Drugi numer Pod Osłonami jest już w sprzedaży - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Drugi numer Pod Osłonami jest już w sprzedaży

Ukazało się drugie tegoroczne wydanie dwumiesięcznika Pod Osłonami. Wiele miejsca poświęciliśmy w nim ozdobnym trawom i turzycom – coraz modniejszym na naszym rynku ogrodniczym. W numerze również wiele relacji z gospodarstw prowadzących szklarniową uprawę warzyw i inwestujących w nowe obiekty, informacje o biologicznej i integrowanej ochronie roślin, relacje z targów, wystaw, dni otwartych i wiele, wiele innych ciekawych artykułów i zdjęć.

Czytaj dalej...

Ukazał się już nowy numer naszego czasopisma

Jak co dwa miesiące w dziale „Wydarzenia” będzie można przeczytać relacje z najważniejszych spotkań, targów czy konferencji minionych tygodni. Nasi redaktorzy byli m.in. na niemieckich targach Fruit Logistica w Berlinie, a także IPM w Essen, francuskich – Salon du Végétal, oraz rodzimych – poznańskich Gardenia i warszawskich TSW – połączonych a konferencjami. Na początku roku dużo uwagi poświęca się również wczesnej uprawie ogórków, a prezentacje takich produkcji można było obejrzeć w gospodarstwach pp. Malików oraz Artura Kalickiego w Filipowicach czy pp. Zasuniów w Białym Borze w okolicach Grudziądza. W Prokopowie odbyło się natomiast z końcem stycznia Seminarium Ogórkowe – w czasopiśmie zamieszczamy relacje z tych spotkań. Z sekcji wydarzenia można również dowiedzieć się o środkach ochrony roślin, które do produkcji szklarniowej polecają przedstawiciele firmy BASF oraz o nowej linii produktów AgCellence – promowanej przez ten koncern. W relacji ze spotkania w Łaszkowie znajdą Państwo natomiast informacje na temat oferty odmian pomidorów firmy Monsanto, a także trzmieli i środków ochrony biologicznej z firmy Koppert. Podczas tego spotkania omówiono także nawozy z firmy Yara oraz zasady sporządzania pożywek. Ważnym wydarzeniem zrelacjonowanym dla Państwa w tym numerze był również jubileusz firmy Grodan, którego obchody miały miejsce 20 lutego w Kaliszu.

W dziale „Z pierwszej ręki” znajdą Państwo następujące artykuły:

  • Drugą część artykułu prof. dr hab. Gabriela Łabanowskiego o integrowanej ochronie roślin. Tym razem zamieszczamy artykuł na temat ochrony upraw kwiaciarskich przed szkodnikami.
  • Dr inż. Monika Henschke z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu omawia gatunki traw ozdobnych nadających do wczesnowiosennych upraw.
  • Alicja Cecot przedstawia najważniejsze zasady dotyczące uprawy chryzantem pod osłonami, które podczas wykładu o ich produkcji przedstawiła współwłaścicielka firmy Szaj – Joanna Borkowska
  • Jednym z punktów programu targów Fruit Logistica było spotkanie przedstawicieli władz, producentów, konsumentów i dziennikarzy dotyczące sposobów sprzedaży i możliwościami zwiększenia konsumpcji pomidorów – informacje na ten temat przedstawia Amelia Wydra.
  • Podczas seminarium zorganizowanego w Łaszkowie Henryk Wilczyński, przedstawiciel firmy Yara Polska przypomniał ogólne zasady sporządzania pożywek i kolejność rozpuszczania poszczególnych nawozów – co relacjonuje Anna Wize.
  • Podczas targów TSW odbył się szereg konferencji, wśród których znalazły się dwa osobne panele – dotyczący uprawy warzyw w tunelach oraz w szklarniach. Streszczenia wykładów przygotowały Anna Wize i Monika Domoń.

