenia uprawowe

Minikiwi jest rośliną, która potrzebuje dużo wody. W okresie dorastania owoców przy temperaturze ponad 20°C jedna roślina potrzebuje około 9 litrów wody na dobę – mówił pan Czesław. W szklarni niezbędne są dwa systemy nawadniania – doglebowy (taśmy kroplujące) oraz zraszacze nawilżające roślinę od góry.

Rośliny aktinidii nawożone są z wykorzystaniem nawozów organicznych, gleba wzbogacana jest także w materię organiczną, rzędy są ściółkowane resztkami roślinnymi pozyskanymi z plantacji pomidorów i ogórków.

Do tej pory na plantacji nie wystąpiły żadne choroby. Są jednak problemy ze szkodnikami. Rośliny atakuje przędziorek chmielowiec. Szkodnik zwalczany jest z wykorzystaniem drapieżnego roztocza Amblyseius californicus wprowadzanego do obiektu w formie saszetek.

Pod osłonami aktinidia zaczyna kwitnienie około połowy maja. Do zapylania roślin wykorzystane są trzmiele.

Podsumowanie sezonu

Wiosną b.r. stosunkowo długo były chłodne noce, przez co rośliny opóźniły wzrost i rozwój. Nie było majowych przymrozków, dzięki czemu rośliny zawiązały bardzo dużo owoców. W tym roku zbiory owoców pod osłonami rozpoczęły się po 20 września i zakończyły na początku października. W uprawie polowej zbiory rozpoczęły się 4-5 września. Średni plon z jednej rośliny był na poziomie 4-5 kg.

W drugim tygodniu października b.r. rośliny zaczęły już wchodzić w stan spoczynku – po wystąpieniu pierwszych jesiennych przymrozków większość liści opadła.

Zagrożenia dla uprawy pod osłonami

Aktinidia pod osłonami rozpoczyna wegetację wcześnie, już około połowy marca. Podczas ostatnich zim, które były stosunkowo łagodne, pąki na pędach nabrzmiewały już od 10 marca. Jak informuje pan Czesław w naszym klimacie pąki kwiatowe często przemarzają w okresie wiosennych przymrozków. Wrażliwość roślin na przemarzanie jest bardzo dużym problemem i zniechęca producentów do uprawy tego gatunku. Jak pokazuje praktyka te obawy nie są bezpodstawne – kilka lat temu w 2017 r. w Jagodnem temperatura w połowie kwietnia temperatura spadła do –7°C, przez co rośliny bardzo ucierpiały i prawie nie było zbiorów.

Uprawa w szklarni jest o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem – rośliny w szklarni nie są specjalnie zabezpieczane przed przymrozkami wiosennymi, obiekty nie są ogrzewane, gdyż, jak mówi ogrodnik ogrzewanie nie ma ekonomicznego uzasadnienia w tej uprawie. W nieogrzewanej szklarni niewielkie są możliwości podniesienia temperatury. Jeżeli zapowiadane są przymrozki to włączamy nagrzewnice gazowe i zamykamy okna. Pozwala to ochronić rośliny przed niewielkimi przymrozkami – mówił pan Czesław.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet