PODosłonami.pl

GRODAN_2
ENZA_3

Ochrona plantacji truskawki pozostawionej na przyszły sezon

Po zakończeniu zbiorów truskawki plantatorzy często decydują się pozostawić rośliny uprawiane w glebie na kolejny sezon. Ważne jest aby w tym okresie zadbać także o zdrowotności plantacji. W trakcie warsztatów Berry Tech 2022 udzielano praktycznych porad na ten temat.

Czytaj dalej...

Ochrona pozbiorcza roślin

– Wczesna jesień, tj. początek września to najlepszy czas do zwalczania szkodników glebowych (m.in. opuchlaków) – doradzał dr hab. Zbigniew Jarosz. Larwy szkodnika najbardziej wrażliwe są po wykluciu. W tym okresie warto sięgnąć po preparaty biologiczne, np. Metacide (grzyby entomopatogeniczne). Warunkiem koniecznym działania preparatu jest wykonanie zabiegu w odpowiednich warunkach (wilgotna gleba, ciepło), żeby mikroorganizmy mogły namnożyć się w ryzosferze. A Zwierzyński polecał dodanie do produktu zawierającego pożyteczne mikroorganizmy preparaty zawierające aminokwasy.

Szkodniki glebowe można wyeliminować także preparatem Mospilan 20 SP (acetamiprid) poprzez dokładny oprysku roślin z dużą ilością cieczy roboczej. Doświadczenia przeprowadzone przez Doradcę Jagodowego z preparatem Verimark 200 SC (cyjanotraniliprol) przez fertygację wykazały skuteczność środka w zwalczaniu opuchlaków.

Verimark 200 SC - berry tech 2022

Po skoszeniu liści należy wykonać zabieg przeciwko przędziorkom. W uprawie truskawki polecano do tego celu środki Kanemite 150 SC (acekwinocyl) i Milbeknock 10 EC (milbemektyna), które pozwalają na zlikwidowanie populacji schodzącej do zimowania.

Zespół Doradcy Jagodowego zaleca koszenie liści po zbiorach. Wyjątek stanowią plantacje założone w danym roku z sadzonek typu frigo A++. – Warto trwale usunąć masę liściową, bez zostawienia ogonków i blaszek liściowych w międzyrzędziach. Występujące na nich choroby i szkodniki pojawią się później na młodych liściach – doradzał Albert Zwierzyński (Doradca Jagodowy). Rozłogi także powinny być likwidowane, ponieważ roztocza często rozwijają się na młodej masie liściowej.

Przez cały okres po zbiorach należy regularnie prowadzić lustrację plantacji także pod kontem chorób,  ponieważ objawy antraknozy i szarej pleśni mogą być widoczne na liściach i koronie.

W przypadku bardzo dużego nagromadzenia szkodników i chorób na danym stanowisku warto rozważyć likwidację uprawy.  Więcej w artykule: „Kompleksowe działania przed założeniem plantacji truskawki”.

Naturalny herbicyd

Jak informował przedstawiciel firmy Belchim środek  Beloukha 680 EC (kwas nonanowy) to jedyny zarejestrowany naturalny herbicyd bez pozostałości. Zawiera wyciągi z nasion rzepaku lub słonecznika. Zarejestrowany jest m.in. do likwidacji rozłogów w uprawach gruntowych. Jest to preparat kontaktowy, który niszczy zielone, nadziemne części roślin. Można zwalczać nim także chwasty w międzyrzędziach. Oprysk należy wykonywać  z użyciem osłon. Preparat najlepiej stosować w wyższej temperaturze, w czasie słonecznej pogody. Działa bardzo szybko – pierwsze efekty widać po 2 godzinach. Zalecane stężenie cieczy roboczej wynosi 8-10%.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skuteczne sposoby na mączniaka prawdziwego w truskawce

Przeprowadzone w bieżącym tygodniu lustracje plantacji wykazały dużą presję mączniaka prawdziwego truskawki. Choroby tej nie należy bagatelizować w tak newralgicznym okresie, jakim jest faza inicjacji pąków kwiatowych, decydująca o przyszłorocznym potencjale plonotwórczym.

Florensis_Dianthus
HortiAdNet