Uprawy pomidora pod tunelami narażone są na występowanie inwazyjnych agrofagów

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Nowe zagrożenia w uprawie pomidora

W trakcie „Dnia Pomidora” w gospodarstwie Piotra Johna Sabina Łukaszewicz (Regional Managera firmy Koppert Polska) mówiła na temat bardzo groźnych agrofagów w tunelowych uprawach pomidora. Na terenie Polski plantacje coraz częściej atakuje wirus ToBRFV oraz szkodniki, takie jak: skośnik pomidorowy i pordzewiacz pomidorowy.

Nowy groźny wirus

Tomato brown rugose fruit virus (ToBRFV) czyli wirus brunatnej wyboistości owoców pomidora jest organizmem szkodliwym, który obecnie wpisany jest na Listę Alertową EPPO. Wirus ToBRFV jest zagrożeniem głównie dla upraw pomidorów i papryki, ale może porażać także inne gatunki z rodziny psiankowatych.

Na roślinach pomidorów objawy porażenia ToBRFV podobne są objawy infekcji wirusem mozaiki pepino (PepMV) – przebarwienia liści przypominające chlorozy, pomarszczona powierzchnia blaszek liściowych, nekrozy. W przypadku ToBRFV objawy widoczne są głównie na owocach i mogą się różnić w zależności od odmiany. Najczęściej pojawiają się na nich żółte przebarwienia lub brązowe plamki o pofałdowanej powierzchni. Owoce dojrzewają nieregularnie, często ulegają deformacji i tracą wartość handlową. Nowy wirus jest bardzo agresywny, trwały i szybko rozprzestrzenia się na plantacjach. Może być przenoszony mechanicznie w trakcie prac pielęgnacyjnych (na rękach, ubraniach, na narzędziach), a także pomiędzy roślinami w uprawie. Może być zawleczony z zewnątrz przez osoby z innych gospodarstw. „Przenosi się głównie w trakcie obrotu handlowego, np. na skrzynkach do zbioru pomidora. Podstawowym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusów jest ścisłe przestrzeganie higieny w uprawie oraz usuwanie chorych roślin” – podkreślała Sabina Łukaszewicz.

Inwazyjne szkodniki

Pordzewiacz pomidorowy (Aculops lycopersisi) to roztocz z rodziny szpecielowatych. Do tej pory szkodnik atakował przede wszystkim pomidory w uprawach szklarniowych. Obecnie obserwowany jest także w tunelach foliowych. Pordzewiacz nie jest widoczny „gołym” okiem. Uszkadza wszystkie części zielone roślin wysysając soki z komórek. Objawy żerowania tego roztocza widoczne są najpierw w dolnej części rośliny. Szkodnik stopniowo przemieszcza się ku górze. Łodygi stają się rdzawobrązowe i pękają. Liście stopniowo brązowieją i usychają. „Objawy na liściach producenci niekiedy mylą z objawami występowania chorób”– mówiła S. Łukaszewicz. Szkodnik może również zaatakować owoce – skóra staje się szorstka i czerwonobrązowa, a owoc może być zdeformowany.

Pordzewiacz łatwo i szybko przenosi się na plantacji w sposób mechaniczny (na rękach, ubraniach, itp.), pomiędzy roślinami a także z prądami powietrza. Szkodnika można zwalczać z wykorzystaniem akaracydrów, które stosowane są do walki z przędziorkami. Skutecznie działają preparaty siarkowe, takie jak Veni Biosulfur – zawierający siarkę w formie organicznej, która nie brudzi owoców. Siarka równocześnie wspomaga ochronę roślin przed mączniakiem.

Skośnik pomidorowy (Tuta absoluta) stanowi duże zagrożenie w uprawach tunelowych. Larwy wgryzają się w miękisz liści i wygryzają w nich korytarze (miny) o nieregularnym kształcie, górna i dolna skórka pozostaje nienaruszona. W porównaniu do uszkodzeń wywołanych przez miniarkę korytarze wydrążone przez skośnika są szersze. Gąsienice żerują też w łodydze i wierzchołu rośliny. Największe szkody powodują wgryzając się pod szypułkę owocu. Objawy żerowania na owocach są trudne do zauważenia – widoczne są najczęściej dopiero po zbiorach.

Jak doradzała przedstawicielka firmy Koppert w trakcie plac pielęgnacyjnych należy dokładnie oglądać liście. Po zauważeniu liści ze śladami żerowania szkodnika należy je od razu usuwać. Najskuteczniejszym sposobem zwalczania Tuta absoluta jest wyłapywanie mechanicznie postaci dorosłych za pomocą pułapek feromonowych. Bardzo skuteczne są lampy UV. Obecnie zarejestrowanych jest mało środków ochrony roślin na zwalczania tego szkodnika i praktycznie nie ma jak prowadzić rotacji substancji aktywnych. Zabiegi preparatami na bazie toksyn bakteryjnych trzeba wykonywać dość często (co 4-5 dni), ponieważ toksyny rozpadają się pod wpływem promieniowania słonecznego i mają tylko powierzchniowe działanie.

W tamtym roku skośnik pomidorowy zaatakował rośliny w uprawie pana Piotra Johna. Szkodnika udało się zwalczyć lampami UV oraz przy pomocy pułapek feromonowych. Producent regularnie monitoruje plantację. W tym roku, kilka dni przed „Dniem Pomidora” znowu pojawiła się Tuta absoluta. Ogrodnik zwalcza szkodnika usuwając zaatakowane liście i stosując pułapaki feromonowe.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet