Obiecujące, nowe odmiany róż - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Obiecujące, nowe odmiany róż

W poprzednim odcinku (artykuł ukazał się  w dwumiesięczniku „Pod osłonami”) opisałem 7 wprowadzonych na rynek w ostatnich latach odmian wielkokwiatowych, które wyróżniają się wśród nowości. Poniżej prezentuję – w kolejności alfabetycznej – kolejne odmiany róż z tej grupy.

Czytaj dalej...

Pitahaya (Kordes Roses, 2009)*. Budzi podziw – niespotykane u jakiejkolwiek innej odmiany – wypełnienie kwiatów płatkami, których nawet nie sposób policzyć! W efekcie pąk i kwiat mają specyficzną budowę (i kształt), odmienną niż u pozostałych odmian. Duże kwiaty są mianowicie bardziej płaskie. Rozwijają się bardzo powoli i są wyjątkowo trwałe (ok. 16 dni). Mają interesującą barwę – są rożowołososiowe, z wyraźnie zielonkawymi zewnętrznymi obrzeżeniami płatków (fot. 1). Pędy kwiatowe – na których jest niewiele kolców – należy ścinać, gdy pąki są bardziej rozwinięte niż w przypadku innych odmian. Osiągają one długość ok. 70 cm. Odmiana jest średnio plenna (120-170 pędów kwiatowych/m2**), godna polecenia głownie florystom, na szczególne okazje. Jej kwiaty, których produkcja jest ograniczona, osiągają dobrą cenę na giełdach.

Pitahaya – oryginalna kolorystyka kwiatów, które są zbudowane z wyjątkowo licznych płatków

Purple Power (Terra Nigra, 2009). Ma ładny, kształtny, wydłużony pąk, który powoli się rozwija w duży kwiat, o średnicy ok. 10-11 cm, dobrze wypełniony płatkami (ok. 40 sztuk). Osadzony jest na średnio długiej szypułce, pokrytej drobnymi kolcami („szczecinkami”), które są prawie niewidoczne. Na pędach, które osiągają długość 60-80 cm, widoczne są nieliczne, ale grube, jednakowej wielkości kolce. Liście są dość liczne, matowe. Barwa kwiatów (fot. 2) się zmienia, zależnie od warunków świetlnych (pory roku). Ciekawa jest jesienią, zimą i wczesną wiosną – w tym okresie przybiera odcień ciemnopurpurowy. Latem natomiast, gdy jest dużo światła, staje się mniej atrakcyjna – ma jaśniejszy odcień i szybko płowieje. Wadą tej odmiany jest wielka podatność na mączniaka prawdziwego, zwłaszcza w uprawie pod osłonami foliowymi. Plon kwiatów ciętych ma wynosić 180-250 szt./m2, a ich trwałość ma sięgać 17 dni.

Purple Power – ciekawa barwa kwiatów w okresach o gorszych warunkach świetlnych, duża wrażliwość roślin na mączniaka



Red Desire (Rosen Tantau, 2011). Ma piękne pąki i atrakcyjne, intensywnie czerwone kwiaty (fot. 3). Są one bardzo duże, o średnim stopniu wypełnienia płatkami. Jest to przyczyną dość szybkiego rozwijania się kwiatu, który mimo to długo zachowuje świeżość. Zewnętrzne płatki mają ciemniejsze obrzeżenie, co uznaje się za wadę. Kwiat osadzony jest na bardzo długiej szypułce, na której znajduje się dużo drobnych, długich, bardzo kłujących kolców. Również pędy kwiatowe – długie, 70-100-centymetrowe – są pokryte wyjątkowo licznymi, dużymi i grubymi kolcami, których jest najwięcej w dolnej części pędu. Mimo tych wad wiele osób po dłuższej obserwacji tej odmiany i dokładniejszym zapoznaniu się z nią zmienia zdanie o niej na pozytywne. Niższe początkowo ceny kwiatów Red Desire wzrosły więc i obecnie utrzymują się na wysokim poziomie późną jesienią i zimą – w tym okresie osiągają najwyższe notowania w grupie odmian czerwonych, lepsze nawet niż Red Naomi. Latem, podczas upalnych dni zmienia się to jednak. Godne zachwytu są bardzo duże, liczne, intensywnie błyszczące i dzięki temu dekoracyjne liście. Charakterystyczną cechą tej odmiany jest też kolor młodych, wyrastających na plantacji pędów, które są intensywnie brunatnobrązowe. Jest ona średnio plenna, co przy tak długich pędach należy uznać za walor.

Red Desire – intensywnie czerwone kwiaty, które mają wysokie notowania zwłaszcza późną jesienią i zimą

Red Knight (de Ruiter, 2011). Należy do najlepszych czerwono kwitnących odmian (fot. 4), jakie trafiły do produkcji w ostatnich 3 latach. Miała bardzo udaną premierę podczas międzynarodowych targów kwiaciarskich IFTF 2010 w Holandii. Została tam świetnie przyjęta dzięki prezentacji w pomysłowej, olbrzymiej kompozycji, która wywoływała zachwyt u zwiedzających. Obecnie cieszy się uznaniem producentów, a kwiaty zyskują wielu kupujących. Pąki kwiatowe są duże, szeroko stożkowate, a kwiaty – okazałe (o średnicy 9-10 cm), dobrze wypełnione płatkami (50-60 szt.) i trwałe (ok. 12-14 dni). Przeciętna długość pędów kwiatowych wynosi 60-90 cm. Są one mocnej budowy, grube, pokryte dużymi kolcami (których jest więcej w dolnej części pędu), obficie ulistnione. Liście są duże, o jednakowej wielkości na całej długości pędu. Młode pędy i liście są intensywnie brunatnobrązowe. Red Knight jest odmianą bardzo plenną (200-240 pędów kwiatowych/m2) i bardzo silnie rosnącą. Po zbiorze kwiatów szybko i licznie wytwarza nowe pędy.

Red Knight – jedna z najlepszych nowych czerwonych odmian róż, bardzo plenna

Rockfire (Olij, 2011). Odmiana o kwiatach barwy lilafioletowej, których płatki mają wyraźnie ciemniejsze obrzeżenie, co podnosi urok kwiatu (fot. 5). Dodatkowo płatki, których jest 30-35, w miarę rozwoju kwiatu podwijają się – tę cechę część kupujących ceni, a część uznaje za wadę. Kwiat jest przeciętnej wielkości (ma średnicę 6-8 cm), podobnie jak spiczasty, ładnie zbudowany pąk. Szypułka jest średniej długości, bez kolców. Prawie zupełnie są ich również pozbawione pędy kwiatowe (dł. 40- 80 cm). Liście są liczne i efektowne – z intensywnym połyskiem. Plon pędów kwiatowych jest wysoki (180-220
szt./m2), a ich trwałość po ścięciu dobra (10-14 dni).

Rockfire – interesująca budowa kwiatów i ich kolorystyka: płatki lila z ciemniejszym brzegiem

Sweet Dolomiti (Olij, 2011). Jest mutantem białej, dobrze znanej odmiany Dolomiti, wprowadzonej na rynek w 2008 r., którą wyróżnia bardzo duża plenność kwiatów, a przede wszystkim wyjątkowa zdrowotność roślin – zwłaszcza odporność na mączniaka prawdziwego. Sweet Dolomiti zachowuje te zalety, lecz ma inną barwę kwiatów, które są bladoróżowe i ich czysty odcień utrzymuje się do końca kwitnienia (fot. 6). Kwiat jest zbudowany z 40-45 płatków, które go dobrze wypełniają. Pędy kwiatowe o długości 50-90 cm są prawie bezkolcowe; z 1 m2 zbiera się ich 250-300 szt. Trwałość kwiatów ciętych wynosi 10-12 dni. Odmiana ta szybko powtarza kwitnienie po ścięciu pędów.

Sweet Dolomiti – zdrowa i plenna odmiana o jasnoróżowych kwiatach

Testarossa (Kordes Roses, 2010). Odmiana o ciemnoczerwonych kwiatach (fot. 7), która już zadomowiła się na giełdach. Jest chętnie kupowana przez cały rok i uzyskuje dobre ceny. Pąki kwiatowe są średnich rozmiarów, ładnie zbudowane – kształtne, spiczaste – i pięknie się rozwijają. Kwiaty – przeciętnej wielkości do dużych – składają się średnio z 44 płatków; rozwinięte pięknie się prezentują i długo zachowują trwałość (14 dni). Testarossa wyróżnia się silnym wzrostem. Pędy kwiatowe osiągają długość 70-80 cm, są obficie ulistnione (liście średniej wielkości, prawie jednakowej na całym pędzie) i pokryte bardzo licznymi – szczególnie latem – kolcami, które mają rożną wielkość. Plon pędów kwiatowych jest duży (160-210 szt./m2), zdecydowanie wyższy niż u odmiany ‚Grande Amore’, również hodowli firmy Kordes.

Testarossa – udana odmiana o ciemnoczerwonych kwiatach

* w nawiasie podano hodowcę i rok wprowadzenia odmiany na rynek
** roczny plon, wg danych firm hodowlanych, uzyskiwany w warunkach holenderskich
lub niemieckich

Uczestnicy sympozjum Flower Bulbs 2024 przed budynkiem Auli Kryształowej SGGW w Warszawie, gdzie toczyły się obrady (fot. Agencja City - Kamila Król)

Rośliny cebulowe i byliny – naukowo oraz praktycznie. Flower Bulbs 2024

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego gościła w dniach 14-19 kwietnia XIV Międzynarodowe Sympozjum nt. Cebul Kwiatowych i Bylin – „Flower Bulbs 2024”. Forum to, organizowane pod auspicjami Międzynarodowego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych (International Society for Horticultural Sciences [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet