PODosłonami.pl

Hazera 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Targi IPM Essen 2021 – przygotowania oraz rezygnacje

Zbliża się powoli termin prestiżowych międzynarodowych targów IPM Essen 2021, które planowane są na 26-29 stycznia. Internationale Pflanzen Messe, organizowane w Niemczech od 37 lat, zyskało opinię najważniejszego tego typu wydarzenia w branży roślin ozdobnych. W komunikacie z 10 września br. organizatorzy targów – Messe Essen GmbH – informują, że do tej pory 907 wystawców potwierdziło swój udział w IPM Essen 2021 i zapewniają, że na terenie targów zapewniony zostanie odpowiedni reżim sanitarny zapobiegający rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. Jednocześnie przyznają, że część firm-bywalców skasowało swoje uczestnictwo w nadchodzącej edycji IPM ze względu na COVID-19. W tej grupie znajduje się kilkanaście renomowanych przedsiębiorstw hodowlano-nasiennych i dystrybucyjnych (producentów materiałów wyjściowych), które ostatnio wydały wspólne oświadczenie o swojej nieobecności na targach w Essen w 2021 r.

Targi IPM Essen 2021 planowane są na 26-29 stycznia (tu: migawka z jednej z dotychczasowych edycji tego tłumnie odwiedzanego wydarzenia), fot. A. Cecot

Targi IPM Essen 2021 planowane są na 26-29 stycznia (tu: migawka z jednej z dotychczasowych edycji tego tłumnie odwiedzanego wydarzenia), fot. A. Cecot

IPM Essen 2021 – organizacja zgodnie z przepisami koronawirusowymi

Targi w Essen, organizowane od 1983 r. to międzynarodowa impreza wystawiennicza, która skupia wszystkie działy branży roślin ozdobnych, gromadzi najszersze spektrum wystawców tego sektora oraz cieszy się dużą popularnością zwiedzających z całego świata.

IPM Essen 2020 odwiedziło ponad 54 000 osób z przeszło 100 krajów; ofertę przedstawiło 1538 wystawców z 45 państw. Tegoroczna odsłona tych targów, która odbyła się pod koniec stycznia, okazała się zarazem ostatnim masowym międzynarodowym spotkaniem profesjonalnej branży roślin ozdobnych zorganizowanym w br.

Epidemia koronawirusa, która „przeniosła” targowe, wystawowe i konferencyjne życie do sieci – powstały edycje imprez w wersjach Digital czy Online (bądź zmieniła charakter wydarzeń na „hybrydowe”), wywołała zarazem pytanie, kiedy wrócą „normalne” targi. Okazało się bowiem, że odwołane zimą oraz wiosną br. imprezy, które przełożono na jesień 2020 r. – jak np. Myplant & Garden w Mediolanie czy GreenTech w Amsterdamie – nie odbędą się w tym roku w wersji stacjonarnej.

Messe Essen GmbH planuje jednak przełamać ten impas, mając (we wrześniu br.) potwierdzenie udziału w targach IPM Essen 2021 od 907 wystawców. Obowiązywać ich jednak mają, podobnie jak zwiedzających, przepisy wynikające z rozporządzenia Nadrenii Północnej-Westfalii (landu, w którym leży Essen) w sprawie ochrony przed koronawirusem, tzw. CoronaSchVO.  Regulacje te dotyczą m.in. warunków organizowania targów i kongresów w okresie pandemii COVID-19 (§ 2b dokumentu) i określają szczegóły na temat ochrony przed infekcją. Messe Essen opracowało więc Hygiene Concept – przewodnik  dla wystawców (ale także zwiedzających i obsługi) ze szczegółami co do zasad urządzania stoisk, przestrzegania higieny podczas targów, poruszania się po kompleksie wystawienniczym itd.

Jak dziś wynika z tego dokumentu, niezbędne będzie przestrzeganie podczas IPM Essen 2021 typowych zasad zapobiegania infekcji koronawirusowej (odstępy między ludźmi min. 1,5 m; maseczki; zasłony, dezynfekcja, rejestracja…), które nie wydają się łatwe do wdrożenia i 100-procentowego egzekwowania w przypadku dużej i międzynarodowej imprezy targowej.

Oświadczenie 19 firm – rezygnacja z IPM Essen 2021  

„W świetle ostatnich wydarzeń dotyczących epidemii COVID-19 – biorąc pod uwagę ryzyko, na jakie narażalibyśmy naszych klientów i pracowników, a także w poczuciu odpowiedzialności, która każe nam współuczestniczyć w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa – zdecydowaliśmy się nie brać udziału w IPM Essen 2021. ”

Oświadczenie o tej treści dotyczy stanowiska następujących firm (które dotychczas regularnie uczestniczyły w targach w Essen):

ABZ Seeds BV

Beekenkamp Plants B.V.

Danziger

DeCock Plants

Dümmen Orange The Netherlands B.V.

Evanthia Seeds & Plants

Florensis

Gediflora

HilverdaFlorist

MNP flowers / Suntory Flowers

van der Haak Handelskwekerij

PanAmerican Seed

Renner Print

Sakata Ornamentals

Schneider Youngplants

Schoneveld Breeding

Sentier Az. Agr. s.s.

Syngenta Flowers

Westhoff

   W uzasadnieniu tej trudnej, ale – jak się wyrażono – koniecznej decyzji, napisano m.in.: „Na razie branża roślin ozdobnych dość skutecznie obroniła się przed skutkami pandemii. Osiągnięto to dzięki różnorakiej współpracy w obrębie tego sektora. Dlatego naszym dodatkowym wnioskiem z tego okresu jest, by przyczyniać się do eliminacji wirusa, zamiast uczestniczyć w międzynarodowych targach, które zwiększają ryzyko rozprzestrzeniania zakażenia. Mając nadzieję na lepsze czasy, czekamy na możliwość ponownego uczestniczenia w IPM Essen – w 2022 r.”

     

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

TSW 2021
HortiAdNet