Zwalczanie przędziorków w uprawach warzyw i roślin ozdobnych 

PODosłonami.pl

Bezpieczne i skuteczne zwalczanie przędziorków w integrowanej ochronie roślin

Integrowana ochrona roślin obowiązuje wszystkich profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin od 1 stycznia 2014 r. Podstawową zasadą tej metody ochrony roślin jest stosowanie środków w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. Zastosowany środek ochrony roślin powinien działać skutecznie na szkodnika, a jednocześnie być bezpieczny dla rośliny uprawnej i organizmów pożytecznych. Wszystkie te warunki spełnia preparat Floramite 240 SC stosowany zgodnie z zapisami w etykiecie środka.

Czytaj dalej...

Tetranychus urticae - Przędziorek chmielowiec

Preparat Floramite 240 SC znajduje się na polskim rynku od 2012 r. Jest to środek przędziorkobójczy w formie koncentratu zawiesiny do sporządzania roztworu wodnego. Zawiera substancję czynną bifenazat (240 g w 1 litrze środka), który należy do grupy karbazynianów, o nie do końca ustalonym mechanizmie działania na owady. Prawdopodobnie jest to bloker kanału chlorowego, w którym znajdują się  receptory kwasu gamma aminomasłowego (GABA) – neuroprzekaźnika pełniącego ważną funkcję w układzie nerwowym owadów. Obecnie na polskim rynku nie ma innych substancji czynnych  o takim samym mechanizmie działania, jak bifenazat. Dzięki temu Floramite 240 SC można stosować przemiennie z akarycydami należącymi do innych grup chemicznych, do których należą m.in. Sanmite 20 WP (pirydaben) oraz preparaty zawierające fenazachin lub fenpiroksymat. Zapobiega to uodparnianiu się szkodników na środki chemiczne.

Floramite 240 SC działa na przędziorki kontaktowo, natomiast na roślinie pozostaje na powierzchni, stąd o wysokiej skuteczności środka decyduje dokładne pokrycie rośliny cieczą użytkową. W celu osiągnięcia maksymalnej skuteczności zaleca się stosowanie wysokociśnieniowego opryskiwacza i dodanie do wody zwilżacza z grupy polimerów silikonowych, np. Silwet Gold w stężeniu 0,015%.

Preparat Floramite 240 SC zwalcza stadia ruchome przędziorków, czyli larwy
i osobniki dorosłe oraz ogranicza rozwój jaj. W przypadku stosowania samego preparatu Floramite 240 SC  przy bardzo dużej presji ze strony przędziorków możliwe jest wykonanie bloku 2 zabiegów w odstępie maksymalnie 7 dni. Uzyskując bardzo dobre wyniszczenie przędziorka oraz minimalizując jednocześnie ryzyko powstania odporności szkodników na substancję aktywną. W praktyce, przy rozwiniętej populacji przędziorków innym rozwiązaniem może być przygotowanie mieszaniny w zbiorniku opryskiwacza, dodając do preparatu Floramite 240 SC (0,04%) środek wykazujący właściwości jajobójcze. W ten sposób ograniczamy liczbę zabiegów do jednego kiedy wszystkie stadia rozwojowe szkodnika występują w znacznej liczebności.

W Polsce preparat Floramite 240 SC zarejestrowany jest do zwalczania przędziorka chmielowca w uprawach róż, chryzantem oraz ogórków pod osłonami. W innych krajach ma znacznie szersze zastosowanie. Poza przędziorkiem chmielowcem polecany jest do zwalczania między innymi przędziorka owocowca, przędziorka cytrusowca, przędziorka Lewisa, przędziorka sosnowca w uprawach roślin ozdobnych (pod osłonami i w szkółkach ) i na plantacjach truskawek oraz warzyw (m.in. oberżyny, cukinii, ogórka, pomidora w uprawach polowych i pod osłonami). Preparat Floramite 240 SC nie zwalcza innych roztoczy roślinożernych – takich jak różnopazurkowce i szpeciele – co zostało również potwierdzone w naszych doświadczeniach.

Karencja dla preparatu Floramite 240 SC w uprawie ogórków wynosi zaledwie 1 dzień, dzięki temu że substancja aktywna w owocach pozostaje bardzo krótko (na najniższym dopuszczalnym poziomie). W przypadku innych gatunków okres ten jest dłuższy – np. dla pomidora szklarniowego karencja wynosi 3 dni, a dla truskawki – 7 dni. Różnice te wynikają z tempa wzrostu owoców i przyrostu masy miąższu w czasie, tzn. im szybciej rosną owoce tym szybciej następuje rozkład substancji czynnej.

Floramite 240 SC stosuje się w stężeniu 0,04% przy zużyciu 1000-1500 l wody na 1 ha uprawy. Wyniki badań prowadzonych w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w 2004 r. wskazały, że jest ono optymalne. Zarówno niższe (0,03%), jak i wyższe stężenie (0,05%) środka Floramite 240 SC nie zmniejszało ani nie poprawiało w istotny sposób jego skuteczności w zwalczaniu przędziorka chmielowca na róży szklarniowej i chryzantemie ogrodowej. Ze względu na zapobieganie uodpornianiu się przędziorka chmielowca na bifenazat, w ciągu sezonu można wykonać najwyżej dwa opryskiwania roślin samodzielnie preparatem Floramite 240 SC, w odstępie nie krótszym niż 7 dni (tabela).

Wyniki doświadczenia nad zwalczaniem form ruchomych przędziorka chmielowca na róży szklarniowej i chryzantemie ogrodowej preparatem Floramite 240 SC, w stężeniu 0,04% –  Skierniewice 2004 r.

Liczba form ruchomych/liść Skuteczność preparatu w %
7 dni po I zabiegu 7 dni po II zabiegu 14 dni po II zabiegu 21 dni po II zabiegu 28 dni po II zabiegu
Róża szklarniowa
5,4 – 2 zabiegi5,4 – 1 zabieg9,4 – 2 zabiegi 92,995,281,1 98,096,592,0 98,572,098,8 99,60,099,1 100,00,084,3
Chryzantema ogrodowa
2,4 – 2 zabiegi3,3 – 2 zabiegi 76,753,7 92,689,4 98,497,9 97,397,6 99,899,6

 

Floramite 240 SC działa w szerokim spektrum pH, bez istotnych wahań skuteczności, i w trakcie zabiegu nie wymaga stosowania dodatków poprawiających jakość wody. Jednak, jeśli jest taka możliwość warto monitorować jakość wody stosowanej do opryskiwania. Podobnie jak w przypadku większości insektycydów (i nie tylko) optymalne pH wody wynosi od 5 do 7.

Preparat ten należy stosować przy niskiej liczebności przędziorka, nie przekraczając progu szkodliwości, który dla róży wynosi 5 form ruchomych/liść złożony, a dla chryzantemy ogrodowej 2 formy ruchome/liść. Wówczas wysoki efekt następczego działania środka utrzymuje się co najmniej przez 4 tygodnie (tabela).

Floramite 240 SC jest bardzo bezpieczny dla roślin ozdobnych uprawianych
w szklarniach. Zastosowany w podwójnym stężeniu (0,08%) nie powodował żadnych objawów fitotoksyczności na liściach i kwiatach 8 odmian róż (‘Eltoro’, ‘Lizzi, ‘Friesia’, ‘Respect’, ‘Royal Class’, ‘Pretty Belinda’, ‘Amsterdam’ i ‘Baccara’) oraz na 8 odmianach chryzantemy ogrodowej (‘Esperanto’, ‘Energy Time’, ‘Dream Time Yellow’, ‘Mega Time Rose’, ‘Mega Time White’, ‘Swing Time Red’, ‘Machismo Time’ i ‘Solar Time’). Niezależnie od tego, przed zastosowaniem preparatu Floramite 240 SC na dużej powierzchni oraz nowych odmianach wskazane jest wykonanie próbnego zabiegu i obserwacja rośliny chronionej przez 7 dni po zabiegu.

Floramite 240 SC przędziorkobójczy

Aplikowanie Floramite 240 SC w uprawie róż

Floramite 240 SC charakteryzuje niska szkodliwość dla organizmów pożytecznych, może być więc stosowany w programach integrowanej ochrony roślin. Jest bezpieczny dla jaj, larw i postaci dorosłych większości roztoczy drapieżnych z rodziny dobroczynkowatych (Phytoseiidae) –  dobroczynka wciornastkowatego (Amblyseius = Neoseiulus cucumeris), Amblyseius = Typhlodromips swirskii, dobroczynka kalifornijskiego (Ambylyseius = Neoseilus californicus) i Ambylydromalus = Typhlodromalus limonicus –  na które albo nie ma ujemnego wpływu lub ogranicza ich liczebność najwyżej o 25%.  W związku z tym może być bezpiecznie stosowany podczas ich introdukcji. Floramite 240 SC jest natomiast niebezpieczny dla osobników dorosłych dobroczynka  szklarniowego (Phytoseiulus persimilis), którego liczebność może zmniejszać w granicach 50-75%, stąd introdukcję tego roztocza należy prowadzić nie wcześniej niż po tygodniu od zabiegu tym środkiem. Preparat jest całkowicie bezpieczny dla owadów pasożytniczych i drapieżnych stosowanych w biologicznej ochronie upraw szklarniowych. Nie ma żadnego ujemnego wpływu na pasożytnicze błonkówki – ośca mączlikowego (Eretmocerus eremicus), drapieżne pluskwiaki – dziubałeczka wielożernego (Orius laevigatus), czy larwy złotooka pospolitego i wiele innych. Jest również całkowicie bezpieczny w stosunku do nicieni entomopatogenicznych, np. Steinernema feltiae.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet