PODosłonami.pl
Tulipanowy potencjał
W ubiegłym roku w Gospodarstwie Ogrodniczym K. Nowacki z Ociąża koło Kalisza uruchomiono nowoczesny obiekt przystosowany do intensywnej, wysoce zmechanizowanej produkcji kwiatów pędzonych tulipanów. Tą częścią gospodarstwa, zarządza syn założyciela rodzinnej firmy – Andrzej, z żoną Natalią. Po pierwszym sezonie użytkowania nowej inwestycji ocenia ją bardzo pozytywnie. Przekonał się bowiem, że wprowadzone rozwiązania nie tylko ułatwiają pracę czy przyspieszają wzrost i rozwój roślin, a więc i zbiór, oraz poprawiają jakość plonu, ale też zwiększają potencjał produkcyjny.
Czytaj dalej...
Natalia i Andrzej Nowaccy z Ociąża w Wielkopolsce postawili na nowoczesną, zautomatyzowaną produkcję pędzonych tulipanów, fot. A. Cecot
Już dziś państwo Nowaccy planują zatem, że w 2017 r. dostarczą więcej kwiatów na rynek – w odpowiedzi na rosnący popyt na ten towar ze strony sieci marketów, które są ich głównym klientem. W minionym sezonie, który trwał od końca września 2015 r. (sadzenie pierwszych partii cebul do skrzynek) do końca maja (zbiór ostatnich kwiatów ze szklarni) sprzedali wszystkim swoim odbiorcom, także giełdowym, 8 mln tulipanów, o 100% więcej niż w poprzednim.
Korzyści z innowacji
Nowoczesny obiekt, który zaczęto stawiać w sierpniu 2014 r., a oddano do użytku w listopadzie roku następnego, składa się zasadniczo z dwóch segmentów – szklarni (5000 m2) oraz części logistycznej (3400 m2). Ta ostatnia obejmuje: halę z pracownią-pakowalnią i sektorem przeznaczonym do sadzenia cebul, chłodnię (1200 m2), biura, pomieszczenia socjalne.
W szczycie sezonu wystawiano z chłodni do pędzenia po 450-460 tys. roślin co tydzień. I tyle samo kwiatów zbierano każdego tygodnia. Okazało się, że można było więcej. Wzrost i rozwój roślin był o 30-40% szybszy niż w starej, tradycyjnej szklarni.
– Zamierzamy w najbliższym sezonie posadzić 10 mln cebul tulipanów. Od 7., 8. tygodnia roku będziemy wystawiać do pędzenia po 500-520 tysięcy roślin tygodniowo, tak by w okresie wzmożonego popytu na kwiaty, czyli od Walentynek do Wielkanocy, zwiększyć dostawy towaru nawet o 15% – zapowiada A. Nowacki.
– Zamierzamy w najbliższym sezonie posadzić 10 mln cebul tulipanów. Od 7., 8. tygodnia roku będziemy wystawiać do pędzenia po 500-520 tysięcy roślin tygodniowo, tak by w okresie wzmożonego popytu na kwiaty, czyli od Walentynek do Wielkanocy, zwiększyć dostawy towaru nawet o 15% – zapowiada A. Nowacki.
Część uprawowa obiektu, w której odbywa się pędzenie tulipanów, to szklarnia typu Venlo o wysokości 6 m. Zastosowano ogrzewanie kanałowe. Podstawową
Na mobilnych stołach
Podstawową jednostką uprawowo-transportową są aluminiowe stoły, które poruszają się po przenośnikach rolkowych. Cały system jest zautomatyzowany, podobnie jak nawadnianie podłoża w skrzynkach z wystawionymi do pędzenia roślinami.
- W oddanym do użytku w 2015 roku budynku znajdują się chłodnie o powierzchni 1200 m2
- Andrzej Nowacki z pracownicą Marleną Stodolną – przy pulpicie sterującym rotacją stołów uprawowo-transportowych
- Gdy kwiaty są gotowe do sprzedaży, całe rośliny wyrywane są taśmowo ze skrzynek, fot. A. Wize
- Końcówka linii technologicznaj do przygotowywania kwiatów tulipana do sprzedaży, fot. 1, 2, 4 A. Cecot
Rotacją stołów z roślinami w zautomatyzowanym systemie transportu wewnętrznego zarządza pracownica przy pulpicie sterowniczym znajdującym się na terenie pracowni. Miejsce do zbioru i obróbki kwiatów bezpośrednio sąsiaduje ze szklarnią. Stoły wjeżdżają z niej na halę, po rolotokach. W pracowni funkcjonuje holenderska linia technologiczna do przygotowania kwiatów do handlu (wiązki w rękawach foliowych).
Pędzenie, odmiany
Tulipany pędzone są tradycyjnie – w plastikowych skrzynkach z podłożem sporządzonym na bazie torfu. W sezonie 2015/2016 wyprodukowano próbną partię tulipanów pędzonych hydroponicznie – 150 tysięcy w nowej szklarni i 110 tys. w starej (o powierzchni 3700 m2).
W asortymencie dominował, jak zwykle, ‘Strong Gold’ (35%). Wśród innych odmian były m.in.: ‘First Star’, ‘Renegade’, ‘Escape’, ‘Sevilla’, ‘Kung-Fu’, ‘Dynasty’, ‘Pretty Woman’, ‘Largo’, ‘Lalibela’.
- W minionym sezonie państwo Nowaccy pędzili niewielką część tulipanów w wodzie
- Tulipan ‚Sevilla’
- Tuliapn ‚First Star’, fot. 1-3 A. Cecot
Jest to skrót artykułu zamieszczonego w dwumiesięczniku „Pod Osłonami” 3/2016 – nowym numerze, który można nabyć w sklepie internetowym

Dlaczego ochrona upraw pod osłonami to wyzwanie?
Uprawy pod osłonami, choć chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, są szczególnie narażone na atak szkodników. Stabilny mikroklimat tuneli foliowych i szklarni sprzyja rozwojowi liściożernych gąsienic, które mogą w ciągu kilku dni doprowadzić do znacznych strat [...]




1 komentarz do “Tulipanowy potencjał”