„Z wizytą w…”

– W Świętej koło Złotowa był Mariusz Podymniak. Znajdujące się tam gospodarstwo, należące do Grupy Producentów Rozsad Krasoń, powiększyło się o nowy obiekt, w którym zastosowano ciekawe, najnowsze rozwiązania techniczne, które szczegółowo omawia autor artykułu.

– W Sobieniach Biskupich w należącym Emilii i Kamila Stanietów 5-ha gospodarstwie był Mariusz Podymniak. Wprowadzone tam w ostatnich latach rozwiązania znacznie ułatwiają proces produkcji i pozwalają nie tylko ograniczać liczbę pracowników do obsługi szklarni, ale również lepiej zarządzać uprawą.



– W gospodarstwach Stanisława Rozuma w Sobieniach Jeziorach oraz Katarzyny Woniwicz i Dariusza Nowaka w Sędzimirowicach był Mariusz Podymniak. W artykule omawia stosowane w tych gospodarstwach metody biologicznej ochrony pomidorów.

– Gospodarstwo Ernesta Kaźmierczaka w Kucharach odwiedziła Anna Wize. Artykuł skupia się na postawionej tam ostatnio nowej, 4-ha szklarni i zastosowanych tam rozwiązaniach technicznych. Całość powierzchni nowej szklarni obsadzona jest pomidorami malinowymi

– W Żegocinie, w gospodarstwie Marii i Kazimierza Zbyrowskich, prowadzona jest bezglebowa uprawa ogórków w tunelach foliowych – o tej uprawie pisze Anna Wize.

– Hiszpańskie zagłębie produkcji sałaty odwiedził Mariusz Podymniak. Artykuł jest relacją ze spotkanie pod hasłem Syngenta Leafy Dynamics, które odbyło się niedaleko Murcii.

– Relację z gospodarstwa państwa Krzyżanowskich z Maciejowic koło Grojca, którzy uprawiają głownie doniczkowe hortensje i poinsecje – towar niszowy i elitarny – zamieścił Mariusz  Podymniak

–    W gospodarstwie Teresy Foszczki była Alicja Cecot. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu znakiem rozpoznawczym gospodarstwa była gerbera. Choć wciąż stanowi ona ważny produkt laboratorium kultur tkankowych, będącego sercem tego przedsiębiorstwa, przestała być głównym punktem odniesienia dla polskich klientów.  Krajowi odbiorcy zamawiają dziś natomiast przeważnie byliny, wśród których szczególne miejsce zajmują ozdobne trawy.

W dziale „Co nowego” znajdziemy omówienie:

– produktów nominowanych do głównej nagrody berlińskich targów – Fruit Logistica Innovation Award;

– nowości zaprezentowanych podczas TSW;

– ekspozycji producentów roślin ozdobnych i nowości zaprezentowanych w Poznaniu podczas targów Gardenia;

– wyróżniających się podczas targów IPM Essen roślin balkonowo-rabatowych;

– wybranych spośród najbardziej interesujących odmian róż szklarniowych oraz lilii zaprezentowanych podczas zeszłorocznych listopadowych targów roślin ozdobnych IFTF.

W sekcji „Ważne rozmowy” znajdziemy wywiad z Gabrielą Sąkol, twórczynią Narodowej Kolekcji Żurawek (rodzaj Heuchera).

W dziale „Opinie” o odpowiedź na pytanie „Jaki będzie nowy sezon sprzedaży krajowych pomidorów?” poprosiliśmy Macieja Mularskiego i Robertowi Kociszewskiemu, ze Stowarzyszenia Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami.

Zdjęciowe relacje z najważniejszych spotkań zamieszczamy tradycyjnie w rubryce „Flesz”.

Prenumeratę można zamówić na stronie wydawnictwa Hortpress.

Wydanie elektroniczne dostępne będzie na stronie Kiosk24

AM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

(fot. Lumiforte)

Rozproszenie światła – korzyść dla roślin

Na wszystkie uprawy warzyw owocujących może korzystnie działać światło rozproszone. Całkowita fotosynteza wzrasta dzięki lepszej penetracji światła i zmniejszonemu stresowi cieplnemu w uprawie.

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet