Daisy Days – zakwitło centrum Pszczyny, czyli roślinne atrakcje majowego weekendu

PODosłonami.pl

Daisy Days – zakwitło centrum Pszczyny

W weekend – od 18 do 20 maja 2018 r. – pszczyński rynek zdobiły Ogrody Daisy. Ta, zorganizowana po raz szósty wystawa ogrodów pokazowych była najbardziej spektakularnym elementem 7. edycji imprezy pod nazwą Daisy Days, poświęconej pamięci Księżnej Daisy, czyli Marii Teresie Oliwii Cornwallis-West z władającego kiedyś Pszczyną rodu Hochbergów von Pless. Zabytkowe centrum miasta „zakwitło” i zazieleniło się na 3 majowe dni dzięki ekspozycjom członków Związku Szkółkarzy Polskich.

Czytaj dalej...
Pokazowe ogrody na rynku w Pszczynie były centralną atrakcją Dni Daisy (Daisy Days), fot. A. Cecot

Pokazowe ogrody na rynku w Pszczynie były centralną atrakcją Dni Daisy (Daisy Days), fot. A. Cecot

Dwunastu ogrodowych ludzi

Ogrody stworzyło 12 szkółek z południa Polski (z województw śląskiego i małopolskiego), zrzeszonych w ZSzP. Całość zaprojektowała firma Brudek z Goczałkowic-Zdroju. Przeważały drzewa i krzewy ozdobne, wśród których wzrok przykuwały kwitnące azalie i różaneczniki (pokazane m.in. przez szkółki Pudełko, Pudełek, Tomszak), ale dużo było też bylin – obowiązkowych we współczesnych ogrodach i licznie zaprezentowane np. przez szkółkę Milczyńscy.

Na ekspozycji firmy Plantpol byliny współgrały z jednorocznymi roślinami balkonowo-rabatowymi, tworząc kolorowy dywan, w którym nie zabrakło żurawek i ozdobnych traw (w tym Pennisetum ‘Vertigo’). Zwracały szczególną uwagę między innymi: nowy uczep (Bidens) ‘Golden Empire’, pełnokwiatowe begonie z grupy Doble, okazale kwitnące,  pastelowe dalie z grupy Dalina.

Róże stanowiły główny akcent w ogrodzie przygotowanym przez szkółkę Bogdana Hajdrowskiego. Atrakcją były szczepione, pienne formy tych roślin – zwłaszcza okrywowej odmiany ‘Maja’ z grupy Babylon Eyes. Szkółkarz ten pokazał też modny trend ogrodowy – rośliny użytkowe, w tym karłowe pomidory, zestawione z ziołami.

Pokazowy ogród firmy Kapias wyróżniał się przejrzystością formy i nowoczesnością,  a zwieńczający całość ogród na dachu był jedną z atrakcji całej wystawy.

Dzieciom i młodzieży najbardziej przypadł do gustu ogród Szkółki Kostka, nazwany sensorycznym. Zwiedzający mogli tam spacerować po różnych, naturalnych nawierzchniach (np. z szyszek), a także bawić się wodą, kamieniami…

Pokazane rośliny – i wiele innych – można było zakupić na kiermaszu ogrodniczym.

Te i inne atrakcje zwabiły do rynku pszczyńskiego tysiące zwiedzających (także z Czech). Wysokiej frekwencji sprzyjała (poza zimnym piątkiem) pogoda, a także niehandlowa niedziela 21 maja, podczas której chętnie zagospodarowywano wolny czas na świeżym powietrzu.

Bogaty program Daisy Days

Daisy Days (Dni Daisy) to impreza organizowana od 2012 roku przez Urząd Miejski w Pszczynie, przy współpracy Pszczyńskiego Centrum Kultury oraz Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. Tegoroczna edycja DD była wydarzeniem partnerskim Unijnego Zielonego Tygodnia (EU GreenWeek), organizowanego przez Komisję Europejską. Daisy Days 2018 odbyły się pod patronatami: Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi, Burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola, Związku Szkółkarzy Polskich oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.



Ideą Dni Daisy jest połączenie pod jedną marką różnych form aktywności artystyczno-kulturalnych, które mają związek z działalnością i ulubionymi zajęciami Księżnej Daisy (mieszkającej na Zamku Pszczyńskim przez kilka lat pod koniec XIX w.), w tym ogrodnictwa.

W oficjalnym otwarciu Daisy Days 2018, które odbyło się w piątek 18 maja na rynku w Pszczynie, udział wzięli książę pszczyński Bolko VI von Hochberg (wnuk księżnej Daisy) z żoną księżną Lilli, która była jedną z osób przecinających sekatorem „wstęgę” na scenie zaaranżowanej wśród pokazowych ogrodów. Wstęga była – adekwatnie do okoliczności – wykonana ze splecionych pędów krzewów liściastych. W imieniu ZSzP wystąpił Mateusz Milczyński.

W pierwszym dniu imprezy szkółkarze – twórcy Ogrodów Daisy 2018 zorganizowali, po raz 2. z rzędu Śniadanie Biznesowe, na które zaprosili klientów, przedstawicieli mediów, urzędników.

ZSzP, we współpracy z Urzędem Miejskim w Pszczynie zorganizował też seminarium „Zielone Miasto”. Skierowane było przede wszystkim do osób mających wpływ na kształtowanie terenów zieleni publicznej w gminach, województwach, miastach, powiatach oraz innych jednostkach samorządowych i rządowych, zarządów dróg, osiedli, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co nas czeka już za dwa tygodnie na targach Macfrut 2024

Od 8 do 10 maja br. w dwóch halach wystawienniczych w Rimini Expo Centre zaprezentowane zostaną innowacje w zakresie uprawy roślin jagodowych, bezglebowych technik produkcji, ogrodnictwa i mechanizacji. To już stały element wystawy, która z [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet