Papryka w radomskich tunelach - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Papryka w radomskich tunelach

Radomski region znany jest z uprawy papryki w nieogrzewanych tunelach foliowych. Występujące w ostatnich latach zjawiska pogodowe sprawiają, że tamtejsi producenci z obawą patrzą w przyszłość. Koszty produkcji i zagrożenia rosną, a ceny nie. Trudno jednak o jakąś alternatywę dla ich małych, ale wyspecjalizowanych gospodarstw.

Czytaj dalej...

Odbudowa

Zdzisław Pająk (fot. 1), który prowadzi gospodarstwo wspólnie z synem Mariuszem, obecnie uprawia paprykę na powierzchni około 1 ha. Poprzedni sezon nie był korzystny dla gospodarstw położonych we Wrzeszczowie. Większość konstrukcji, w tym nowe tunele o konstrukcji stalowej, została zniszczona przez sierpniowe nawałnice. – W ostatnich latach zainwestowaliśmy w konstrukcje stalowe. Część takich tuneli w ubiegłym roku użytkowana była 3. rok, a niektóre dopiero pierwszy sezon – wszystko zostało zniszczone – powiedział pan Zdzisław. Pomimo tego, część plonu udało się zebrać, a dojrzewaniu papryki sprzyjała długa i ciepła jesień w minionym roku. Konieczna była jednak odbudowa tuneli. Gospodarz nie zdecydował się na pełną odbudowę konstrukcji stalowych, ale wykorzystał część elementów, jakie udało się odzyskać. Nowe tunele (tradycyjny wymiar to 7,8 x 30 m) oparto na słupach betonowych, połączonych kątownikami, do których przytwierdzono pałąki wykonane z rur odzyskanych ze zniszczonych konstrukcji (fot. 2). W taki sposób powstało 10 nowych tuneli. Tradycyjne konstrukcje wykonane z żerdzi sosnowych udało się częściowo wyremontować (fot. 3), niektóre trzeba było stawiać od nowa. Nowe konstrukcje przykryto folią Luminance z firmy Haygrove. Folia ta ma właściwości rozpraszania światła, co ogranicza ryzyko poparzeń owoców i w niewielkim stopniu obniża temperaturę w tunelu latem (w porównaniu z tradycyjnymi foliami). Z obserwacji Z. Pająka wynika, że jest też dosyć trwała i można ją użytkować co najmniej przez 3 kolejne sezony.

W odbudowie gospodarstwa pomogło wsparcie rządowe w postaci refundacji kosztów przywrócenia potencjału rolnego. Producenci mogli uzyskać refundację do 90% nakładów na inwestycje związane z odnową gospodarstwa (w odniesieniu do wartości poniesionych strat). Pozwoliło to kupić specjalistyczny ciągnik New Holland TD4040 z ładowaczem czołowym.

Kilka słów o uprawie

W tym roku paprykę sadzono w tunelach od 10 kwietnia. Siewki były zamawiane w Grupie Producentów Rozsad Krasoń, a dalsza produkcja rozsady odbywała się już w gospodarstwie. Rośliny sadzi się w pojedynczych rzędach, w rozstawie 80 cm x 40 cm (na jeden tunel przypada około 750 roślin)…pełna treść artykułu zoatała opublikowana w czasopiśmie „Pod Osłonami” 2/2012

Targi Macfrut 2024

Bardzo udane targi Macfrut 2024

…tak można podsumować kolejną edycję targów branży owocowo-warzywnej, która odbyła się 8-10 maja br. we włoskim Rimini w halach targowych Rimini Expo Centre. Tegoroczne wydarzenie o międzynarodowej randze, po raz kolejny spotkało się z [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet