Uprawa w wełnie mineralnej i optymalne nawadnianie - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Uprawa w wełnie mineralnej i optymalne nawadnianie

Na te tematy wiele mówiono 20 listopada w Jachrance podczas konferencji zorganizowanej przez firmę Cultilene. Uczestnikami byli współpracujący z firmą dystrybutorzy i doradcy z Polski oraz państw Europy środkowej i wschodniej. W gronie wykładowców przeważali goście z zachodniej Europy, reprezentujący firmy Culltilene, Brinkman oraz GreenQ, polską stronę reprezentował m.in. dr Piotr Chohura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Czytaj dalej...

Głównym tematem konferencji, omówionym przez przedstawicieli firmy Cultilene, były sposoby dokładnego planowania uprawy z dobraniem optymalnej ilości podłoża na roślinę i z uwzględnieniem wydajności instalacji nawadniającej (wydatku kroplowników). Wiele uwagi poświęcono także ustalaniu optymalnych dawek pożywki dostosowanych do objętości podłoża przypadającego na roślinę – wyliczenia te ułatwić mogą komputerowe programy jakimi dysponuje firma, a w ocenie wyliczeń – czyli w lepszej kontroli programu fertygacji – pomocny może być współczynnik Dose Size Factor (dawka nawodnieniowa podzielona przez objętość podłoża na roślinę), którego optymalny zakres – od 20 do 30 – opracowany został przez specjalistów z firmy Cultilene na podstawie wielokrotnych pomiarów. Omówiono także sposoby kontroli wilgotności mat uprawowych – za pomocą ręcznych mierników oraz z wykorzystaniem mat wagowych (mierzących również ilość przelewu). Kolejnym z tematów poruszanych w Jachrance było rozmieszczenie nacięć drenażowych w folii na macie uprawowej oraz rozwój metod kontrolowania wilgotności mat, wielkości przelewu, EC i PH – od najprostszych ręcznych pomiarów do obecnych czułych i dokładnych tac wagowych, połączonych z komputerem klimatycznym i dostarczających na bieżąco danych nt. parametrów maty (to ostatnie zagadnienie omówił przedstawiciel firmy Brinkman, dostarczającej m.in. urządzenia do kontroli nawadniania w uprawach szklarniowych).

Na temat „zielonej matematyki” mówił również doradca z firmy GreenQ z Holandii – Peter Klapwijk. Prowadzona przez niego firma doradcza posługuje się programem „Green Scheduler” ułatwiającym dokładne programowanie całego procesu uprawy, a także przewidywanie plonowania. Przedstawił on także najnowsze tendencje w rozwoju upraw szklarniowych (m.in. produkcja z doświetlaniem asymilacyjnym, aktualne zalecenia dotyczące dokarmiania dwutlenkiem węgla (czyt. także artykuł Andree Kohl’a z Green Q w czasopiśmie Pod Osłonami – nr 2/2012, uprawa z ograniczonym zużyciem energii itp. ).

Podczas spotkania przedstawiono także historię i zakres działalności koncernu Saint-Gobain, do którego należy firma Cultilene. A jak informowano jest to długa historia – rozpoczęła się w XVII wieku od dostarczenia szkła i luster do pałacu Ludwika XIV. Również obecnie koncern Saint-Gobain oferujący różne materiały i nowoczesne rozwiązania wykorzystywane w budownictwie (m.in. gips, ceramika, tekstylia, a także oświetlenie diodowe – LED), specjalizuje się m.in. w produkcji specjalnego szkła – m.in. wykorzystywanego do produkcji paneli fotowoltaicznych, szyb samochodowych (a nawet szyb używanych w budowie statków kosmicznych), samoczyszczącego, a także szkła rozpraszającego światło – w 2010 r. firma Cultilene rozpoczęła poszerzyła swoją ofertę dla ogrodnictwa o szkło rozpraszające. Nowym produktem dla ogrodnictwa jest także wełna szklana od uprawy roślin, produkowana w nowej technologii, dzięki czemu znacznie łatwiej i dokładniej można sterować wilgotnością mat uprawowych niż w przypadku wełny mineralnej oraz wełny szklanej używanej przed laty.

Jak przekazano koncern stawia na nowoczesność – pod względem rozwiązań innowacyjnych jest liderem na w Europie (1. Lub 2 miejsce) i na świecie, do 2011 roku opatentowała prawie 400 rozwiązań. Podkreślano także zrównoważony kierunek rozwiązań – ważnym obszarem działania jest wprowadzanie technologii umożliwiających ograniczenie zużycia energii. W zrównoważony kierunek działania firmy wpisuje się także współpraca z firmą Eco Friend, mająca na celu ułatwienie zagospodarowani i reutylizacji maty wełny mineralnej po zakończonej uprawie.

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet