Firmy Ellepot i PlantPaper łączą siły: fuzja na rynku doniczek typu paper-pot

PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Firmy Ellepot i PlantPaper łączą siły: fuzja na rynku doniczek typu paper-pot

Pod koniec kwietnia ogłoszono informację o fuzji konkurencyjnych duńskich firm Ellepot A/S i PlantPaper A/S, oferujących doniczki typu paper-pot do produkcji roślinnych materiałów wyjściowych, głównie do ukorzeniania sadzonek roślin ozdobnych, a także całych systemów do wytwarzania i transportu torfowych „koreczków” z celulozowymi, perforowanymi osłonkami. W wyniku połączenia tych przedsiębiorstw powstaje Grupa Ellepot. Zapowiadane są nowe inwestycje w poszerzanie i ulepszanie oferty charakterystycznych produktów, które stosowane są na całym świecie, łącznie w 120 krajach.

Czytaj dalej...
Fuzja firm Ellepot i PlantPaper ma poszerzyć ofertę dotyczącą systemu produkcji doniczek typu paper-pot, fot. A. Cecot

Fuzja firm Ellepot i PlantPaper ma poszerzyć ofertę dotyczącą systemu produkcji doniczek typu paper-pot, fot. A. Cecot

Torfowe „koreczki” – doniczki Ellepot ®

Twórcą całego systemu Ellepot Propagation System, opartego na doniczkach typu paper-pot (Ellepot®), który zrewolucjonizował produkcję materiałów wyjściowych do dalszej uprawy roślin ozdobnych, jest Øjvind Ellegaard. Oprócz celulozowego (papierowego) materiału do wytwarzania paper-pots oraz metody ich formowania, patent tego Duńczyka obejmował maszyny oraz urządzenia umożliwiające produkcję „korków” wypełnionych substratem torfowym i tace, w których umieszczane są „koreczki”.

Doniczki Ellepot są świetnie znane m.in. polskim producentom ukorzenionych sadzonek różnych roślin, a także odbiorcom materiałów wyjściowych. Zdominowały rynek tych materiałów (choć do ukorzeniania wykorzystuje się jeszcze inne metody i produkty, np. kostki torfowe – do chryzantem czy wielodoniczki bezpośrednio wypełnione substratem).

Ellegard A/S przekształcono z czasem w spółkę Ellepot A/S, której wszystkie produkty mają w nazwie słowo Ellepot. W ostatnich latach spółka należała do funduszu (typu private equity) Capidea.

Jak podano w informacji towarzyszącej tegorocznemu, kwietniowemu komunikatowi o fuzji 2 przedsiębiorstw, podstawową działalnością firmy Ellepot, która ma 25-letnie doświadczenie, jest opracowywanie i produkcja markowych maszyn, celulozowego materiału (do sporządzania cylinderków paper-pots) o specyficznym składzie oraz tac w systemie Ellepot. Siedziba firmy znajduje się w Esbjerg Danii. Szefem przedsiębiorstwa jest Lars Steen Pedersen, który będzie pełnił funkcję dyrektora Grupy Ellepot.

PlantPaper® – inna papierowa osłonka, analogiczny system   

Produkt pod nazwą PlantPaper®, służący do tworzenia cylindrycznych doniczek typu paper-pot miał światową premierę podczas międzynarodowych targów IPM Essen 2016. Wprowadziła go na rynek duńska firma Sungrow A/S (przekształcona później w Plantpaper A/S). Doniczki PlantPaper® reklamowano jako produkt w 100% naturalny, a więc ekologiczny, co potwierdzał stosowny certyfikat. Podkreślano, że – w przeciwieństwie do tradycyjnych doniczek papierowych (paper pots) – nie zawierają produktów pochodzących z rafinacji ropy naftowej (takich używa się do impregnacji papieru, zwiększając jego trwałość oraz elastyczność) i są formowane w cylinderek bez użycia kleju. Dokładny skład papieru PlantPaper®, używanego do tworzenia doniczek, które określano zarazem jako równie mocne jak Ellepots i nadające się do zmechanizowanego sadzenia roślin, pozostaje jednak tajemnicą. Nowość z 2016 r. to jednak kontynuacja myśli technicznej Øjvinda Ellegaarda, twórcy systemu Ellepot. Współwłaścicielką patentu pod nazwą PlantPaper® okazała się bowiem córka Øjvinda – Merethe Ellegaard, która wcześniej, przez wiele lat pracowała w przedsiębiorstwie Ellegard A/S. Po wprowadzeniu doniczek typu PlantPaper® rozpoczęła konkurencyjną działalność, oferując produkt (role perforowanego papieru) o dokładnie takim samym przeznaczeniu, co Ellepots i formowany z użyciem analogicznych maszyn. Doniczki typu PlantPaper® wyróżniają większe otwory w ściankach papierowego „korka”, zapewniające swobodniejszy dostęp powietrza do korzeni siewek lub sadzonek i – jak podkreślają twórcy PP – ułatwiające ich rozwój, w tym penetrację do podłoża w finalnej doniczce, po posadzeniu do niej koreczka. Kolejna cecha PlantPaper®, na którą zwracano szczególną uwagę wprowadzając produkt na rynek, to ta, że osłonki „korków” rozkładają się w ciągu 6-8 miesięcy i nie szpecą (górnymi, wystającymi krawędziami) gotowej do sprzedaży rośliny na etapie handlu detalicznego.



Ostatnio większościowe udziały w spółce Plantpaper A/S posiadał Karsten Ree Holding  duńska firma inwestycyjna należąca do rodziny Ree, zarządzająca kapitałem ok. 650 mln euro, który jest lokowany w inwestycje strategiczne (m.in. proekologiczna produkcja energii, e-handel) i finansowe.

Plantpaper A/S ma siedzibę w Ribe (Dania).  Jej szefem jest Carsten Storgaard, który w Grupie Ellepot będzie pracował jako dyrektor ds. rozwoju biznesu

Grupa Ellepot – połączenie sił inwestorów

Grupa jest własnością dwóch rodzinnych duńskich firm inwestycyjnych, Kirk Kapital i Karsten Ree Holding, które nabyły Ellepot od funduszu Capidea.

Christian Ree, dyrektor holdingu Karsten Ree podkreślił, uzasadniając fuzję przedsiębiorstw Ellepot i Paperpot: – Obie firmy mają ten sam cel: dostarczanie klientom przyjaznych dla środowiska rozwiązań dotyczących rozmnażania roślin. Dodał, że współpraca z tak renomowanym współwłaścicielem Grupy Ellepot, jak Kirk Kapital, jest bardzo obiecująca. Przypomniał, że obie łączone spółki odnotowały w ostatnich latach wzrosty i sukcesy finansowe, co również ma dobrze wróżyć na przyszłość.

Kirk Kapital należy do potomków Olego Kirka Christiansena, założyciela firmy LEGO. Zarządza obecnie kapitałem wartym ok. 1,3 mld EUR, który jest lokowany w inwestycje strategiczne i finansowe.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uczestnicy sympozjum Flower Bulbs 2024 przed budynkiem Auli Kryształowej SGGW w Warszawie, gdzie toczyły się obrady (fot. Agencja City - Kamila Król)

Rośliny cebulowe i byliny – naukowo oraz praktycznie. Flower Bulbs 2024

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego gościła w dniach 14-19 kwietnia XIV Międzynarodowe Sympozjum nt. Cebul Kwiatowych i Bylin – „Flower Bulbs 2024”. Forum to, organizowane pod auspicjami Międzynarodowego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych (International Society for Horticultural Sciences [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet