Zapobieganie suchej zgniliźnie wierzchołków owoców - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Zapobieganie suchej zgniliźnie wierzchołków owoców

Jest to jedna z najczęściej występujących chorób fizjologicznych papryki i pomidorów. Powoduje ją bezpośrednio niedobór wapnia w owocach, co wynika najczęściej z problemów w transporcie tego pierwiastka – zaburzenie może więc wystąpić mimo obecności wapnia w podłożu lub pożywce .

Czytaj dalej...
sucha zgnilizna owoców

Objawy suchej zgnilizny na owocach papryki

Początkowo na wierzchołku lub boku owocu papryki pojawia się wodnista plama, która stopniowo ciemnieje i powiększa się.  Tkanki w tym miejscu  są lekko zagłębione, „papierowate” i zmieniają kolor na jasnoszary  lub brunatny. Plamy mogą zajmować nawet 50% powierzchni owoców.

Bezpośrednią przyczyną tej choroby jest niedostateczna zawartość wapnia w owocach. Zaburzenie stosunkowo rzadko powodowane jest zbyt małą zawartością tego składnika w podłożu lub pożywce. Związane jest przede wszystkim ze słabym pobieraniem i transportowaniem wapnia w roślinie.  Zjawisko to występuje przy zbyt niskim pH, nadmiarze jonów potasu i/lub azotu, wahaniach temperatury podłoża i powietrza,  przesuszeniu lub zalaniu podłoża a także porażeniu korzeni przez chorobotwórcze  grzyby glebowe.

Profilaktyka i zwalczanie

Nawozem polecanym do dolistnego dokarmiania wapniem jest saletra wapniowa (krystaliczna lub płynna) –  powinno się ją stosować profilaktycznie od momentu tworzenia się zawiązków owoców w stężeniu 0,5% co dwa-trzy tygodnie. Doskonale do tego celu nadają się nawozy zawierające chlorek wapnia (opryskiwanie w stężeniu 0,2-0,3%). Dokarmianie dolistne jest efektywne jeśli roztwór zawierający jony wapnia pokrywa dokładnie owoce i całą powierzchnię liści. Na rynku pojawiły się także preparaty  wyprodukowane na bazie nowatorskich technologii – mają mniejszą zawartość wapnia ale specyficznych powiązaniach chemicznych, wpływających na procesy życiowe roślin.  Więcej informacji w artykule „Nawozy dolistne zawierające wapń…”

W przypadku zauważenia pierwszych symptomów zaburzenia owoce polecane są zabiegi saletrą wapniową (0,7%) lub chlorkiem wapnia (0,4-0,7%).  Zazwyczaj należy wykonać 2-3 zabiegi, mniej więcej co 5  dni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kwanza

Nowe odmiany maliny na plantacje tunelowe

Konferencja jagodowa, która odbyła się podczas Targów Sadownictwa i Warzywnictwa w styczniu br. była okazją dla przedstawicieli szkółki Agronom Plants – Krzysztofa Saka oraz dr. Dariusza Daniłkiewicza – do pokazania najnowszych odmian maliny, głównie do [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet