Od trzydziestu lat - chryzantemy

PODosłonami.pl

Od trzydziestu lat – chryzantemy

Większość polskich firm organizujących jesienią chryzantemowe Dni Otwarte, urządza je co dwa lata. W gronie tych przedsiębiorstw znajduje się gospodarstwo Kazimierza Pychyńskiego, które w bieżącym roku – po przerwie w poprzednim – zaprosiło klientów do swojej siedziby w Strojcu k. Praszki. Spotkanie, które przypadało w 30-lecie tej rodzinnej firmy, odbyło się w dniach 8 i 9 października 2016 r. i zwabiło dużą grupę ogrodników. Zgodnie ze zwyczajem, zaprezentowano setki odmian chryzantem – przede wszystkim doniczkowych – pogrupowanych kolorystycznie, a także przekazano wiele ważnych informacji podczas seminarium, które towarzyszyło pokazom.

Czytaj dalej...

'Organza' to doniczkowa odmiana wielkokwiatowa o śnieżnobiałych kwiatostanach, fot. A. Cecot

Chryzantemy doniczkowe…

…są domeną Zakładu Ogrodniczego Produkcji Sadzonek Chryzantem Kazimierz Pychyński.

Drobnokwiatowe. W tym przypadku liczą się w naszym kraju przede wszystkim odmiany jesienne, czyli późniejsze, wybierane do produkcji na 1 XI. Jak podała współwłaścicielka firmy Danuta Wardencka, na czele niezmiennie plasuje się grupa Jasoda. Z nowszych odmian do grona hitów trafiły ‘Aduro Violet’ i ‘Moira Purple’ = ‚Morgana Purple’ (5-odmianowej grupie hodowca, firma Royal van Zanten nadał w ub.r. nazwę Moira, a następnie zmienił ją na Morgana).

Średniej wielkości kwiatostany. W firmie K. Pychyński króluje w tym segmencie grupa Mount, na czele z odmianą ‘Mount Gerlach’ (biała). W tym roku zademonstrowano m.in. nowości w obrębie „podgrupy” Mount Aubisque, jak np.  ‘Mount Aubisque Amber’ (złota z ciemniejszym środkiem). Wyróżniano też grupę Amour, z 3 kreacjami (biała, cytrynowożółta, kremowa).  Z igiełkowych wzrok przykuwała wprowadzona niedawno do asortymentu tego gospodarstwa odmiana ‘Brush Yellow’.

Wielkokwiatowe. Najważniejszymi nowościami były: odmiany ‘Organza’ o śnieżno białych kwiatostanach (w Polsce kreacja ta miała premierę rok temu)  i ‘Mingus Yellow’ (żółta, igiełkowa) oraz grupa Cosmo – zakład K. Pychyński  oferować będzie sadzonki trzech jej odmian, o podstawowych barwach kwiatostanów: ‘White’, ‘Yellow’, ‘Purple’.

Kwiaty cięte

Podobnie jak w innych krajowych firmach, które urządziły w tym lub ubiegłym roku chryzantemowe Dni Otwarte, także w Strojcu hitami były odmiany wielkokwiatowe hodowli przedsiębiorstwa Deliflor: ‘Magnum’ (biała) i  ‘Rossano Charlotte’. Do najbardziej interesujących należały też ‘Baltazar’  i ‘Chispa’ (igiełkowe) oraz ‘Quartz’ (zielona, o ładniejszym, intensywniejszym odcieniu tego koloru niż ‘Anastasia Green’). Danuta Wardencka wyróżniła ponadto odmianę ‘Paladov Sunny’, a także  podkreśliła, że do oferty firmy Pychyński dołączyły odmiany przedsiębiorstwa hodowlanego Dekker, w tym interesująca, bordowa ‘Luba’. Z kolei firmę Armada reprezentowały odmiany z grupy Elbrus.



Cięte w doniczkach i inne ciekawostki

Przedstawiono też bogatą kolekcję chryzantem wyprodukowanych w doniczkach, ale z użyciem odmian do uprawy na kwiaty cięte (rośliny regularnie traktowane regulatorami wzrostu). Oprócz najpopularniejszej w tego typu zastosowaniu grupy Anastasia, pokazano m.in. grupy Elbrus, Salma, Anabel, Radost, a nawet odmianę ‘Rossano Charlotte’.

Zaprezentowano też aranżacje, w których ww. odmiany (centralny punkt donicy) połączono z kreacjami drobnokwiatowymi, co dało niebanalny efekt.

Specjalnie przygotowane, z „wyprowadzonym” długim pędem doniczkowe okazy odmian z grupy Creamist (popularnej w uprawie na kwiaty cięte, na 1 pęd) stanowiły oryginalną dekorację sektora pokazów, w którym odbywały się wykłady. Równie ciekawie prezentowały się chryzantemowe „drzewka na  pniu”, wykonane z drobnokwiatowych odmian (z gr. Moira), a także kaskadowe okazy odmian z grupy Jasoda. Te ostatnie pochodziły z Gospodarstwa Ogrodniczego Mordel.

Porady – jak uprawiać chryzantemy?

Gościem specjalnym Dni Otwartych był wykładowca z Holandii Harold van Gennip, który przedstawił najważniejsze aspekty produkcji chryzantem, skupiając się na częstych problemach, jakie napotykają polscy ogrodnicy. Najwięcej uwagi poświęcił szkodnikom (z wciornastkami na czele) i chorobom (w tym wirusowi TSWV oraz rdzy białej).

Porad – podczas seminarium, a także w rozmowach bezpośrednich – niestrudzenie udzielał również specjalista z firmy K. Pychyński – Tomasz Soberka.

 

2 komentarze do Od trzydziestu lat – chryzantemy

  1. / Odpowiedź

    Krysiu ja również jestem Twoją fanką i bardzo Ci kibicuję. Jestem pod wrażeniem Twojej determinacji w dążeniu do założonych celów. Ja cały czas pracuję nad wyjściem ze swojej strefy komfortu, choć bariery są olbrzymie… Hehe… Twoje prelekcje są rewelacyjne, bardzo motywujące, dlatego czekam na kolejne

  2. / Odpowiedź

    Śliczne kwiatki ale ładniejsze są czerwone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stoisko firmy UPL, gdzie Michał Malicki doradzał na temat stosowania nowych produktów z oferty (fot. D. Łabanowska-Bury)

Biologiczna ochrona truskawki – zalecenia firm

Każdy sezon ochrony roślin jest inny, w każdym także następują zmiany dotyczące rejestracji środków. Tegoroczny sezon jest na pewno wcześniejszy niż poprzedni, dlatego też zabiegi chroniące przed chorobami i szkodnikami będą następowały wcześniej. Jakie możliwości [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet