Wyzwania dla plantatorów związane ze sprzedażą truskawek

PODosłonami.pl

De Ruiter_TATEMARU MUCHO

Wyzwania dla plantatorów truskawki

W porównaniu do poprzedniego sezonu truskawki cena hurtowa owoce spadła o minimum 30%. Równocześnie koszty produkcji znacznie wzrosły. Co zrobić aby uprawa truskawek była ekonomicznie opłacalna? Na ten temat wypowiadali się uczestnicy webinaru z 20 maja zorganizowanego przez firmę Doradca Jagodowy (dr hab. Zbigniew Jarosz, Albert Zwierzyński). Mówiono także na temat problemów agrotechnicznych występujących obecnie na plantacjach.

Czytaj dalej...

fot. Pixabay

Sprzedaż na rynku hurtowym

Plantatorzy stają przed wielkim wyzwaniem związanym z utrzymaniem rentowności gospodarstwa.– Jak pokazują badania statystyczne ludzie oszczędzają przede wszystkim na jedzeniu – informował Albert Zwierzyński. Konsument zainteresowany jest praktycznie tylko ceną truskawek a nie odmianą, czy terminem zbioru. Zapomina o właściwościach prozdrowotnych tych owoców. Z punktu widzenia producenta, w porównaniu do poprzedniego sezonu, koszty produkcji bardzo wzrosły, natomiast ceny sprzedaży znacząco spadły. Na spadek cen ma wpływ wiele czynników m.in. duża konkurencja z importu.

Największe zyski ze sprzedaży truskawki (i nie tylko) czerpią pośrednicy. Jak podkreśli uczestnicy webinarium do negocjacji ceny za towar plantator musi mieć konkretne argumenty. Na rynku lokalnym bardzo ważne jest budowanie wizerunku i marki gospodarstwa opartej o wysoką jakość owoców. Coraz bardziej popularna jest sprzedaż bezpośrednia truskawek w gospodarstwach. W tym przypadku spadek cen nie jest tak drastyczny i szybki, jak to odbywa się przy sprzedaży przez pośrednika.

Bardzo ważne są kompleksowe działania marketingowe (m.in. stworzenie logo, opakowanie, media społecznościowe), wyjście z promocją do klienta. Temu zagadnieniu poświęcony był jeden z bloków tematycznych w trakcie Kongresu Jagodowego 2022. – Nie wszyscy plantatorzy mają czas i pomysł na marketing. Warto założyć grupę producencką i podzielić się zadaniami – doradzał A. Zwierzyński.

Marketing „truskawkowy” w naszym kraju jest coraz lepszy. Ogólnie należy zachęcać do jedzenia polskich truskawek i budować świadomość konsumentów. Z wielu różnych źródeł można uzyskać informacje o właściwościach prozdrowotnych truskawek, porady żywieniowe, itp. Przykładem jest ogólnokrajowa kampania „Czas na polskie superowoce” mająca na celu promocję polskich owoców. Udzielane są w niej wskazówki m.in. jak rozróżnić truskawki krajowe od zagranicznych („Szypułka prawdę Ci powie”). Konsumenci uświadamiani są ile plantator musi włożyć pracy, żeby wyprodukować dobrej jakości owoce.

Problemy w uprawach truskawki

Obecnie w uprawach truskawki są bardzo duże problemy z opuchlakami. Na plantacjach truskawki pojawiły się kwieciaki, które w rejonie Czerwińska nad Wisłą odnotowano także w uprawach tunelowych malin. Na roślinach często żerują przędziorki.

Problemem są choroby odglebowe. W rejonie grójeckim coraz częściej występuje zgnilizna korony i korzeni truskawki (sprawca  Pestalotiopsis clavispora) – na przekroju podłużnym korony widoczna jest pomarańczowo-brązowa zgnilizna, rośliny pozbawione są korzeni włośnikowych, liście zmieniają zabarwienie. Objawy na roślinach truskawki bardzo podobne są do fytoftorozy, wywoływanej przez Phytophthora cactorum.

W  drugiej połowie grudnia poprzedniego roku na niektórych plantacjach doszło do przemrożeń roślin. Uszkodzenia spowodowane mrozem widać dopiero teraz a nie po rozpoczęciu wegetacji. Rośliny są osłabione, słabo kwitną, zawiązuję nieliczne, drobne owoce.  W tym roku największe przymrozki wystąpiły w rejonie Kaszub, gdzie temperatura miejscami spadała do -7⁰C. Rośliny zostały uszkodzone pomimo okrycia ich agrowłókniną o grubości P23.  – Po tak silnym stresie należy zastosować preparaty zawierające kwasy humusowe, które wzmocnią rozwój systemu korzeniowego. Potem warto aplikować dolistnie stymulatory – mówił dr hab. Zbigniew Jarosz.

Z powodu braku opadów panuje susza. Przez silny wiatr nawet truskawki pod tunelami są zakurzone.

Przez cały sezon należy dbać o system nawadniający – emitery powinny znajdować się jak najbliżej roślin, taśmy ułożone pod materiałami (folia czarna, agrowłóknina) okrywającymi glebę . W przypadku upraw w systemie dwurzędowym rekomendowano rozciągnięcie dwóch linii kroplujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowy pomidor malinowy – pokaz uprawy w Dołędze

W gospodarstwie szklarniowym państwa Artura i Kingi Mierzów w Dołędze w Małopolsce 2 czerwca 2022 odbyło się spotkanie zorganizowane przez przedstawicieli marki De Ruiter, należącej do koncernu Bayer Crop Sciences. W szklarniach gospodarstwa AK Mierzwa [...]

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet