Nowy ogórek do uprawy wczesnowiosennej od De Ruiter

PODosłonami.pl

Nowy ogórek do uprawy wczesnowiosennej od De Ruiter

Jesienią 2016 roku marka De Ruiter wprowadziła do sprzedaży nową odmianę ogórka szklarniowego w typie midi o nazwie Quintus F1.

Czytaj dalej...
Ogórek Quintus

Rośliny odmiany Quintus F1 - otwarty pokrój, silny pęd główny i system korzeniowy

Odmiana Quintus F1 była testowana w Polsce od 2013 roku. Jest odmianą przeznaczoną do nasadzeń wczesnowiosennych i może być sadzona już od połowy grudnia. Posiada wysoką tolerancję na niskie natężenie światła. Już w fazie hodowlanej wyróżniała się lepszym wigorem rozsady
w porównaniu do uprawianych w Polsce odmian komercyjnych. Rośliny odmiany Quintus F1 wytwarzają silny pęd główny z mocnym stożkiem wzrostu odpornym na zanikanie przy wysokiej wilgotności powietrza. Odmiana charakteryzuje się generatywnym wzrostem i otwartym pokrojem, wcześnie wchodzi w owocowanie i łatwo się prowadzi.

dr_banner_quintus_v02a_620x400px

Idealna długość i kształt owoców przez cały sezon

Odmiana Quintus F1 dobrze wiąże owoce, nawet w warunkach niskiego natężenia światła. Owoce dorastają szybko utrzymując pożądaną długość 18-24 cm i średnicę 4,6-4,9 cm. Owoce są twarde, dobrze się przechowują. Podczas całego cyklu uprawy rośliny łatwo się regenerują. Ciemny kolor skórki oraz silne żebrowanie owocu przy dodatkowej mniejszej tendencji do przerastania na długość, która występuje u większości odmian rynkowych w tym segmencie ogórka, na pewno jest dodatkowym atutem, który przemawia za wyborem odmiany Quintus F1 do uprawy we wczesnych nasadzeniach. Nadaje się do uprawy w systemie na parasol  jak i głównego pędu.

Aktualnie prowadzone są też doświadczenia z uprawą na cykl jesienny, dotychczasowe wyniki są bardzo dobre. Odmiana na tle odmian komercyjnych wyróżniła się wczesnością wejścia w owocowanie, plonowaniem jak i jakością owoców.

Wykorzystaj potencjał nowej odmiany – zalecenia uprawowe.

Z uwagi iż Quintus F1 to odmiana o cechach generatywnych należy zwrócić uwagę na jej odpowiednie prowadzenie i nawożenie:

– przy najwcześniejszych nasadzeniach w połowie grudnia zaleca się usunięcie do 9 zawiązków owoców, przy nasadzeniach styczniowych i poźniejszych 7-9 zawiązków. Usunięcie pierwszych zawiązków wpłynie na lepszy start rośliny, lepsze rozbudowanie systemu korzeniowego, zbudowanie mocnego pędu głównego oraz zbudowanie większej powierzchni liści, co przyczyni się do wytworzenia większej ilości asymilatów (zwłaszcza przy niskim natężeniu światła). Takie poprowadzenie młodej rośliny będzie miało odbicie w lepszym plonowaniu.

 

– pokrój roślin odmiany Quintus F1 jest bardziej generatywny od głównych odmian komercyjnych w tym segmencie, dlatego w celu prawidłowego wiązania owoców, oraz szybkiego ich wzrostu nie należy utrzymywać zbyt wysokiego poziomu EC w podłożu. Podczas pełnego owocowania nie powinien on przekroczyć poziomu 3,8 – 4 mS/cm. Zbyt wysokie EC stosowane w uprawie odmian generatywnych może wpłynąć na zrzucanie zawiązków owoców, deformację owoców i gorszą regenerację roślin.

Quintus F1 jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na odmiany wymagające mniej nakładów pracy, dające wysoki i wysokiej jakości plon handlowy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet